Macron začína hovoriť o dialógu s Ruskom

· Čas čítania: 3 min.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo Varšave obhajoval potrebu dialógu s Ruskom. Počas tej časti tlačovej konferencie, v ktorej oznamoval potrebu rozprávať sa s Putinom a ďalšími predstaviteľmi Ruska, boli veľavravné pohľady Macronovho hostiteľa – prezidenta Andrzeja Dudu. Ten pritom, aspoň na pohľad, zjavne znervóznel.

Šéf Elyzejského paláca nedávno v rozhovore pre The Economist prekvapil mienkou, že NATO sa nachádza v stave mozgovej smrti. Nedávno taktiež zdôrazňoval, že otvoriť dialóg s Putinom je nevyhnutnosťou. Kým slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ale aj jej predchodca Andrej Kiska neraz hovorili o Rusku ako o veľkej hrozbe, čo súčasná hlava štátu prezentovala aj počas návštevy v Paríži, Macron sa podľa medializovaných informácií snaží o vyváženejší pohľad. Počas návštevy Varšavy povedal: „Myslím si, že pozerajúc na mapu, máme také isté pocity. Rusko sa nachádza v Európe, aj keď nie je členom EÚ a je našim susedom. Tak nemôžeme dopustiť situáciu, v ktorej sa nebudeme konfrontovať s nevyhnutnosťou vytvárania vzťahov s Ruskom.“ Dodal však, že túto vetu novinári a verejnosť nemajú čítať ako odklon Paríža smerom k Moskve. „Francúzsko sa nestalo proruským. Francúzsko nie je ani proruské, ani antiruské. Francúzsko je proeurópske,“ dodal s tým, že snaha o dialóg už priniesla prvé pomyselné ovocie. „Som presvedčený o tom, že Európu dôvery budeme môcť budovať len ak dokážeme rozprávať a nadviazať dialóg s Ruskom,“ uzavrel.

Poľský denník Gazeta prawna upokojoval čitateľov z prevažne proamerického Poľska komentárom o Macronovych snahách. Tie podľa denníka nie sú iniciatívou Európskej únie a Paríž zostane v tomto úsilí osamotený. „Snaha stabilizovať vzťahy s Moskvou je už niekoľko mesiacov jeho idée fixe,“ dodali s tým, že počas varšavskej a krakovskej návštevy sa Macron práve aj Poliakov snažil presvedčiť na takýto dialóg. Lobuje aj v Európe, ale zrušenie či zmiernenie sankcií podľa zdrojov Gazety prawnej „dnes neprichádza do úvahy a celé predsavzatie je len francúzskou iniciatívou“.

Zdroje:
https://www.youtube.com/watch?v=l72hFr487x4
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1451285,rosja-francja-emmanuel-macron.html
https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/macron-wyscig-zbrojen-to-rzeczywistosc-potrzebny-dialog-z-rosja,53503.html

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár