Lubomír Zaorálek: „Do Afganistanu posielame zabijakov, sme ako okupanti, urobili sme chybu.“

· Čas čítania: 5 min.
Foto: ihned.cz

Z ďalekého Afganistanu, odkiaľ sa zvyknú do Európy hrnúť nezvaní migranti a pašovať opiáty, sa v ostatných týždňoch vracajú do Českej republiky aj lietadlá s mŕtvymi a ranenými vojakmi. Najnovšie vyhasol v tejto divokej hornatej ázijskej krajine život muža v uniforme s bielo-modro-červenou trikolórou 22. októbra na základni Šindánd v západoafganskej provincii Herát.

Od knedlíkov k pomste

Nebolo to však pri jej obrane, ale vo vnútri komplexu. V zázemí, ktoré už prestáva byť pre českých žoldnierov bezpečné. Vrahom 45-ročného rotného Tomáša Procházku nebol mudžahedín strieľajúci zvonku. Ako priblížila tlačová kancelária TASR, „útok podľa podrobných informácií z ministerstva obrany prebehol vnútri základne Šíndand„. Strelcom bol spojenecký vojak, jeden z takých, ktorých „misionári“ z členských krajín NATO v Afganistane odborne zacvičujú, aby tam vraj bránili krehkú demokraciu. Strieľal „příslušník afghánských bezpečnostních sil na vozidlo českých vojáků. Jeden z českých vojáků padl, další dva vojáci 1. jednotky podpory a vlivu (PaV) byli těžce zraněni„, informoval portál idnes.cz. Podľa agentúrnych správ zranili 17. októbra povstalci pri útoku na českú patrolu 5 vojakov. 5. augusta prišli o život pri samovražednom útoku bojovníkov z hnutia Taliban traja českí vojaci.

Medzi krvavou bilanciou z augusta a z októbra sa vynorila súvislosť, z ktorej mrazí. Náčelník Generálneho štábu českej armády generálporučík Aleš Opata 11. augusta novinárom vyrapotal plán na pomstu za zabitie troch Čechov z 5. augusta. „Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku,“ zvestoval 17. októbra v titulku portál idnes.cz správu o dokonanej odplate. „Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští vojáci. Dalšího zajali,“ mohli sa dočítať na webe všetci doma i v zahraničí, čo rozumejú češtine. Z portálu blesk.cz sa dozvedeli, že tento akt pomsty by zrejme neprebehol bez spoluúčasti Američanov: „Češi vypátrali teroristy, kteří u přípravy útoku asistovali, na základě zpravodajských informací od aliančních spojenců. Na pachatele poté zaútočila 601. skupina speciálních sil generála Moravce z Prostějova.

Mudžahedínov Talibanu a ich priaznivcov v neprehľadných davoch afganských migrantov na území európskych štátov muselo prekvapiť, že národu „Švejkov“ sa zachcelo odsadnúť si od piva a strojiť plán pomsty. Česká republika sa tak automaticky zaradila na zoznam krajín, ktoré podnikajú vražedné odvetné akcie proti vybraným afganským bojovníkom. Z pohľadu velenia Talibanu nemôžu ostať českí vrahovia pravoverných bojovníkov za slávu Alaha bez nemilosrdnej odplaty.

Špirála pomsty a odvety sa roztáča. Bolo by naivné nahovárať si, že do svojho víru nestiahne skôr či neskôr aj české luhy a háje v srdci Európy. Afganskí svätí bojovníci, za akých sa sami považujú, zaujímali dosiaľ voči národom niekdajšieho Československa opovrhujúci, ale ako-tak blahosklonný postoj ako voči neveriacim zmäkčilcom a slabochom. Nepovažovali ich za priamu hrozbu, ale za impotentov a vazalov anglosaských okupantov, ktorí bývali donedávna vazalmi okupantských Sovietov. Tí ich mimochodom nevysielali šíriť socializmus do afganských hôr a údolí, ani sa tam producírovať so zbraňou v ruke.

Bez náhubku

Súčasná česká politická reprezentácia nepripúšťa odsun z Afganistanu. „Zaznamenal jsem hlasy, že bychom měli z Afghánistánu odejít. Ne, nevzdáváme se. Neodejdeme. Teror by se pak přenesl do Evropy. A naši vojáci budou bojovat proti teroristům. Budou pomáhat našim spojencům, nezradíme je. Budeme plnit koaliční závazky,“ ubezpečuje Andrej Babiš Brusel a Washington.

Jeden z jeho predchodcov v kresle českého ministerského predsedu Jiří Paroubek (2005-2006) si trúfol byť realistickejší a nebojácnejší. „Prostě nastal čas na to, aby si vedoucí představitelé tohoto státu uvědomili, že naši vojáci jsou v Afghánistánu na zbytečné a životu nebezpečné misi. Mluvit v této souvislosti o zbabělcích a vojenské cti, když někdo vznese myšlenku opuštění tohoto bojiště, není na místě,“ podotkol na portále vasevec.cz.

Rozštiepenosť medzi súčasnými a bývalými vysokopostavenými politickými činiteľmi badať aj na úrovni šéfov rezortu českej diplomacie. Kým nový minister zahraničia Tomáš Petříček odmieta odsun svojich spoluobčanov z Afganistanu, pretože vraj „vojáci v Afghánistánu chrání českou i evropskou bezpečnost„, jeden z jeho predchodcov, poslanec Lubomír Zaorálek (2014-2017) je naopak sa odchod. Otvorene to odporúča v rozhovoroch pre české médiá, čím otvára v českej kotline prepotrebnú celospoločenskú debatu o zmysluplnosti vojenského angažovania ČR a NATO v Afganistane. „Do Afghánistánu posíláme zabijáky, jsme jako okupanti, udělali jsme chybu, říká Zaorálek.“ Takto ho predstavuje v titulku portál DVTV patriaci mediálnemu domu Hospodářskych novin. Z 21-minútového televízneho rozhovoru vybral do podtitulkov tri nemenej korenisté výroky:

Jsme jako imperiální mocnost, která nehledí na soudy a zjednává si spravedlnost sama.“

„V Afghánistánu jsme sedmnáct let a je to stále horší, zabředáváme do močálu, bylo to strategicky nezvážené rozhodnutí.“

„To, že bojujeme za svobodu, jsou jen vzletná slova, teroristé nepřicházejí z Afghánistánu, ti dnes přicházejí ze Saúdské Arábie.“

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár