Lukašenko: 7 stupňov scenára bieloruskej deštrukcie

· Čas čítania: 6 min.
Zdroj: Shutterstock

Bieloruský prezident Aleksandr Grigorievič Lukašenko počas stretnutia s politickými lídrami krajiny hovoril o realite a mýtoch, ktoré kolujú o súčasnej situácii. Poznamenal, že podrobná analýza udalostí odhaľuje skutočné plány a taktiku tých, ktorých nazýva externými agresormi.

Podľa tlačovej agentúry BelTA prezident opísal prácu externých síl v poslednej dekáde: „Aby sme odstránili všetky masky, pomenujme týchto hráčov. Na úrovni globálnych centier medzi nich patria predovšetkým Spojené štáty, presnejšie ich sieť nadácií, ktoré sú určené na podporu tzv. demokracie. Americké satelity – Poľsko, Litva, Česko a bohužiaľ aj naša Ukrajina – pracovali na európskom kontinente,“ povedal Lukašenko.

Česko označil za dlhodobý zdroj a Poľsko za inkubátor mediálnych kanálov (Belsat, Nexta) a neskoršiu platformu pre exilovú vládu: „Litva, ktorá bola zranená výstavbou bieloruskej jadrovej elektrárne, pracovala ako baranidlo bielorusko-európskych vzťahov. Napriek neochvejnej podpore (napr. v otázkach územnej celistvosti) sa Ukrajina stala bázou politických provokácií v rozpore s duchom vzájomných vzťahov,“ dodal Lukašenko. „Jasne vidíme subjekty procesu, ich dirigentov a pomocníkov. Organizátori postavili taktiku v súlade s klasickou americkou učebnicou farebných revolúcií od notoricky známeho Genea Sharpa. Dnes môžeme podrobne analyzovať všetky fázy scenára, ktoré majú zničiť našu krajinu. To sme našťastie nedovolili a nedovolíme.“

1.fáza: príprava

Aleksandr Lukašenko vraví, že zmarené pokusy o farebnú revolúciu v rokoch 2006 a 2010 zmenili prístup k ovplyvňovaniu Bieloruska. Podľa jeho slov prešli zahraničné sily od technológií priameho pôsobenia k metódam mäkkej sily a transformácii vládneho systému zvnútra: „Začali používať nové spôsoby ako nami zatriasť. Zamerali sa na neochvejných priaznivcov prezidenta: obyvateľov regiónov, pracovitých Bielorusov, verejný sektor, dôchodcov. Rovnakú taktiku aplikovali v Sýrii a Venezuele. Možno si spomeniete ako testovali metódy tzv. sociálneho protestu v reakcii na nariadenie č.3 (o sociálnej závislosti). Práve tieto protesty zrodili desiatky blogerov, ktorí pod zámienkou boja za ľudí začali vymývať mozgy rôznym skupinám cez YouTube a Telegram.“ Podľa Lukašenka začali pracovať stratégovia na tvorbe permanentných ohnísk nespokojnosti v regiónoch už od roku 2017.

2.fáza: parlamentné voľby

V priebehu parlamentných a polroka pre prezidentskými voľbami boli testované destabilizačné technológie. Sieť špecializovaných kanálov na Telegrame začala pracovať s jasnými úlohami na plný výkon s cieľom viniť vládu, podkopávať základy štátnej ideológie a šíriť falošné správy (fake news). Okrem informačných kanálov sa testovali nové formy pouličných aktivít. Pred voľbami bol vytvorený tzv. blok mládeže, ktorý aktívne pracoval na ovplyvňovaní nálad obyvateľstva pod zámienkou nominácie kandidátov do parlamentu a zneužíval zdanlivo apolitické témy.

3.fáza: príprava na prezidentské voľby

Zahraniční stratégovia počas tejto fázy starostlivo vyberali hrdinov pre každú spoločenskú vrstvu a cieľové skupiny. Boli vytvorené internetové platformy, prítomnosť masmédií sa zintenzívnila a vyzdvihnutý bol (okrem jedného blogera) istý bankár, bývalý Lukašenkov spolupracovník. Tým sa zahraničné sily pokúsili zasiať nezhody medzi vládnu elitu a spochybniť lojalitu k hlave štátu. Lukašenko poukazuje: „V tomto komplikovanom období vládu naplno zamestnal boj proti COVID-19. Namiesto toho, aby sme v globálnom boji stáli spolu, takzvané nezávislé médiá a kanály Telegramu urobili všetko pre to, aby prácu skomplikovali a ničili dôveru ľudí vo vládu.“

4.fáza: prezidentská kampaň

Bieloruský prezident zaregistroval, že keď spoločnosť jemne zahriali internetové útoky, spustila sa paľba techník farebnej revolúcie, ktoré sa používajú v Arménsku, Poľsku, Hongkongu a ďalších oblastiach: „Pochody a demonštrácie zabezpečili podpisy pre kandidátov, pouličné umenie spôsobilo rozruch ako predtým v Poľsku a Pobaltí. Ďalej boli použité moderné politické technológie, aby sa politika zmenila do podoby šou pre masové publikum.“ Lukašenko vraví, že spoločný štáb opozičných kandidátov vybudoval taktiku použitím obrazu ženy, ktorú si Bielorusi tradične ctia, ale tentokrát k nemu pridali rôzne slovné hračky. Simultánne sa mali šíriť falošné správy o miliónoch na zahraničných účtoch Lukašenka a vyrábať zosmiešňujúce komiksy. „Zakomponovali všetky zdroje na zisk virtuálnej väčšiny pomocou falošných správ v masmédiách a vytvorením dôvery v myšlienku, že výsledky volieb budú zmanipulované a súčasná vláda prehrá,“ dodal prezident.

5.fáza: pokus o „majdan“

Podľa Lukašenka sa volebný deň zneužil na pokus o inscenáciu „majdanového blitzkriegu.“ Voliči boli vyzývaní, aby odovzdali hlas v jeden deň, zúčastnili sa na pochybných iniciatívach, tvorili umelé rady, zahlcovali priestor a zvyšovali napätie vo volebných miestnostiach. Lukašenko vraví, že existoval plán rozmiestniť demonštrantov v bieloruských uliciach a násilne dobýjať administratívne budovy a pamätihodnosti. Pokyny od zahraničných koordinátorov v reálnom čase zneli: „Žiadne rokovania! Máme moc! Zajtra nás bude viac! Pripravte výzvy pre USA, EÚ, Rusko a Čínu, aby označili voľby za neplatné! Žiadajte druhé kolo volieb!“

Na internete sa vytvoril jasný obraz nepriateľa. „Predstavitelia vlády a bezpečnostných orgánov boli označovaní za fašistov, uzurpátorov a banditov. Videli sme výsledky. Konkrétne sa zamerali na poriadkovú políciu. Prvý deň bolo zranených viac ako 25 členov. Zlomené ruky, nohy a stavce policajtov dopravnej polície, ktorí sú stále v nemocniciach,“ povedal Lukašenko. Je presvedčený, že keby boli orgány pasívne, aktivovali by sa ďalšie procesy farebných revolúcií, ktoré často vedú k ľudským obetiam a pre štát končia tragédiou.

6.fáza: protesty po voľbách

„Potom bábkari zmenili taktiku a spôsobili, že protestujúci vyzerali ako nevinní anjeli. Používali sa kvety, biele košele, karnevalové mítingy počas víkendov. Vytvorili obraz údajne celonárodného protestu, ktorý nemá viditeľných lídrov. Zamerali sa na rozsah udalostí, ich dĺžku a širšiu geografiu akcií,“ hovorí prezident. „Masmédiá nezdôrazňujú, že sa vytvorilo radikálne krídlo demonštrantov. Mali podrobné pokyny čo si obliecť, akú výstroj používať, ako útočiť na policajtov, pokyny na výrobu Molotovových koktejlov a pyrotechniky. Používali hongkonské technológie pre zhromažďovanie davov na určených miestach, spontánne meniace sa trasy a synchronizácie protestov.“ Lukašenko hovoril aj o pokusoch zapojiť celé podniky a študentov vysokých škôl alebo snahách, aby sa protesty stali súčasťou každodenného života.

7.fáza: pokus o presadenie zmien

Podľa bieloruského prezidenta vytvorenie tzv. Koordinačnej rady neoprávnilo nádeje organizátorov protestov. Po tom, čo utiekli z krajiny, museli často hľadať a pohotovo inzerovať menej známych náhradníkov, častokrát so škandalóznou reputáciou. Lukašenko tvrdí, že aktívne sa využíva vojna symbolov a boj o pamätné miesta, ktoré si každý Bielorus ctí. Budujú sa nové mechanizmy a schémy financovania. Varšavou kontrolované kanály usilovne pracujú na šírení informácií o tzv. pláne B, ktorý počíta s tvorbou paralelných (údajne ľudových) ministerstiev pre sabotáž ekonomiky a sociálnej sféry. „Navrhujú absurdné veci a snažia sa predlžovať politickú a ekonomickú krízu. Koordinátori protestov dávajú inštrukcie pre ekonomický odpor, pokyny ako neplatiť dane, ako odísť z odborov a pod. Obzvlášť naivným občanom sa sľubuje, že ich straty vykompenzujú nadácie, ktoré boli zriadené na pomoc tzv. obetiam režimu. Skúsenosti z komunikácie ukrajinských revolucionárov však naznačujú, že nikto nič nedostane,“ zdôraznil.

Dodal, že spomenutá Koordinačná rada sa všetkými silami snaží o narušenie jednoty mocenskej vertikály, bezpečnostných orgánov a systému štátnych masmédií. „Bieloruský scenár roku 2020 je zmes najefektívnejších destabilizačných technológií farebných revolúcií, ktoré boli testované v rôznych krajinách. Je zrejmé, že je zameraný na rozsah a dĺžku protestov, vyčerpanie síl a zdrojov. Vieme, kto sú hlavní strojcovia a čo chcú. Preto nepovoľujeme a sme pripravení odpovedať na každú výzvu,“ zhrnul Aleksandr Lukašenko.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Lukashenko talks about seven stages of Belarus destruction scenario; Belarusian Telegraph Agency, 16.9.2020

(2) Another color revolution? US orchestrating Belarusian unrest, says Russian spy chief Naryshkin; Belarus‘ leader Lukashenko agrees; RT, 16.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár