Sputnik V je geneticky upravená vakcína, ktorú tvorí modifikovaný adenovírus obsahujúci gén na tvorbu spike proteínu

Mnohí ľudia nechcú prijať fakt, že ruská vakcína Sputnik V je geneticky upravená vakcína zložená z cDNA* a adenovírusového nosiča. Princíp je takmer identický ako v prípade AstraZeneca vakcíny, v ktorej použili šimpanzí vírus, v Sputniku V zasa skombinovali dva rôzne ľudské adenovírusy. Včera sme priniesli podrobný článok o covid vakcínach, ktoré programujú imunitný systém človeka. Všetky štyri covid vakcíny sú založené na genetických, stavebných pokynoch pre jednu zložku vírusu (tzv. hrotový proteín – angl. spike protein). O možných zdravotných komplikáciách sme písali: tu.

Na rozdiel od vakcín Pfizer-BioNTech a Moderna, ktoré uchovávajú pokyny v jednovláknovej RNA, oxfordská AstraZeneca a ruská vakcína Sputnik V používajú dvojvláknovú DNA: tu. Firmy Pfizer a Moderna vakcínou aplikujú genetickú informáciu, nosič (mRNA), určitú predlohu, pre vytvorenie časti vírusu, konkrétne spike proteínu. Vakcíny AstraZeneca a Sputnik používajú modifikovaný adenovírus obsahujúci gén na tvorbu hrotového proteínu (coronavirus spike protein).

Spomenuté vakcíny patria k novej generácii geneticky upravených vakcín, ktoré doposiaľ neboli hromadne aplikované ľuďom

Sputnik V (rusky: Спутник V – Sputnik ako pripomienka sondy a V ako vakcína, nie ako 5) je vakcína proti COVID-19 vyvinutá Výskumným ústavom epidemiológie a mikrobiológie Gamaleya, registrovaná ruským ministerstvom zdravotníctva 11. augusta 2020 pod názvom Gam-COVID-Vac.

V časopise The Lancet bola 2.2.2021 zverejnená predbežná analýza zo štúdie, ktorá naznačuje 91,6% účinnosť bez neobvyklých vedľajších účinkov.

Sputnik V (Gam-COVID-Vac) je vírusová dvojvektorová vakcína založená na dvoch ľudských adenovírusoch

Má 2 formy: zmrazená vakcína Gam-COVID-Vac (skladovacia teplota -18°C) a lyofilizovaná Gam-COVID-Vac-Lyo (skladovacia teplota 2–8°C). Prvá bola vyvinutá pre široké použitie, je lacnejšia a ľahšie sa vyrába. Výroba lyofilizovanej formulácie trvá oveľa viac času a zdrojov, aj keď je vhodnejšia na skladovanie a prepravu. 

Adenovírusová vakcína Sputnik V

Genetická informácia pre ten istý vírusový proteín je v Sputniku V prítomná vo forme DNA zabalenej vo vírusovom obale, ktorý patrí adenovírusu. Taký výsledný chimérický vírus sa preto označuje ako heterológny rekombinantný adenovírus. Adenovírus sa tu využíva iba ako nákladiak, cudzím slovom vektor, na prepravu vírusovej informácie do imunitných buniek. Adenovírus, ktorý slúži ako vektor, je defektný, teda sa nemôže namnožiť ani spôsobiť ochorenie, je tam iba na to, aby dopravil informáciu o stavbe jedného kľúčového vírusového proteínu do imunitných buniek.

Výhodou adenovírusových vakcín je, že podobne ako mRNA vakcíny vyvolávajú kompletnú imunitnú odpoveď – protilátky aj protivírusové zabijácke T bunky, takzvané cytotoxické bunky. A hlavne – vytvárajú imunologickú pamäť.

Adenovírusové vakcíny majú aj tú výhodu, že ich stačí skladovať iba v chladničke – na rozdiel od mRNA vakcín, ktoré vyžadujú hlbokomraziace boxy.

Vstup do bunky

Po injekcii Sputniku V do paže človeka adenovírusy narazia na bunky a zachytia sa na bielkovinách na ich povrchu. Bunka pohltí vírus v bubline a vtiahne ju dovnútra. Akonáhle je vo vnútri, adenovírus uniká z bubliny a cestuje do jadra, komory, kde je uložená DNA bunky.

Adenovírus

Adenovírus posúva svoju DNA do jadra. Adenovírus je navrhnutý tak, aby nemohol vytvárať svoje kópie, ale gén pre spike proteín koronavírusu môže bunka prečítať a kopírovať do molekuly nazývanej messenger RNA alebo mRNA.

Tvorba hrotových (spike) proteínov

mRNA opúšťa jadro a molekuly bunky čítajú jeho sekvenciu a začínajú zhromažďovať hrotové proteíny. Niektoré z proteínov produkovaných bunkou tvoria hroty, ktoré migrujú na jej povrch a vytŕčajú končeky. Vakcinované bunky tiež štiepia časť proteínov na fragmenty, ktoré sa nachádzajú na povrchu. Tieto vyčnievajúce hroty a fragmenty hrotových bielkovín potom môže imunitný systém rozpoznať.

Adenovírus tiež provokuje imunitný systém zapnutím výstražných systémov buniek. Bunka vysiela varovné signály na aktiváciu imunitných buniek v okolí. Zvýšením tohto alarmu Sputnik V spôsobuje, že imunitný systém reaguje silnejšie na hrotové proteíny.

Spozoruje votrelca

Bunka má na svojom povrchu fragmenty hrotového proteínu. Keď iné bunky nazývané pomocné T bunky detekujú tieto fragmenty, pomocné T bunky môžu vyvolať poplach a pomôcť zhromaždiť ďalšie imunitné bunky v boji proti infekcii.

Tvorba protilátok

Ostatné imunitné bunky, nazývané B bunky, môžu naraziť na hroty koronavírusu na povrchu očkovaných buniek alebo voľne plávajúce fragmenty hrotových proteínov. Niektoré z B buniek môžu byť schopné sa zachytiť na hrotových proteínoch. Ak sa tieto B bunky potom aktivujú pomocnými T bunkami, začnú sa množiť a vylievať protilátky, ktoré sa zameriavajú na hrotový proteín.

Dve dávky

Niektorí vedci sa obávajú, že náš imunitný systém by mohol reagovať na vakcínu proti adenovírusu vytvorením protilátok proti nej, čo by spôsobilo, že druhá dávka bude neúčinná. Aby sa tomu zabránilo, ruskí vedci použili pre prvú dávku jeden typ adenovírusu, Ad26, a pre druhú, ďalší, Ad5.

Vakcíny na báze adenovírusu pre Covid-19 sú odolnejšie ako vakcíny mRNA od spoločností Pfizer a Moderna. DNA nie je taká krehká ako RNA a tvrdý proteínový obal adenovírusu pomáha chrániť genetický materiál vo vnútri. Vďaka tomu môže byť Sputnik V chladený a nevyžaduje veľmi nízke teploty na skladovanie.

*(V genetike je komplementárna DNA (cDNA) syntetizovaná z jednovláknovej RNA. cDNA sa používa na klonovanie génov a kódovanie proteínov).

https://sputnikvaccine.com/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ https://en.wikipedia.org/wiki/Sputnik_V_COVID-19_vaccine

2./ https://dennikn.sk/2258598/obhajoba-sputnika-v/

3./ https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/gamaleya-covid-19-vaccine.html

4./ Obhajoba Sputnika V, Denník N, 5.2.2021

5./ https://fnnitra.sk/ockovanie-covid-19/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply