Majdan v Hongkongu. Ide do tuhého.

Zdroj: Flickr

 

Keď som 1. septembra stručne analyzoval v článku “Hongkong je slepým črevom v podbruší Číny. Čo ak sa zapáli?” rozvirovanie nepokojov v štýle kyjevského majdanu, vyslovil som toto očakávanie: “Dá sa predpokladať, že nemalá časť hongkonských študentov sa po návrate z prázdnin nechá nahovoriť školenými aktivistami do zintenzívnenia účasti na tzv. prodemokratickom hnutí. Vláda v Pekingu sa obáva, že „zlatá mládež“ z radov dobre situovanej a početnej hongkonskej anglofilnej strednej triedy bude inšpirovať rovesníkov, aby sa pripojili. Energia mladej generácie sa tak bude zameriavať na úzko vymedzenú činnosť a tá bude vychvaľovaná na západných sociálnych sieťach. V Hongkongu nie sú blokované a môžu ostentatívne provokovať Peking. Čínu sa preto musí pripraviť na horúcu jeseň.” Nemýlil som sa, a to ani v zdanlivo trúfalej predpovedi o vychvaľovaním násilia hongkonských majdanistov,

 

Článok pokračuje pod reklamou.


Ako inač, než ako sympatie hraničiace s vychvaľovaním možno nazvať reportáže z Hongkongu na portáloch takých neomylných bášt západnej žurnalistiky, akými sú New York Times a Reuters?

 

Indické vydanie tlačovej kancelárie Reuters prinieslo 14. novembra na webovej stránke https://in.reuters.com/article/hongkong-protests-weapons/flaming-arrows-and-petrol-bombs-inside-hong-kong-protesters-weapons-factories-idINKBN1XO1CM reportáž pod titulkom, na ktorý by si “politicky pokrokové” európske redakcie sotva trúfli: “Flaming arrows and petrol bombs: Inside Hong Kong protesters’ ‘weapons factories'” Voľne preložené: “Ohnivé šípy a zápalné fľaše. V “továrňach na výrobu zbraní” hongkonských protestujúcich“.

 


 

Už úvodná veta článku nesie nádych déjà vu, čohosi už videného. Vykresľuje prípravy majdanistov na konfrontáciu s poriadkovými silám spôsobmi, aké sa v ostatných rokoch opakovali počas farebných revolúcií v desiatkach miest a krajín sveta.

 

Po pol roku od vypuknutia protištátnych demonštrácií v Hongkongu sa ich priebeh markantne vyostruje. Počiatočná teatrálna etapa protestných zhromaždení, pochodov, petícií a výziev prechádza do násilnej fázy. Menej sa reční a na rad prichádza streľba. Ohnivé šípy (Flaming arrows) nie sú čínskou poetickou alegóriou. Zobrazený maskovaný študent napínajúci luk rukami v čistých bielych rukavičkách, zjavne nikam nestrieľa, pretože v rozhľade mu prekáža roztvorený čierny dáždnik.

 


https://in.reuters.com/article/hongkong-protests-weapons/flaming-arrows-and-petrol-bombs-inside-hong-kong-protesters-weapons-factories-idINKBN1XO1CM

 

Stačí však kliknúť na obrazovú prílohu k článku a pri pohľade na jeden zo štyroch záberov človeka zamrazí. Reportér zdokumentoval výrobu tzv. Molotovových koktailov (zápalných fliaš) priamo v priestoroch Chinese University of Hong Kong.

 


https://in.reuters.com/article/hongkong-protests-weapons/flaming-arrows-and-petrol-bombs-inside-hong-kong-protesters-weapons-factories-idINKBN1XO1CM

 

Celý arzenál pripravených Molotovových koktailov vidno na snímke z Chinese University of Hong Kong (CUHK) s dátumom 13. novembra. Publikoval ju portál Channel News Asia (CNA) so sídlom v Singapure. Pochádza ale z produkcie francúzskej tlačovej kancelárie AFP.

 


https://www.channelnewsasia.com/news/asia/hong-kong-protests-cuhk-weapon-factory-police-12090636

 

A práve tento článok CNA zobrazuje študenta vystreľujúceho z luku ohnivý šíp. Z textu pod obrázkom sa dozvedáme, že stojí v bezpečnom zázemí kampusu Chinese University of Hong Kong. Obkolesujú ho iní maskovaní študenti a fotografi. Zdá sa, že jen z fotografov mu dáva pokyny, ako sa má pootočiť. Musí sa cítiť ako filmová hviezda, akou aj počas tých desiatich minút slávy bezpochyby je.

 


https://www.channelnewsasia.com/news/asia/hong-kong-protests-cuhk-weapon-factory-police-12090636

 

O tom, ako sa hongkonskí študenti – donedávna len verbálni bojovníci proti plazivej totalite Číny v Hongkongu – pripravujú teraz už na ozbrojený boj, podáva Channel News Asia svedectvo na svojom kanále na YouTube. Dostávajú okrem iného odbornú inštruktáž zo šermovania tyčami a palicami pre súboje s policajtmi vybavenými dlhými obuškami.

 


Lekcia šermovania v rámci príprav na pouličný boj

https://www.youtube.com/watch?v=NhVjUlC9T6Q

 

Portál britského denníka Daily Mail sformuloval pozoruhodný titulok na vystihnutie podobenstva akejsi improvizovanej zbrojnej manufaktúry majdanistov: “Hong Kong protesters use empty swimming pool to test petrol bombs at their ‘weapon factory’ while others wielding medieval-style weaponry build watchtowers and catapults to fend off police“.

 


https://www.dailymail.co.uk/news/article-7684501/Hong-Kong-protests-University-students-build-watchtowers-catapults-weapon-factory.html

 

S neskrývaným uznaním sa rozpisuje o vynaliezavosti študentov pri stavaní stredovekých rozhľadových veží a katapultov. Tie na kolene zmajstrované katapulty stoja za pozornosť. Z jedného takého, nasnímaného fotografom tlačovej agentúry Associated Press (AP), vrhli na policajné oddiely okolo štyristo Molotovových koktailov. V Hongkongu to začína byť vážne a čoskoro pôjde ozaj do tuhého.

 


https://www.dailymail.co.uk/news/article-7684501/Hong-Kong-protests-University-students-build-watchtowers-catapults-weapon-factory.html

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply