Maďarská vláda navrhuje zrušiť núdzový stav

· Čas čítania: 1 min.
Ilustračný obázok: Shutterstock

Maďarská vláda plánuje 26. mája predložiť návrh na zrušenie mimoriadneho stavu. Informoval o tom minister riadiaci úrad vlády a zároveň podpredseda strany FIDESZ Gergely Gulyás v rámci svojho včerajšieho večerného vystúpenia v spravodajskej televízii Hír TV. Zároveň však upozornil, že ak sa koronavírus opäť začne masovo rozširovať, mimoriadne právomoci vlády budú zachované. V prípade, že maďarský parlament návrh schváli, vstúpi do platnosti pravdepodobne od júna.

Maďarsko má pritom v porovnaní so Slovenskou republikou, kde núdzový stav stále platí a jeho zrušenie viazne v nedohľadne, vyše dvojnásobné množstvo pacientov infikovaných koronavírusom a eviduje tiež neporovnateľne viac obetí pandémie (k 18. 5. podľahlo nákaze v Maďarsku 462 ľudí, zatiaľ čo u nás si vyžiadala 28 ľudských životov).

Je ale možné, že niektoré opatrenia ostanú v platnosti aj po schválení návrhu, rovnako ako v Čechách, kde už síce dnešným dňom núdzový stav skončil, avšak určité nariadenia ako napríklad povinné nosenie rúšok či zákaz hromadných akcií stále pretrvávajú.

Zdroje:

1. TASR, Maďarsko: Vláda predloží návrh na zrušenie núdzového stavu 26. mája, 18. 5. 2020

2. HN, V Česku sa po 66 dňoch skončil núdzový stav, 18. 5. 2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár