„Lotyšská zmes“: Ako obísť sankcie za ropu

Foto: Gettyimages.ru © Tom Paiva Photography

Lotyšsko, Estónsko a Poľsko nedávno pohrozili, že odmietnu navrhovaný cenový strop pre ruskú ropu a zablokujú tak ôsmy balík sankcií Európskej únie. Estónsko dokonca vyhlásilo proti tomu veto. Ide o lojalitu k NATO alebo osobné ekonomické záujmy?

Európska únia a krajiny G7 (Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Veľká Británia, USA, Kanada a Japonsko) sú obviňované, že nie sú dostatočne tvrdé voči „nepriateľovi“, ak sa dohodli na 65 až 70 dolároch za barel. To by mohlo priniesť Rusku neprimerané zisky pre vojnovú truhlicu. Maximálny limit nesmie presiahnuť 30 USD. Je to však čistá lojalita k NATO? Alebo je za tým hmatateľný ekonomický záujem?

Estónsko vyváža palivo do Saudskej Arábie

Pred pár týždňami sa v mainstreamových médiách objavil rozmarný titulok. Bloomberg oznámil, že Estónsko dodáva palivo najväčšiemu svetovému vývozcovi ropy, Saudskej Arábii.

Je známe, že ruská „uralská ropa“ je na svetovom trhu lacnejšia ako tá zo Saudskej Arábie s cenovou zľavou 30 percent. Saudi, aby ušetrili, kupujú lacnejší ruský produkt a zabezpečujú si tak vlastnú výrobu elektriny v krajine. Zároveň na svetovom trhu ponúkajú domácu drahšiu arabskú ropu.

Ako však konkrétne Estónsko prišlo k tomu, že vo veľkom vyvážalo ropu? Malá krajina má len obmedzené ložiská bridlicovej ropy a nemá vlastnú rafinériu. Existuje len jedna možnosť: Estónsko nakupuje ropu od susedného Ruska napriek všetkým embargám EÚ.

Estónsko tajne nakupuje ruskú ropu na miešanie

Medzi svetovými veľkoobchodníkmi s uhľovodíkmi je verejným tajomstvom, že Estónsko tajne nakupuje suroviny z Moskvy, len aby ich uvádzalo na trh v špecifickom mixe. Podobne ako dobrí susedia, aj Lotyšsko a Estónsko spolupracujú v tejto oblasti.

“Typický obchod smeruje z Primorska, ruského mesta vyvážajúceho ropu neďaleko Petrohradu, do Ventspils, prístavu v Lotyšsku, ktorý má veľký ropný terminál a tankovaciu kapacitu. Tam dochádza k miešaniu. Odtiaľ sa posiela na doručenie aj zmiešaná ruská nafta.”

Estónsko získava exportnú ropu z Ventspils. Zloženie rôznych ruských kvalít ropy sa už nepovažuje za „ruské“, ak tvoria menej ako 50 percent z celkového objemu. To znamená, že zmes rôznych odrôd, v objeme ktorých „Ural“ zaberá najviac 49,99 percent, už nie je „ruským“ produktom.

Ropné spoločnosti a obchodníci s komoditami používajú takéto zmesi na to, aby ruské palivá prúdili do Európy a globálne. Vo veľkom s ním pracujú aj korporácie ako Shell. Tento manéver podporuje neprehľadný trh s ruskou naftou a inými rafinovanými ropnými produktmi.

Foto: © Fly Of Swallow Studio/Shutterstock

Lotyšská zmes

Pre zasvätených z ropného biznisu je výraz „ Lotyšská zmes“ jednoducho skratkou pre akúkoľvek zmes obsahujúcu ruské molekuly bez ohľadu na to, kde k zmiešaniu došlo. Pretože je mnoho iných miest, kde sa týmto spôsobom mení pôvod suroviny na nepoznanie, vrátane Holandska.

Zisková marža Estónska pri reexporte

Vzhľadom na ekonomické záujmy Estónska a Lotyšska pri miešaní a opätovnom predaji ruskej ropy, už vyzerajú požiadavky týchto krajín na extrémne zníženie cenových stropov úplne inak. S medzinárodnou cenou 65 až 70 dolárov za barel by Lotyšsko a Estónsko určite museli znížiť svoju predchádzajúcu cenovú prirážku na lacnejší ruský produkt. Konečná cena by už určite nebola pre Saudskú Arábiu taká atraktívna a rozsiahly export z Estónska by mohol byť spochybnený.

Estónsko sa už pred vojnou na Ukrajine preslávilo ako vývozca ropných zmesí do Saudskej Arábie. Podľa štatistík agentúry Bloomberg medzi januárom 2018 a septembrom 2019 dosiahol export ropy z Estónska do Saudskej Arábie takmer denne 20 000 až 40 000 barelov. Potom klesol, aby v marci 2022 opäť vzrástol na podobnú úroveň a odvtedy sa naďalej zvyšuje na približne 48 000 barelov .

Ropa sa mieša ako zadné dvierka v sankciách

Lotyšská zmes evokuje podobné zadné dvierka pre obchodovanie so sankcionovanou iránskou a venezuelskou ropou, ktorá sa na Ďalekom východe roky ponúka ako „malajská zmes“ alebo „singapurská zmes“. Ako, mimochodom, ruská ropa, ktorá sa zázračne stala „indickou“ po tom, čo dorazila k brehom Indie. Rijád tento rok v porovnaní s minulým rokom takmer zdvojnásobil dovoz ropy z Ruska.

Najväčšia grécka flotila tankerov na svete

Ruskú ropu v súčasnosti stále prepravujú grécke tankery a grécki lodníci nedávno dokonca rozšírili svoje kapacity. Podľa prepočtov Medzinárodného finančného inštitútu bolo pred začiatkom vojny približne 35 percent ruského exportu ropy prepravovaných gréckymi loďami, tento podiel však stúpol na 55 percent. Objem exportu ruskej ropy bol v letných mesiacoch vysoko nad priemerom predchádzajúcich rokov.

Čína má druhú najväčšiu lodnú flotilu na svete

Väčšina ruskej ropy obíde ropné embargo. Môžu za to atraktívne predajné alternatívy na ázijskom trhu. India a Čína v posledných mesiacoch drasticky zvýšili svoj dopyt. Rusko poskytuje krajinám zľavu až 30 percent. Čína má tiež druhú najväčšiu flotilu lodí na svete a môže si poistiť vlastné lode. India by tiež mohla mať svoje lode poistené u čínskych poisťovateľov, pretože nový balík sankcií stanovuje, že západní poisťovatelia lodí už nemôžu poisťovať tankery, ktoré prepravujú ruskú ropu. Tretím krajinám, ktoré vzdorujú budúcim sankciám, tiež hrozí trvalé vylúčenie z budúcich európskych tendrov na služby. V prípade nákladov z Estónska s „lotyšským mixom“ to však bude pravdepodobne ťažké.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev povedal, že v prípade cenového stropu Rusko zastaví dodávky plynu do Európy. “V Európe jednoducho nebude ruský plyn,” napísal zástupca šéfa ruskej bezpečnostnej rady na telegrame.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Maria Müller: Die “lettische Mischung”: Wie man die Öl-Sanktionen umgehen kann, RT.de, 29.November 2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply