Maďarsko požiadalo MMF o odchod z krajiny

· Čas čítania: 2 min.

Budapešť oznámila svoje plány na splatenie záchranných úverov od Medzinárodného menového fondu (MMF) v krátkom čase, pričom túto organizáciu požiadala, aby krajinu opustila.

Šéf maďarskej centrálnej banky György Matolcsy poslal výkonnej riaditeľke MMF Christine Lagardeovej list, v ktorom ju žiada, aby ukončila jeho zastúpenie v Budapešti, keďže už nie je nevyhnutné ho naďalej udržiavať. MMF sa tomu nebráni, pretože súčasný zástupca MMF v Maďarsku musí tak či tak čoskoro odísť. Krajinu čakajú budúci rok všeobecné voľby, v ktorých vidia mnohí pokus vlády ukázať schopnosť zabrániť úsporným opatreniam a zaobísť sa bez vonkajšej pomoci.

V roku 2008, uprostred globálnej krízy, zachránil Maďarsko pred bankrotom balíček pomoci od MMF a EÚ v hodnote 26 miliárd dolárov. O dva roky neskôr sa vláda premiéra Viktora Orbána rozhodla dohodu s MMF neobnoviť, aby zabránila podrobnejšiemu preskúmaniu svojej hospodárskej politiky z jeho strany.

V roku 2011 sa minister hospodárstva György Matolcsy obrátil na MMF s návrhom na uzatvorenie preventívnej zabezpečovacej dohody, nedostal však žiadnu odpoveď. Vo februári 2013 premiér Orbán vydal prvé medzinárodné dlhopisy krajiny od roku 2011, čo demonštruje fakt, že krajina by situáciu mohla zvládnuť sama požičiavaním si na svetových finančných trhoch.

Vzťahy medzi Orbánovou vládou a MMF boli vždy napäté. V roku 2010, keď sa Orbán dostal k moci, vydala jeho vláda nové zákony, ktoré sa stali predmetom ostrej kritiky, keďže boli vnímané ako okliešťovanie demokracie, súdnictva a slobody prejavu. Európsky parlament reagoval rezolúciou vyzývajúcou Maďarsko, aby zrušilo „antidemokratické zmeny“.

Maďarsko stále dlhuje MMF 2,125 miliárdy dolárov z pôvodného úveru vo výške 25,5 miliárd dolárov.

http://axisoflogic.com/artman/publish/Article_74694.shtml

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár