
Na košickom letisku pristálo včera (1.3.2021) lietadlo s ruskou vakcínou Sputnik V. Premiér Matovič uskutočnil tlačovú konferenciu priamo na Letisku Košice. “Dva milióny vakcín pomôžu zaočkovať milión ľudí na Slovensku. V priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov nám príde milión vakcín podľa zmluvy, to znamená pre pol milióna ľudí. Potom následne v máji a v júni ďalší milión vakcín pre ďalšieho pol milióna ľudí,” povedal. Ak sa dodržia termíny a množstvá bude môcť, podľa premiéra, Slovensko na základe Sputnika V zrýchliť tempo očkovania o viac ako 40 %. Aktuálne na košickom letisku pristála februárová dodávka 200-tisíc vakcín pre 100-tisíc ľudí. Celkovo má na Slovensko prísť dva milióny vakcín pre milión ľudí. Zmluvu s ruskou stranou podpísali v sobotu je podľa ministra zdravotníctva mimoriadne férová.
DNA vakcína Sputnik V
Ako sme už viackrát upozorňovali, Sputnik V nie je tradičnou vakcínou založenou na aplikácii živého, oslabeného vírusu alebo vírusovej časti do tela človeka, akými sa na Slovensku a v Rusku doposiaľ očkovalo. Konvenčné vakcíny s oslabeným vírusom zredukovali výskyt mnohých infekčných ochorení (osýpky, tetanus, ovčie kiahne).
Sputnik V patrí k novej generácii geneticky upravených vakcín.
Na rozdiel od vakcín Pfizer-BioNTech a Moderna, ktoré uchovávajú pokyny v jednovláknovej RNA, oxfordská AstraZeneca a ruská vakcína Sputnik V používajú dvojvláknovú DNA.
Všetky štyri vakcíny sú postavené na genetických, stavebných pokynoch pre jednu zložku vírusu (tzv. hrotový proteín – angl. spike protein).
Vakcína Sputnik V pracuje na rovnakom princípe ako vakcína AstraZeneca, v ktorej použili šimpanzí vírus, v Sputniku V zasa skombinovali dva rôzne ľudské adenovírusy. Písali sme to tom: tu.
Ruská pobočka farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca oznámila, že v nasledujúcich klinických testoch svojej vakcíny proti koronavírusu použije aj časti ruskej očkovacej látky Sputnik V.
„Kombinácie rôznych vakcín proti Covid-19 sú možným dôležitým krokom pri vytváraní širšej ochrany prostredníctvom silnejšej imunitnej odpovede a lepšej dostupnosti,” píše sa vo vyhlásení firmy AstraZeneca, ktoré bolo na jej internetovej stránke zverejnené v angličtine aj v ruštine. Ruský štátny investičný fond (RDIF) Kirilla Dmitrijeva, ktorý vývoj vakcíny Sputnik V sponzoroval, sa v piatok na Twitteri vyjadril, že túto možnosť spoločnosti AstraZeneca navrhli už 23. novembra.
Ruské Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie (FNICEM) a britsko-švédska spoločnosť AstraZeneca v pondelok 21.12.2020 podpísali vyhlásenie o spolupráci v oblasti vývoja vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2, informovali agentúra Interfax a Reuters.
Ruský prezident Vladimir Putin sa podľa Reuters pochvalne vyjadril v súvislosti s rozhodnutím spoločnosti AstraZeneca otestovať kombináciu svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 s ruskou vakcínou Sputnik V.
Prebiehajúce klinické štúdie potvrdili, že Sputnik V má viac ako 90% účinnosť, čo je viac ako 70% účinnosť vakcíny spoločnosti AstraZeneca, píše Reuters.
Ruská pobočka farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca v piatok 11. decembra oznámila, že v nasledujúcich klinických testoch svojej vakcíny proti koronavírusu použije aj časti ruskej očkovacej látky Sputnik V. Rusko bolo jednou z prvých krajín, ktoré začali vyvíjať vlastné vakcíny proti novému koronavírusu SARS-CoV-2. Hromadné očkovanie občanov touto vakcínou spustili začiatkom decembra v Moskve.
Začala vojna proti Sputniku V
Odhliadnuc od zloženia vakcíny a nepreverených dlhodobých účinkoch a vplyvu na organizmus, začala otvorená vojna proti ruskej vakcíne. Médiá píšu o neschválenom Sputniku V Európskou liekovou agentúrou.
Netreba zabúdať, že aj Pfizer, Moderna a AstraZeneca majú len podmienečnú registráciu.
Podmienečná registrácia znamená, že v čase vydania registračného rozhodnutia žiadateľ nedodal údaje o účinnosti a bezpečnosti lieku v takom rozsahu, ako sa štandardne vyžaduje. Držiteľ rozhodnutia o podmienečnej registrácii je následne povinný dodať doplňujúce údaje v stanovených lehotách. Pri podmienečnej registrácii musia spoločnosti mesačne hlásiť údaje o bezpečnosti vakcín a musia vykonávať postregistračné štúdie o ich bezpečnosti a účinnosti.
Cca v júli 2021 sa údaje budú vyhodnocovať. Ľudia, ktorí sa teraz tými vakcínami očkujú, sú vlastne súčasťou postregistračnej testovacej štúdie.
Denník Pravda dnes (2.3.2021) zverejnil článok s názvom: Vakcínu si zatiaľ nevyberiete. Môže vám Sputnik komplikovať cestu cez hranice? Rozvíjajú v ňom úvahu, či bude “neschválený” Sputnik V ľuďom akceptovaný ako vakcína proti covidu, nakoľko Brusel pripravuje “na uľahčenie cestovania” digitálny zelený pas s informáciami o očkovaní: tu.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
1./ Sputnik je na Slovensku. V Košiciach pristálo lietadlo s ruskou vakcínou, TA3, 1.3.2021
2./ Rusko a AstraZeneca sa dohodli na spolupráci v spojitosti s vakcínou, Teraz.sk, 21.12.2020
3./ Firma AstraZeneca vo vývoji vakcíny proti Covid-19 použije aj ruskú Sputnik V, Trend, 11.12.2020
4./ Vakcínu si zatiaľ nevyberiete. Môže vám Sputnik komplikovať cestu cez hranice? Pravda, 2.3.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIEVážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.