Maďarsko slúži susedom opäť za príklad. Zbrojí, ale prečo? 1. časť: Predvída a koná

· Čas čítania: 5 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Keď Maďarsko postavilo pred štyrmi rokmi na svojej hranici so Srbskom a Chorvátskom plot na zadržanie desivého prívalu migrantov prúdiacich do Západnej Európy z Turecka cez Egejské more po tzv. Balkánskej trase, prejavilo obdivuhodnú rozhodnosť. Vláda v Budapešti počúvla volanie občanov zhrozených z migračnej invázie 2015, keď Rakúsko a najmä Nemecko zaplavilo vyše milióna prevažne mladých mužov z islamských krajín. Vládnuce garnitúry západoeurópskych a škandinávskych krajín spolu s eurokraciou v Bruseli pritom presadzovali vítačskú politiku otvorených dverí, a to nehanebným autoritárskym spôsobom. Viktora Orbána, ktorý plnil ako ministerský predseda povinnosti najvyššieho výkonného činiteľa signatárskeho štátu zmluvy o ochrane vonkajších hraníc Schengenského priestoru, pranierovali div nie ako vyvrheľa a zločinca. Čas mu dal rýchlo za pravdu a pud sebazáchovy dotlačil aj iné európske krajiny k tomu, aby sa chránili pred organizovaným masovým populačným transferom z Ázie a Afriky budovaním plotov a bariér.

„Z akéhokoľvek smeru“

V polovici tohto mesiaca zdvihol národne konzervatívny maďarský premiér bruselským špičkám opäť krvný tlak. Posúďte sami. Takto ho odcitoval český portál Lidových novín v správe pochádzajúcej z tlačovej agentúry ČTK: „NATO je velmi důležité, ale nevěřím, že by vojenská bezpečnost Maďarska měla být založena na NATO,“ řekl v rozhovoru s týdeníkem Figyelö.“ Médiá hlavného prúdu vyrukovali na svojich portáloch so správou s prakticky rovnako formulovanými titulkami. Anglicko-jazyčné ako Polico.eu takto: „Orbán: Hungarian military should be able to defend country ‘from any direction’.“

Titulok z portálu Politico.eu: https://www.politico.eu/article/orban-hungarian-military-should-defend-country-from-any-direction-mike-pompeo-russia/

Česko-jazyčné Lidovky.cz to odpapagájovali takto: „Orbán: Záruky NATO nestačí, Maďarsko se vyzbrojí proti hrozbě z jakéhokoliv směru.

Titulok z portálu Lidovky.cz: https://www.lidovky.cz/svet/orban-zaruky-nato-nestaci-madarsko-se-vyzbroji-proti-hrozbe-z-jakehokoliv-smeru.A190214_204024_ln_zahranici_ceh

Kľúčovým je tu univerzálne vymedzenie „from any direction“, z „akéhokoľvek smeru“. 55-ročný šéf maďarskej exekutívy sa takto provokatívne vyjadril tri dni po tom, čo jeho vláda zaktualizovala s americkou delegáciou v Budapešti bilaterálnu bezpečnostnú zmluvu z roku 1997, dohodu o rozmiestnení rakiet stredného doletu. Pokiaľ bude v nezmenenej podobe schválená, rozšíri možnosti pohybu amerických vojsk na maďarskom území a umožní nákup a rozmiestnenie amerických rakiet stredného doletu. „Maďarsko musí byť a musí ostať zvrchovaným štátom, čo sa týka akejkoľvek vojenskej operácie podniknutej z maďarského územia,“ chlácholil premiér V. Orbám v spomínanom rozhovore pre týždenník Figyelő domácu verejnosť. Znelo to alibisticky z úst najmocnejšieho politika stredoeurópskej krajiny, ktorá sa ako typický satelit opätovne dôverčivo zveruje do rúk amerického protektora.

Užšia a priama dvojstranná spätosť so zaoceánskym hegemónom umožňuje krajine gulášu a papriky vystupovať asertívnejšie voči obom multilaterálnym štruktúram so sídlami v Bruseli: Európskej únii a NATO. Novelizovanú maďarsko-americkú bezpečnostnú zmluvu so všetkými jej novotami, na ktoré Rusko samozrejme zareaguje naprogramovaním koordinát letových dráh svojich rakiet na príslušné stredoeurópske lokality, musí ešte odobriť parlament v Budapešti. Orbánov Maďarský občiansky zväz Fidesz v ňom disponuje dostatočnou väčšinou, aby v ňom upravená zmluva hladko preplávala.

Odtabuizované hrozby

Aké výhody za to americký protektor poskytuje svojmu maďarskému vazalovi pri jeho treniciach s Bruselom? Dostatočné v tej zásadnej oblasti, na ktorej záleží Maďarom ako národu toho času viac než na čomkoľvek inom.

Na prípravu obrany pred šírením chaotizácie pomerov v rôznych oblastiach Schengenského priestoru v dôsledku prílevu ďalších miliónov nezvaných afro-ázijských migrantov. Tak ako doteraz, pôjde o prevažne mladých bojaschopných a k boju pripravených mužov, ktorí sa – až na individuálne výnimky – nevalia do Európy, aby sa asimilovali, ale aby ju podrobili a islamizovali.

Presídľovanie proti vôli európskeho domorodého obyvateľstva medzinárodnoprávne požehnávajú čerstvo podpísané utečenecké a migračné pakty OSN. Medzi-kmeňové, medzi-etnické, medzi-náboženské, historické a teritoriálne konflikty z Ázie a Afriky sa prenesú do Európy. Narastajúce zrážky civilizácií a kultúr na plošne neveľkom a preľudnenom území západu, severu, juhu a stredu Starého svetadielu môžu mať nepredvídateľné následky. Nedá sa napríklad vylúčiť nespútaná islamizácia a radikalizácia už i tak čiastočne islamského Balkánu. Môže sa vláda v Budapešti spoliehať, že islamskí fundamentalisti nezaložia kúsok na juh od maďarských hraníc nejakú obdobu Islamského štátu, ktorá rozpúta džihádistickú expanziu na sever? Ako zabránia vlády v Nemecku, Francúzsku a Beneluxe stupňovaniu radikalizácie svojich menšín a vyhrocovaniu vnútropolitického napätia u seba doma až na hranu občianskych vojen? Je dosť možné, že nijako. To, čo bolo dosiaľ nemysliteľné, začína byť predstaviteľné.

Cena za patronát

Maďarsko sa začína pripravovať na rôzne scenáre rozkladu v okolitých krajinách a berie obranu svojho územia do vlastných rúk. Spojené štáty sa pod vedením prezidenta Donalda Trumpa odkláňajú od multilateralizmu, pretože prestávajú dôverovať medzinárodným inštitúciám. Premiér V. Orbán takúto metamorfózu zahraničnopolitickej optiky USA a obzvlášť Bieleho domu vo Washingtone víta. Strýčko Sam zosobnený Donaldom Trumpom sa mu javí ako akcieschopnejší a spoľahlivejší patrón, ako i ochranca maďarských národných záujmov, než sebadeštruktívny multi-kulti Brusel.

Viktor Orbán je podľa všetkého ochotný platiť za ochranu spoza Atlantiku cenu, ktorá môže, ale nemusí, vystreliť do stratosféry, ak sa Washingtonu a Moskve vymknú preteky v zbrojení spod kontroly a jedna alebo druhá jadrová superveľmoc fatálne spanikári.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár