Maďarsko koná proti „tieňovej cenzúre“ konzervatívnych názorov na webe

· Čas čítania: 2 min.
Foto: developersalliance.org

Maďarská vláda nasleduje Poľsko v boji proti veľkým internetovým sieťam a sľubuje kroky proti tieňovej cenzúre, tzv. shadowbanningu konzervatívnych a kresťanských hlasov. „Shadowban znamená čin poskytovateľa sociálneho média, ktorý tajne a z politických dôvodov obmedzuje viditeľnosť, dosah a šírenie príspevkov konkrétnych profilov a stránok bez toho, aby o tom vedeli“, hovorí ministerka spravodlivosti Judit Varga. Výrok zdieľala na sieti s potvrdením, že ona sama zažila podobnú skúsenosť.

„Technologické spoločnosti (Facebook, YouTube, Twitter, Instagram, Apple) tak porušujú všetky základné demokratické právne normy, ktoré tvoria základ kultúry západného typu. O celosvetovej praxi shadowbanningu sme sa mohli dozvedieť z uniknutého hlasového záznamu CEO spoločnosti Twitter (Jacka Dorseyho)“, poukázala.

Maďarská štátnička odkazuje na dve nahrávky, ktoré odhalil Project Veritas. Proti podobným neviditeľným praktikám sietí sa zaviazala zriadiť mimoriadny „výbor pre digitálnu slobodu“ s cieľom čeliť systémovému zneužívaniu a znižovaniu dosahu slobodných hlasov na internete.

Budapešť si berie príklad z poľskej vlády, ktorá funguje podľa zhruba približných princípov a často spolupracuje s Budapešťou na medzinárodných fórach. Len naše všetky „impotentné figúrky“ posledných 30 rokov budú stále prikyvovať na cenzúru a nariadenia z cudzích centrál ako poslušný psík, a pritom ešte vrtieť chvostom a vysvetľovať ľuďom, že to je pre ich dobro.

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro a jeho námestník predstavili návrh zákona, ktorý vypočuje odvolania užívateľov sociálnych médií, ktorí sa domnievajú, že boli odstránení či zakázaní na sociálnych médiách. Pokiaľ sa zistí, že bol názor/komentár/prejav odstránený nelegálne, sociálne siete dostanú mastnú pokutu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Az “árnyék tiltás” vagy “shadowban” azt jelenti, hogy a social media szolgáltatók titokban, politikai céllal úgy korlátozzák a felhasználói profilunk láthatóságát, elérését, hogy arról mi ne tudjunk….; autor: Judit Varga; Facebook, 18.1.2021

(2) „One strategy is to shadow ban so that you have ultimate control. It’s going to ban, like, a way of talking“…; autor: Project Veritas; Twitter, 29.8.2018

(3) BREAKING:@TwitterInsider Secretly Records [email protected] Agenda For Further Political Censorship; autor: James O´Keefe; Twitter,
15.1.2021

(4) Varšava predstavila zákon pre zaručenú online slobodu prejavu; autor: Ján Horváth; ZV, 28.1.2021

(5) Parler goes dark after move by Amazon; autor: Zack Budryk; The Hill,11.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár