Maďarský minister zahraničia: „Podmienky pre mierové rokovania na Ukrajine sú dnes oveľa horšie ako včera, ale sú stále lepšie ako zajtra“

Foto: Strana.ua

Na Ukrajine v priebehu dňa boje pokračovali v rovnakých lokalitách, ako aj v ostatných týždňoch a, podľa správ Generálneho štábu, došlo ku 35 ozbrojeným zrážkam, ruská armáda podnikla 15 raketových, vyše 70 leteckých a 47 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby. Domáce média prinášali optimistické správy o ofenzívnych operáciách na južnom fronte, niektoré však predstavili aj pesimistické analýzy a prognózy západných expertov ohľadom stavu armády a budúceho vývoja situácie na frontoch.

Uviedli napríklad, že ruská armáda zničila brigády najlepších ukrajinských vojakov, ktorí boli cvičení dôstojníkmi NATO na boj deväť rokov. Citovali výroky bývalého analytika CIA Larryho Johnsona. „Podotkol, že sa na výcviku podieľali najskúsenejší inštruktori NATO a „neboli to ľudia z ulice, ktorí si len tak obliekli uniformy“, ale zástupcovia dôstojníckeho zboru a profesionálni vojaci. „Ukrajinskí vojaci boli veľmi schopní. Ale boli zabití,“ uviedol Johnson v rozhovore pre kanál YouTube Dialogue Works. Teraz ozbrojené sily Ukrajiny  budú musieť znovu vytvoriť armádu od nuly. Na to však neexistujú vhodní ľudia s primeranou úrovňou zdravia,“ citovali amerického odborníka ukrajinské média.

Pridali aj vyjadrenia sa bývalého amerického príslušníka námornej pechoty Briana Berletika,  ktorý podčiarkol, že ukrajinské jednotky nebudú schopné udržať územia, ktoré dobyli počas protiofenzívy. „Zdôraznil, že ruské obranné línie boli špeciálne vytvorené s cieľom vlákať ukrajinské vojska do pasce a zničiť bojové oddiely, pripravené NATO. Podľa Berletika, ukrajinská armáda nemôže dosiahnuť ani prvú líniu ruskej obrany,“ uviedli novinári.

Prezentovali aj názor často citovaného odborníka, bývalého amerického spravodajského  dôstojníka Scotta Rittera. „Informoval, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský plnil rozkaz NATO prejsť na taktiku útokov s veľkým počtom obrnených vozidiel, ktoré ruská armáda ničí na bojisku. Podľa jeho názoru, je aliancia sklamaná z ukrajinskej protiofenzívy kvôli nedostatku významných úspechov,“ citovali Rittera ukrajinské média.

Pripomenuli, že britské noviny Express ešte  5. augusta upozornili na to, že ukrajinské jednotky sa pripravujú na pripravujú na tretiu, poslednú fázu protiofenzívy. „Vtedy poukázali na to, že Ukrajina môže poslať do boja ťažké mechanizované brigády, vycvičené západnými krajinami. Noviny tiež zdôraznili, že za dva mesiace ukrajinská armáda utrpela veľké straty v dôsledku pevnosti ruskej obrannej línie,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Priniesli aj nepríjemné pre Kyjev správy: Rusko sa dostalo do trojice najmocnejších krajín sveta v globálnom rebríčku mocností roku 2023, ktorý zverejnil US News & World Report. „USA, Čína a Rusko zostali bezkonkurenčne, ako najmocnejšie krajiny na svete, uvádza Business Insider. Podotýka, že na prieskumu, ktorý je súčasťou štúdie „Najlepšie krajiny“, sa zúčastnilo 17 tisíc ľudí z 87 krajín. Rating hodnotí vplyv krajiny na základe vnímania respondentmi faktorov, ako sú politická, ekonomická a vojenská moc. Rusko si, aj napriek ťažkostiam, spôsobeným ukrajinským konfliktom, udržalo svoje tretie miesto v hodnotení sily krajiny,“ konštatovali ukrajinskí analytici.

Uvádza sa, že časť ruskej moci pochádza z jej obrovskej veľkosti, ktorá je „ťažko predstaviteľná“, pretože je najväčšou krajinou na svete podľa rozlohy a tiež hraničí s mnohými krajinami. US News poukázali na hlavné ruské priemyselné odvetvia, ako je výroba ropy a zemného plynu, poľnohospodárstvo, rybolov a výroba, a tiež zdôraznili, že krajina je hlavným vývozcom zbraní. Hodnotí sa prínos Ruska do kultúry s početnými slávnymi autormi a do vedy s históriou prieskumu vesmíru. Okrem toho, je Ruská federácia členom významných medzinárodných organizácií, ako sú G20 a Svetová obchodná organizácia, a stálym členom Bezpečnostnej rady OSN,“ pripomenuli ukrajinskí odborníci.

No a našli aj ďalšiu „zradu“. „Budapešť vystupuje za skorý koniec ukrajinského konfliktu, pretože nechce smrť Zakarpatských Maďarov, ktorí sú posielaní na front. Uviedol to v rozhovore pre Bloomberg TV minister zahraničných vecí krajiny Peter Szijjarto. Minister vyzval na okamžité prímerie a začatie mierových rozhovorov. „To je to, čo chceme,“ povedal. Maďarsko „nesúhlasí s názorom Západoeurópanov, ktorí tvrdia, že podmienky pre mierové rozhovory nie sú dosť dobré a mali by sa zlepšiť.“ Szijjarto zdôraznil, že to tak nie je, pretože „podmienky pre mierové rozhovory sú dnes oveľa horšie ako včera, ale stále lepšie ako zajtra,“ citovali „historickú“ frázu maďarského ministra ukrajinské média.

Dopoludnia priniesli prekvapivé správy o „veľkom upratovaní“ na ministerstve obrany. Vládna „metla“ vymietla všetkých zástupcov ministra obrany a ďalších „kompetentných“. „V pondelok, 18. Septembra, Kabinet ministrov odvolal všetkých námestníkov ministrov obrany. Odvolaný bol aj štátny tajomník ministerstva obrany Konstantin Vaščenko. Oznámil to zástupca vlády v Najvyššej rade Taras Meľničuk. Prepustení z postov námestníkov ministrov obrany: Anna Maľarová, Denis Šarapov, Vladimír Gavrilov, Rostislav Zamlinský. Okrem toho, bol Andrej Ševčenko odvolaný z funkcie námestníka ministra obrany Ukrajiny pre európsku integráciu a Vitalij Dejnega bol prepustený z funkcie zástupcu pre digitálny rozvoj, digitálne transformácie a digitalizáciu,“ podrobne informovali ukrajinské média.

Popoludní mnohé z nich so zjavným nadšením uviedli, že ukrajinská armáda znova ostreľovala civilné objekty v Donecke a zasiahla aj budovu doneckej samosprávy. „Podľa miestnych telegramových kanálov a ruských propagandistov, bolo dnes počuť výbuchy v centre okupovaného Donecka. Spravodajský kanál Donbass informoval, že útok sa uskutočnil na budove takzvanej správy kremeľskej bábky na dočasne okupovaných územiach Doneckej oblasti Denisa Pušilina. Súdiac podľa videí, ktoré sú distribuované v telegramových kanáloch, v budove začal požiar, strecha bola čiastočne zničená. Kremeľská propagandistická agentúra RIA Novosti tvrdí, že „budova administrácie Pušilina utrpela „menšie škody.“ Terorista uviedol video, v ktorom oznámil, že „nie sú mŕtvi, ani zranení,“ uviedli ukrajinské média.

Poukázali na to, že v Bulharsku poľnohospodári zablokovali cesty po celej krajine kvôli poľnohospodárskemu dovozu z Ukrajiny. „V pondelok o 10. hodine priniesli poľnohospodári a majitelia spracovateľských podnikov v Bulharsku ťažké stroje na dopravné uzly na protest proti rozhodnutiu parlamentu nepredĺžiť núdzové opatrenia zakazujúce dovoz pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien z Ukrajiny po 15. septembri. V súvislosti s protestmi bolo zablokovaných niekoľko diaľnic po celej krajine – hraničné priechody, hlavné cesty a diaľnice. Zástupcovia 26 priemyselných organizácií oznámili neurčitý celonárodný protest,“ uviedli ukrajinskí novinári a niektorí poznamenali, že ukrajinské obilie sa nedostáva do afrických krajín, ktoré ho potrebujú, ale do EÚ, čím značne poškodzujú európskych poľnohospodárov, ktorí sa začínajú búriť proti nezmyselnej politike Bruselu.

Podvečer ukrajinské média oznámili, že ruská armáda zasiahla úložiská riadených striel Storm Shadow, munície s ochudobneným uránom, stredisko rádiotechnickej rozviedky a výcviku  skupín diverzantov Ozbrojených síl Ukrajiny. „Ministerstvo obrany Ruskej federácie uviedlo, že ruské Ozbrojené sily dnes večer zahájili skupinový úder vysoko presnými vzdušnými zbraňami dlhého doletu, ako aj údery bezpilotných lietadiel na sklady riadených striel Storm Shadow, munície s ochudobneným uránom, ako aj centrá rádiotechnického spravodajstva a výcviku sabotážnych skupín Ozbrojených síl Ukrajiny. Cieľ útoku, podľa neho, bol dosiahnutý,“ citovali ruské ministerstvo ukrajinské novinári.

Večer ešte informovali o tom, že Európska únia pripravuje už dvanásty sankčný balík voči Rusku, a o tom, že sa hlavy ministerstiev zahraničia Európskej únie sa môžu stretnúť v Kyjeve v októbri.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 572-й день войны в Украине. Главные новости 18 сентября. Обновляется, Страна, 18.9.2023
 2. Что происходит на фронте 18 сентября. Сводка Генштаба ВСУ, Страна, 18.9.2023
 3. Зеленский заявил, что знает, где Украина собирается прорвать российскую оборону, Страна, 18.9.2023
 4. У Донецьку “приліт” по адміністрації Пушиліна , UNIAN, 18.9.2023
 5. Кабмін звільнив всіх заступників міністра оборони України, включно з Маляр, UNIAN, 18.9.2023
 6. У Повітряних силах розповіли, чому силам ППО складно збивати дрони-камікадзе, ZN.UA, 18.9.2023
 7. Atlantic Council: Контрнаступ України ще зарано списувати з рахунків, ZN.UA, 18.9.2023
 8. Перемога Трампа означатиме скорочення військової допомоги Україні – ЗМІ, Vesti.UA, 18.9.2023
 9. Ганну Маляр звільнили з посади заступника міністра оборони, Vesti.UA, 18.9.2023
 10. Хроніка українського наступу. 18 вересня: “Україна трансформувала сучасну війну”, Kyiv Post, 18.9.2023
 11. Кабмін звільнив усіх заступників міністра оборони включно з Маляр, Kyiv Post, 18.9.2023
 12. Бахмут вже скоро може опинитися в напівоточенні: що потрібно Силам оборони, Апостроф, 18.9.2023
 13. Вибухом рознесло адміністрацію Пушиліна: в окупованому Донецьку “бавовна”, відео, Апостроф, 18.9.2023
 14. Росіяни обстріляли Авдіївку й околиці Торецька, двоє загиблих, Ukrinform, 18.9.2023
 15. Україна представить сьогодні пропозиції зі стабілізації зернового експорту до ЄС, Ukrinform, 18.9.2023
 16. Росіяни заявили про вибух біля окупаційної адміністрації Донецька, Espreso.TV, 18.9.2023
 17. У ЗСУ пояснили, як розгортатимуться події після звільнення Кліщіївки, Espreso.TV, 18.9.2023
 18. Окупанти перекидають резерви на Запорізький напрямок: рух йде через Маріуполь – Атеш, Obozrevatel, 18.9.2023
 19. У ЦНС розповіли, скільки найманців ПВК “Вагнер” залишилося у Білорусі, Obozrevatel, 18.9.2023
 20. Україна повинна вимагати від західних партнерів 200 F-16 — політтехнолог, New voice.ua, 18.9.2023
 21. У Донецьку пролунали вибухи, пошкоджено «адміністрацію» Пушиліна — відео, New voice.ua, 18.9.2023
 22. Україна отримає від Південної Кореї саперні танки для прориву ліній оборони – ЗМІ, Слово і Діло, 18.9.2023
 23. Іспанія та Франція розкритикували продовження трьома країнами ЄС заборони на імпорт зерна з України, Слово і Діло, 18.9.2023
 24. ЄС готує 12 санкцій проти Росії: що до нього може увійти, РБК-Україна, 18.9.2023
 25. Звільнених заступників міністра оборони не перепризначатимуть, – джерело, РБК-Україна, 18.9.2023
 26. Південна Корея дасть Україні інженерні танки K600 Rhino на базі копії M1 Abrams, Діфенс Експрес, 18.9.2023
 27. В “Інфоком” роблять безпілотний макет танка Leopard на базі звичайного автомобіля, щоб дурити рашистів, Діфенс Експрес, 18.9.2023
 28. Війська РФ обстріляли Авдіївку й Торецьк: є загиблі серед цивільних, Корреспондент.net, 18.9.2023
 29. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 18.9.2023
 30. Сирський: На Бахмутському напрямку ворог втратив найкращі частини, але штурм триває, Українська правда, 18.9.2023
 31. На половині території України оголошували повітряну тривогу, Українська правда, 18.9.2023
 32. Якби НАТО справді було зацікавлене в перемозі України та поразці РФ, то вже надало б все необхідне озброєння – спецагент військової контррозвідки США у відставці, Інтерфакс-Україна, 18.9.2023
 33. Південна Корея відправить в Україну два сухопутні тральщики – ЗМІ, Інтерфакс-Україна, 18.9.2023
 34. У Болгарії фермери заблокували дороги по всій країні через агроімпорт з України, Європейська правда, 18.9.2023
 35. ЗМІ: ЄС ризикує залежати від батарей з Китаю, як це було з енергоносіями з РФ, Європейська правда, 18.9.2023
 36. У Болгарії фермери перекрили головні дороги через зняття ембарго на українське зерно: фото, Інформатор Україна, 18.9.2023
 37. В Україні визначили регіони, де найбільша кількість ухилянтів від призову: статистика, Інформатор Україна, 18.9.2023
 38. Храми УПЦ у Києві можуть передати іншим конфесіям, – депутат Київради, Союз православних журналістів, 18.9.2023
 39. Вірянка УПЦ: Буду біля Лаври стільки, скільки зможу, Союз православних журналістів, 18.9.2023
 40. У результаті успішних дій на Бахмутському напрямку були розбиті одні із найбільш підготовлених і найкращих частин ворога – Сирський, UNN, 18.9.2023
 41. “Бавовна” у Донецьку: у соцмережах кажуть про щонайменше двох постраждалих, пушилін заперечує, UNN, 18.9.2023
 42. Україна та країни НАТО спільно готуються розміновувати Чорне море, – ВМС ЗСУ, Focus, 18.9.2023
 43. Відкриває шлях репресіям і корупції: які ризики нового законопроєкту про податкові перевірки, Focus, 18.9.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply