„Macron, odstúp!“

Tagged With: , , , , 2 komentáre

Paríž opäť v kúdoloch dymu. Slzotvorného.

desiaty deň pokračovali v pondelok 26. novembra protivládne demonštrácie proti spôsobu, akým prezident Emmanuel Macron riadi politiku a hospodárstvo štátu. Strana La République en marche! (Republika vpred!)), ktorú predvlani založil ako hnutie En Marche!, vyhrala vlani parlamentné voľby a tento bývalý investičný bankár odvtedy kontroluje politický život v Piatej republike. Mohutná vlna protivládnych demonštrácií je preto namierená osobne proti nemu. Jeho preferencie sa úmerne tomu prudko prepadávajú.

Slúži len bohatým

Priznáva to i štátny mediálny portál France 24, ktorý v anglickojazyčnej reportáži z 18. novembra použil výraz plummet na označenie zosunu miery obľúbenosti na úroveň už len 25 percent. Reportáže a články na portále www.france24.com z centra Paríža, kde prebiehali už po druhý víkend za sebou krvavé zrážky polície s demonštrantmi, vytvárajú plastický obraz o krajine galského kohúta zmietanej v sociálnych nepokojoch, ktoré by mohli prerásť v širšiu revoltu.

I keby sme sa opierali len o podhodnotené štatistiky z dielne Ministerstva vnútra citované tlačovými agentúrami hlavného prúdu, tak by nás mala zaraziť výpoveď týchto číselných faktov: vlna násilia si za ostatných desať dní vyžiadala dve obete na ľudských životoch a stovky zranených.

Pouličné protesty prebiehajú s premenlivou intenzitou v stovkách miest na európskom i zámorskom území Francúzskej republiky. Na ostrov Réunion, spadajúcom ako zámorský department v mnohom aj pod jurisdikciu Európskej únie, vyslala vláda na potlačenie nepokojov vojsko. Titulok z britského portálu www.express.co.uk, ktorý výstižne charakterizuje tamojšiu situáciu znie takto: „Macron sends ARMY to crush fuel protests as CHAOS sparks in France„, voľne preložené „Macron posiela ARMÁDU zlomiť protesty proti zvyšovaniu cien a daní z pohonných látok nakoľko Francúzsko zachvacuje CHAOS„. Miera nezamestnanosti je na ostrove trikrát vyššia ako v európskych departmánoch Francúzska a 40% ostrovanov žije pod hranicou chudoby. Niet divu, že protesty pôvodne proti zvyšovaniu cien benzínu a nafty ako i daní z pohonných látok prerástli do všeobecnej revolty proti hospodárskej politike vlády. Demonštranti začali rabovať obchody a Paríž vyslal na potlačenie výtržníctva vojsko..

Ceny benzínu podskočili vo Francúzsku za ostatných desať mesiacov o 15 percent a nafty dokonca o 23 percent, pričom od januára majú opäť stúpnuť a k tomu sa má zdvihnúť aj daň z pohonných látok. Francúzi mali od vlaňajška dosť času na to, aby sa presvedčili o protiľudovej hospodárskej a sociálnej politike Emmanuela Macrona. Aj tí najdôverčivejší už pochopili, že ho do čela štátu dosadili nadnárodné finančné kartely za pomoci ľúbivého politického marketingu ako kandidáta politického stredu, čo má vraj na srdci blaho všetkých vrstiev obyvateľstva. Ako sa ukazuje, jeho skutočným zámerom je demontovať francúzsky sociálno-trhový systém a odbúrať sociálne vymoženosti pracujúcich, za ktoré odbory bojovali po dlhé desaťročia. Nie je prezidentom všetkých občanov, ale iba tých bohatých.

Logo „Pas mon president“ („Nie je mojím prezidentom„) na facebookovom profile AntiMacron

https://www.facebook.com/AntiMacron/

„Nie je mojím prezidentom“

Chronológia prebiehajúcej vlny demonštrácií odhalila, že v jej organizačnom jadre nestoja odbory, ale voľné združenie s neformálnou prezývkou “gilets jaunes”, v preklade „Žlté vesty“. Mienkotvorné tlačové agentúry, čiže mediálny hlavný prúd s poslaním tvárniť naše úsudky, poznamenáva, že hnutie nemá vodcu, organizačnú štruktúru a program. Demonštranti stavajú barikády improvizovaným spôsobom a keď ich polícia rozháňa slzotvorným plynom, vodnými delami i gumovými projektilmi (o tých sa zmienil Reuters), preskupujú sa a presúvajú do iných lokalít prostredníctvom komunikácie na sociálnych sieťach. Najznámejšia má na Facebooku adresu https://www.facebook.com/AntiMacron/ s logom „Pas mon president“ („Nie je mojím prezidentom„). Volá po „Macron Démission!, t.j. po odstúpení Macrona z prezidentského úradu

Vzhľadom na skutočnosť, že kúdoly slzotvorného plynu zahaľovali v sobotu v centre Paríža turistom výhľad na Víťazný oblúk a dramaticky znížili viditeľnosť na bulvári Champs Elysées, kde navyše horeli barikády, macronovský režim sa ocitá v tiesni. Svetová verejná mienka si očami turistov a zahraničných televíznych štábov kladie otázku, či sa opakuje stav pred päťdesiatimi rokmi. Vynárajú sa analógie so študentskými rebéliami z mája 1968, ktoré prerástli do sociálno-politickej revolty. Do tej sa zapojili aj odbory. V nasledujúcom roku podal vtedajší prezident, zdanlivo neohroziteľný Generál Charles de Gaulle, demisiu, aj keď jeho strana vyhrala voľby.

Spojené štáty privítali vtedy výmenu režimu v Paríži, pretože sebavedomý generál príliš vybočil zo stanového kurzu. Prestával byť bezvýhradným stúpencom transatlantického spojenectva a prihováral sa za nezávislý kurz a osobitné miesto Francúzska v multipolárnom svete. Aj Macron začína „strečkovať“ volaním po emancipovanejšej Európskej únii s vlastnou armádou. Tá by mala podľa jeho slov ochrániť úniu pred Čínou, Ruskom i Spojenými štátmi. Pripomenul tiež Washingtonu, aby zaobchádzal s Francúzskom ako so spojencom, a nie s vazalom. Sú to vyzývavé slová. Dosť riskantné pre prezidenta, ktorému sa búri domáca verejnosť.

Jedna z desiatok reportáží zo zrážok s demonštrantmi 24 XI 2018 v centre Paríža k videniu na YouTube

 

Zoznam videoreportáží zo zrážok polície s demonštrantmi v Paríži na YouTube 26 XI 2018 v čase písania týchto riadkov

https://www.youtube.com/results?search_query=Paris+Champs+Elysees+tear+gas&search=Search

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...
2 Responses to "„Macron, odstúp!“"
  1. De Gaulle-ovi zorganizovali „zamatovú revolúciu“ ako odplatu za jeho požiadavku vrátiť francúzske zlato z USA a tých 66,5 ton zlata, ktoré mu musel FED zameniť za 750mil bezcenných USD papierikov, ktoré im de Gaulle poslal (ešte platil zlatý štandard).
    Dnes tu ide priamo o rozklad štátu, a toto nikdy nie je živelné! Uplne rovnako skryto sa to organizovalo aj na našich námestiach – pamätáte tých občianskych, neorganizovaných a naspravodlivejších organizátorov. Prečo občania na barikádach nežiadajú vyšetriť zločiny politikov? Veď iba tak sa štát zbaví zažratých parazitických hyén a totálnych idiotov vo funkciách! V chaose sa bude kradnúť ešte ľahšie. A čo je horšie, rozvášnený dav sa dá nahovoriť aj na preň smrteľné hlúposti…

Pridaj komentár

  & Časopis