Macron znovu zopakoval, že sa NATO nachádza v stave mozgovej smrti

zdroj : EPA-EFE/Tatyana Zenkovich

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zdôraznil, že sa Severoatlantická aliancia v súčasnosti nachádza v stave mozgovej smrti. Svoje tvrdenie fakticky po polroku zopakoval. Prvý raz to povedal začiatkom novembra minulého roku v rozhovore pre britský týždenník The Economist. Zopakoval to po novom incidente medzi francúzskou a tureckou loďou v Stredozemnom mori. Ide o konflikt lodí členských krajín NATO.

Epizóda ako z dobrodružného filmu sa odohrala pri pobreží Líbye. Turecká fregata sa odmietla podrobiť kontrole zo strany francúzskej lode, ktorá sa zúčastňovala na spoločnej operácii NATO a prezentovať prevážaný náklad. Aby toho nebolo málo, posádka tureckej lode namierila rakety na svojich kolegov v rámci Severoatlantickej aliancie a uviedla svoje raketové systémy do bojovej pohotovosti.

Vo Francúzsku to považujú za nepriateľské konanie a prízvukujú, že chýbalo už iba málo, aby došlo ku krvavému incidentu, ktorý by nielen totálne zhoršil vzťahy medzi Francúzskom a Tureckom, ale zapríčinil by aj chaos vo vzťahoch členských krajín Severoatlantickej aliancie, pretože by museli riešiť, kto má pravdu – Francúzsko alebo Turecko – a ako urovnať daný konflikt, aby sa neporušil celý existujúci systém spolupráce v rámci NATO.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron si servítku pred ústa nedával a najviac ho hnevalo to, že zasa objektom a podľa Macrona aj vinníkom incidentu bolo Turecko. Podčiarkol, že posádka tureckej lode sa voči natovským kolegom správala agresívne a nepriateľsky. Macron uviedol, že príčinou môže byť to, že Turecko nezákonne dodáva zbrane do Líbye, z čoho Ankaru upodozrievajú viacerí svetoví politici a analytici.

Takto Emmanuel Macron už po druhý raz určil „diagnózu“ pre NATO. Po prvý raz uznal, že aliancia má „mozgovú príhodu“ začiatkom novembra 2019, keď v rozhovore pre britský týždenník The Economist tvrdil, že aliancia úplne stratila kontrolu a koordináciu medzi členskými krajinami, zvlášť medzi USA a ostatnými partnermi. Vyzval Európu, aby sa stala samostatnejšou silou a sama sa starala o svoju obranu. Vysvetlil, že dôvodom je, podľa neho, zmena postoja Spojených štátov a správanie Turecka, ktoré podniklo ofenzívu na severe Sýrie. Európska únia, podľa francúzskeho prezidenta, musí teraz posilniť svoju obranyschopnosť a znížiť tak závislosť na Spojených štátoch.

To, čo práve zažívame, je mozgová smrť NATO,“ povedal vtedy Macron pre The Economist. „Spojené štáty vôbec nekoordinujú strategické rozhodnutia so svojimi partnermi v NATO“, podčiarkol a poukázal na to, že členovia aliancie sú navyše teraz svedkom „agresie, ktorú začal ďalší člen NATO, teda Turecko, a to v oblasti, kde sú v hre naše záujmy, bez toho, aby to koordinoval. To, čo sa stalo, je pre NATO veľký problém,“ zdôraznil šéf Elyzejského paláca.

Nebol nadšený tureckou ofenzívou v Sýrii, kvôli nej podľa Macrona vzniklo viacero otázok, vrátane tej okolo článku päť Severoatlantickej zmluvy o kolektívnej obrane. Povestný článok, ktorý často skloňujú svetové média, stanovuje, že útok proti jednej alebo viacerým krajinám NATO je považovaný za útok proti všetkým členom aliancie. V tejto súvislosti sa francúzsky prezident opýtal, či sa členské krajiny majú zapojiť do sýrskeho vojenského konfliktu, ak sa režim sýrskeho prezidenta Bašára Assada rozhodne odpovedať na akcie Turecka. Varoval, že nezodpovedná Ankara môže zatiahnuť aj iné členské krajiny NATO do krvavého konfliktu a narobiť veľa problémov.

Pred polrokom Emmanuel Macron ako jeden z prvých európskych lídrov povedal, že krajiny EÚ sa po nástupe prezidenta Donalda Trumpa k moci už nemôžu plne spoliehať na Spojené štáty a musia posilniť vlastnú obranyschopnosť nezávisle na NATO. Podčiarkol, že zároveň je potrebné znovu začať strategický dialóg s Ruskom. Zdôraznil, že k rokovaniam s Moskvou musia pritom členské krajiny EÚ pristupovať bez naivity a uvedomiť si aj to, že zbližovanie bude nejaký čas trvať.

Po polroku Macron zopakoval, že sa Severoatlantická aliancia v súčasnosti nachádza v stave mozgovej smrti. V podobnom duchu, aj keď o niečo jemnejšie a diplomatickejšie sa vyjadrujú aj niektorí ďalší európski lídri. Faktom je, že „mierumilovná loď“ NATO už dávnejšie zhrdzavela a pomaly sa začína potápať. V priebehu svojej histórie Severoatlantická aliancia vyvolala viaceré krvavé vojny a ozbrojené konflikty. Členské krajiny NATO na čele s USA napadli niekoľko suverénnych štátov, dobyli ich územie, zabili legitímnych lídrov týchto krajín a vytvorili bábkové vlády.

Mierumilovní vojaci“ NATO v priebehu ostatných desaťročí pozabíjali tisíce nevinných civilistov a vojakov, ktorí bránili slobodu a nezávislosť svojich krajín, rozpútali občianske vojny a teroristické útoky, nastolili chaos a strach. Obranný spolok“ NATO vždy bol krvavým agresívnym paktom a práve na to nepriamo poukázal aj francúzsky prezident.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. Макрон вторично поставил НАТО диагноз о „смерти мозга“, Vesti-24, 23.6.2020

2. Macron Says NATO Is Experiencing ‘Brain Death’ Because of Trump, The New York Times, 7.11.2019

3. NATO experiencing ‘brain death’, France’s Macron says, Reuters, 7.11.2019

4. France’s Macron decries NATO ‘brain death’ ahead of anniversary, Euractiv.com, 7.11.2019

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply