Maďarsko slúži susedom opäť za príklad. Zbrojí, ale prečo? 2. čast: Spoliehať sa môže iba na seba

Tagged With: , , , , , , Add Comment

Maďarský ministerský predseda Viktor Orbán vyvolal minulý týždeň rozruch výrokom, že vojenská bezpečnosť jeho vlasti by nemala stáť a padať iba na Severoatlantickej aliancii („solely on NATO„). Takto formulované vyhradenie, že nie iba na NATO, používa už niekoľko rokov aj Európska komisia. Jej predseda Jean-Claude Juncker sa v niektorých prejavoch, napríklad v tomto predvlaňajšom, odvoláva na dávny zámer duchovných otcov tzv. európskeho integračného projektu ustanoviť spoločnú armáda.

Mizivá dôveryhodnosť podnetov zhora

Francúzsky premiér René Pleven predložil už v roku 1950 plán, ktorý rátal okrem iného so spoločným ministrom obrany. I samotný J.-C. Juncker horlí už dlhší čas za zriadenie stálych integrovaných obranných štruktúr EÚ. V publikácii o ceste k sformovaniu akejsi európskej obrannej únie „Towards a European Defence Union“ navrhuje vytvoriť takéto integrované vojenské teleso do roku 2025. Európska únia aktivovala predvlani na základe článkov 42.6 a 46 a Protokolu 10 Lisabonskej zmluvy niekoľko projektov Stálej štruktúrovanej spolupráce Európskej únie v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO).

Maďarsko sa zaradilo medzi 25 štátov EÚ, čo prejavili ochotu podieľať sa na činnosti „peska“, no nerobilo si ilúzie o ochote a schopnostiach takéhoto zlepenca zasiahnuť na obranu pôvodného obyvateľstva členských štátov voči takým hrozbám, aké môže predstavovať:
1. chaotizácia pomerov v dôsledku vyhrotenia vnútorných konfliktov s desiatkami miliónov afro-ázijských migrantov prvej, druhej a tretej generácie,
2. dnes už ľahko predstaviteľné stupňovanie treníc s islamizovaným Balkánom a s čoraz asertívnejším Tureckom.

V Budapešti s trpkosťou sledovali, ako sa Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex správala v Stredomorí ako monitorovacia centrála a taxislužba pre afrických votrelcov. Istú nádej vkladali Maďari donedávna do skupiny nazvanej Stredoeurópska obranná spolupráca. Vznikla pod anglickojazyčným názvom Central European Defence Cooperation (CEDC) pred deviatimi rokmi za účelom „spolupráce v oblasti obrany, vrátane zdieľania obranných prostriedkov medzi členskými štátmi, spoločného výcviku a uskutočňovaní spoločných cvičení„. Do tohto voľného medzivládneho združenia patrí Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko. Poľsko má štatút pozorovateľa. Hoci sa pri jeho zrode nespomínala ochrana pred desivými nápormi nájazdníkov spoza Európy, migračné cunami z roku 2015 vyburcovalo vlády aspoň k nejakej činnosti pri ochrane hraníc.

Mapa združenia Stredoeurópskej obrannej spolupráce
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/44/CEDC.svg/1280px-CEDC.svg.png

Navonok všetko prebiehalo takto: „19. júna 2017 sa členské štáty v Prahe zaviazali k užšej spolupráci pri vysporiadavaní sa s nelegálnou migráciou, vrátanie použitia armády. Jedným z cieľov skupiny je, aby migranti, ktorí chcú získať azyl v niektorom štáte EÚ, museli oň požiadať mimo EÚ.Štáty sa tiež dohodli na vytvorení akčného plánu, ktorý bude rozdeľovať úlohy jednotlivých armád, polícií a ďalších organizácií členských štátov v prípade potreby spoločného zásahu. V septembri 2017 skupina usporiadala spoločné cvičenie Cooperative Security 2017 (COOPSEC17) v rakúskom Allentsteigu, zamerané na ochranu hraníc proti ilegálnej migrácii.

„Máme na to“

Výsledok ale zrejme povedie v ďalšom slede do stratena, keďže všetka zmluvná činnosť sa vymedzuje na kategóriu ilegálnej migrácie. Utečenecké a migračné pakty OSN paralyzujú poslanie CEDC tým, že ilegálnu migráciu do značnej miery medzinárodno-právne legalizujú.

Maďarský národ sa tak ocitol v novom roku (2019) v postavení, keď si bude musieť vyjasniť so susedmi a s eurokraciou v Bruseli, aké postoje zaujmú voči masovému prisťahovalectvu ako takému, keďže pre Brusel bude legálne a globálne medzinárodne spravované. Viktor Orbán považuje za nezodpovedné voči svojmu národu a voličom spoliehať sa na multilaterálne vojenské a bezpečnosté štruktúry a obzvlášť na tie, ktoré zaštíti OSN. Zodpovední činitelia za osud národa sa v Budapešti nemôžu spoliehať ani na pomoc okolitých krajín pri obrane existenčných záujmov Maďarov. Je nemožné predvídať, ktoré národné štáty sa roztrasú a podvolia, keby išlo do tuhého.

Orbánova vláda preto využíva priaznivé hospodárske výsledky, keď národné hospodárstvo šľape na plné obrátky a zo štátnej pokladne sa dajú vydeľovať dostatočné prostriedky na upevnenie obranyschopnosti krajiny. Podľa maďarského štatistického úradu stúpol hrubý domáci produkt za 4. kvartál 2018 o plných päť percent a podľa odhadov o 4,8% v celoročnom priemere.

Budapešť roztáča kolesá zbrojenia v úzkej koordinácii s Washingtonom, a nie s Bruselom. Časť nákladov pohltí nakupovanie techniky Made in USA, no malo by ostať dosť zdrojov i na rozvoj vybraných odvetví domácej zbrojnej výroby. Premiér V. Orbám sa v rozhovore pre týždenník Figyelő zmienil o „viacročnom procese vojenského rozvoja, ktorý umožní Maďarsku získať značné vojenské schopnosti brániť sa vlastnými silami pred útokom z akéhokoľvek smeru.“ Výraz „z akéhokoľvek smeru“ fakticky posúva maďarskú vojenskú doktrínu do polohy, na akú si iné členské štáty NATO nedovolia ani pomyslieť.

Premiér V. Orbán o viacročnom programe vojenského rozvoja
Zdroj: http://www.kormany.hu/en/the-prime-minister/news/the-major-powers-should-have-an-interest-in-hungary-s-success

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis