Lukašenko dovolil zástupcom Luhanskej republiky vypočuť zadržaného Protaseviča. Ten sa bojí vydania na Donbas

· Čas čítania: 4 min.

Generálna prokuratúra Luhanskej ľudovej republiky sa pred niekoľkými dňami obrátila na Bielorusko so žiadosťou o poskytnutie zadržaného na vykonanie vyšetrovacích úkonov. Podľa agentúry TASS bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhovel žiadosti Generálnej prokuratúry Luhanskej ľudovej republiky a umožnil jej predstaviteľom navštíviť bývalého bojovníka nacistického práporu „Azov“ Romana Protaseviča.

„Na Donbase bolo proti tejto osobe začaté trestné konanie, čo som povedal prezidentovi Putinovi, že bola začatá trestná vec a ten vyhlásil, že ak by zástupcovia LĽR mali na nich otázky [na Protaseviča a zadržanú Rusku Sofiu Sapegovú] potom sú vítaní, aby im položili otázky, pretože zabíjali ľudí na Donbase,“ oznámil Lukašenko po stretnutí s Putinom, zameranom na otázky bielorusko-ruskej spolupráce, z ktorého časť bola odvysielaná televíziou „Belarus-1“.

Generálna prokuratúra LĽR predtým apelovala na Bielorusko so žiadosťou o vydanie zločinca Romana Protaseviča na výsluch. Trestné konanie proti Protasevičovi bolo zahájené pre podozrenie, že sa v roku 2014 dobrovoľne pripojil k práporu „Azov“, ktorý je v LĽR zakázaný.

Nejednotnosť Západu vysvetlil izraelský expert Jakov Kedmi. Vo vysielaní rádia Vesti FM poznamenal, že zatknutie Protaseviča priviedlo Západ k skutočnému šialenstvu. Niektoré krajiny EÚ a USA sa obávajú, že tento „hrdina“ a neúspešný „Che Guevara“ môže vyzradiť kadečo bieloruským orgánom činným v trestnom konaní. A vzhľadom na skutočnosť, že zakladateľ NEXTA vie veľa o pozadí masových protestov v Minsku, je ohrozený grandiózny plán Západu, ktorého konečným cieľom je Rusko, dodal expert.

Zástupca predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN uviedol, že Protasevič je hľadaný ako militant práporu „Azov“.

Luhanská ľudová republika začala trestné konanie proti blogerovi za účasť na vojne na Donbase. V republike je obvinený zo spáchania viacerých obzvlášť závažných trestných činov. Roman Protasevič zadržiavaný v Minsku bol militantom neonacistického práporu Azov na Ukrajine, a preto je na medzinárodnom zozname hľadaných osôb. Pri odpovedi na otázku, či sa Moskva bude usilovať o prepustenie bloggera, to uviedol prvý zástupca stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Dmitrij Polyanskij.

“Pán Protasevič je bloger, ale predtým bol militantom na Ukrajine, bojoval v prápore Azov a v neonacistických a extrémne pravicových skupinách. Myslím si, že to bol dôvod, prečo bieloruské orgány požiadali o medzinárodné zatknutie. on je na medzinárodnom zozname hľadaných osôb, “uviedol Polyanskij.

Protasevič prezradil, že sa veľmi bojí vydania na Donbas a dokonca sa rozplakal.

Roman Protasevič v rozhovore pre televízny kanál ONT priznal svoju vinu v obvineniach z organizácie chaosu na uliciach Minsku po prezidentských voľbách v Bielorusku.

“Otvorene priznávam, že som bol jedným z tých ľudí, ktorí publikovali výzvy na mítingoch deviateho augusta. Akonáhle mi poskytli dokumenty, oznámili obvinenie … Hneď som priznal vinu podľa paragrafu 342 (organizácia činností, ktoré hrubo narúšajú verejný poriadok – red.), Organizácia masových neschválených podujatí,“ povedal aktivista. Protasevič ďalej zdôraznil, že nemal žiadny vzťah ku kanálu na sieti Telegram, ktorý bol priznaný extrémistickým, lebo publikoval osobné informácie o policajtoch.

“Nebudem nič skrývať, veľa som kritizoval Alexandra Gregorieviča (Lukašenka – red.), Ako sa mi zdalo, boli pre to dôvody. Celý život som ale bol novinárom, a keď som sa začal čoraz viac a viac zaťahovať do ne-novinárskej práce, do politickej práce, tým viac sa mi chcelo odtiaľ utiecť. Tým viac som chápal, že mnohé veci, za ktoré kritizovali Alexandra Gregorieviče, sú proste snahy o nátlak, a že v mnohých momentoch sa on správal ako človek s oceľovými guľami, prepáčte mi používané výrazy,“ uviedol v rozhovore Protasevič.

Protasevič tiež zdôraznil, že dobrovoľne súhlasil s rozhovorom pre štátnu televíziu a dodal, že pred natáčaním mu nikto nerobil žiadne líčenie, aby tým bolo možné skryť prípadné zranenia, ako hovoria niektorí komentátori na internete. Vyhlásil ďalej, že chápe možné následky tohto rozhovoru.

“Ja som si skoro istý, že ma mnohí začnú verejne odsudzovať. Som si istý, že nejaké akcie na moju podporu úplne vyhasnú,“ povedal aktivista. Spomenul pritom, že medzi bieloruskými opozičníkmi je veľa vnútorných konfliktov a nenávisti, pričom časť opozičníkov proti bieloruskému prezidentovi myslí viac na peniaze ako na boj o moc.

Zločinec tiež označil cestu na Donbas za hlavnú chybu v svojom živote.

„Celá moja cesta tam, s prihliadnutím na skutočnosť, že som si dovolil nielen niektoré čudné vyhlásenia, ale aj vzhľadom na to, že som porušil aj novinársku etiku a prekročil všetky hranice. Napriek tomu, že som nepodporoval túto ideológiu, ale v mojom prostredí bolo veľa ľudí takejto ideológie. Myslím si, že to bola asi najväčšia chyba v mojom živote. To je jediná vec, ktorá ma skutočne mrzí.“

Bývalý šéfredaktor Telegram-kanálu „NEXTA“ komentoval trestné stíhanie, ktoré sa začalo na Donbase:

„Je samozrejme úplne logické, že sa začalo takéto trestné konanie. Je pre mňa ťažké vôbec niečo povedať.“

Protasevič pripustil, že sa bojí žiadosti o vydanie. A jediné, v čo dúfa, je, že Lukašenko „bude mať dostatok politickej vôle a dostatok odhodlania“, aby ho nevydal.

VIDEO:

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Prezident Lukašenko dovolil zástupcom Luhanskej republiky vypočuť zadržaného neonacistu Protaseviča, Armadnymagazin.sk, autor: Karol Jerguš, 3.6.2021

2./ Protasevič prezradil všetkých organizátorov aj zapojenie špeciálnych služieb. Po Bielorusku – malo nasledovať Rusko, Armadnymagazin.sk, autor: Maroš Šolc, 4.6.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár