Majdan vo Washingtone, alebo USA už demokraciu nikoho učiť nemusia

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Screenshot CNN

Klasik povedal: „Každá revolúcia požiera svoje deti.“ Vývoj dejín potvrdzuje spravodlivosť týchto slov. Prakticky vždy boli organizátori tej alebo inej revolúcie nakoniec zvrhnutí, prípadne zabití svojimi oponentami, resp. spolubojovníkmi, s ktorými tú revolúciu začali. To isté sa dá povedať aj o organizátoroch, podnecovateľoch a sponzoroch takýchto revolúcií v cudzích štátoch. Tých tiež skôr či neskôr revolúcia, ktorú v inej krajine vyvolali „zožrala“. A už aj začína.

Spojené štáty desaťročia poučovali celý svet o tom, ako sa má správať, dlhé roky učili cudzie štáty slobode, demokracii, tolerantnosti a medzitým organizovali a financovali farebné a iné revolúcie v iných štátoch. Vojenskou silou tlačili na krajiny, rozpútavali vojny na cudzom území, ktoré trvali a trvajú desaťročia. Pripravovali, financovali, cvičili budúcich „lídrov a vlády“ a vyvolávali v nich štátne prevraty. Neuznávali výsledky volieb, obviňovali vtedajšie vlády z ich falšovania a snažili sa nastoliť bábkové režimy, „vhodné“ pre USA. Najzreteľnejším príkladom minulých rokov bol ukrajinský Majdan v roku 2014.

A teraz ho už majú doma …„Majdan“. Spojené štáty ukázali celému svetu, že nie sú o nič lepšie ako iné krajiny a v niektorých prípadoch sú dokonca horšie. Falšujú sa výsledky volieb, potláčajú sa práva a slobody občanov a to hlavne tých, ktorí sa dožadujú pravdy. Na území USA vznikajú „majdany“, aj keď ich vznik nikto zvonku nevyvoláva, neorganizuje a zo zahraničia nefinancuje. A to je obrovský rozdiel!

Napokon v USA je to už pomaly tretí „majdan“ v priebehu ostatných mesiacov. Najprv sa občania búrili a mlátili s políciou kvôli vraždám černochov, neskôr protestovali proti koronavírusovým opatreniam, v súčasnosti odmietajú uznať podľa nich sfalšované výsledky prezidentských volieb a včera dokonca zaútočili na sídlo amerického Kongresu vo Washingtone. Tento útok si dokonca vyžiadal životy štyroch ľudí. V USA majú ďalší „majdan“ domácej výroby a to bez zahraničných zdrojov.

Všetko sa vyvíjalo podľa ukrajinského scenára „Kyjev 2014“, ktorý však nebol napísaný v Kyjeve. Stúpenci prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na Kapitol a prinútili kongresmanov prerušiť zasadnutie o potvrdení víťazstva Joea Bidena v prezidentských voľbách. Došlo k tvrdej potyčke medzi protestujúcimi a policajtami priamo v budove Kongresu. Policajti postrelili ženu do hrudníka, ktorá neskôr v nemocnici zomrela.

Ako informovali americké média, niekoľko desiatok útočníkov a policajtov utrpelo zranenia. Polícia zadržala 52 osôb, 26 z nich – priamo na pôde Kapitolu. Policajti v budove Kongresu zaistili dve bomby – v sídle Republikánov, aj Demokratov. Takmer okamžite začal vo Washingtone platiť zákaz nočného vychádzania. V uliciach mesta sa objavili stovky príslušníkov Národnej gardy a federálnej polície. Starostka Washingtonu Muriel Bowserová predĺžila núdzový stav v meste na nasledujúce dva týždne.

Ešte stále prezident, Doland Trump, vyzval svojich prívržencov, aby zachovali pokoj. Rady Republikánov sa rozdelili. Prví žiadajú, aby zasiahol dôraznejšie a vyzývajú ho, aby sa nevzdával a neuznal volebnú porážku. Iní pre média naopak uviedli, že sú ochotní diskutovať o zbavení Trumpa moci.  Ako dôvod uvádzajú, že predsa prehral voľby a navyše podnecuje nepokoje. Obávajú sa, že do dňa inaugurácie Bidena ešte narobí veľa škôd.

Republikáni, ktorí stoja za týmto vyhlásením, chcú radšej zostať v anonymite. Ako prvú možnosť realizácie svojho vyhlásenia označujú procedúru impeachmentu, aj keď podľa ich vlastných slov, na to asi nebude dostatok času. Ďalej navrhujú použiť 25. dodatok k ústave USA, keď hlavu štátu môžu zbaviť funkcie, ak o to požiada viceprezident a väčšina šéfov štátnych úradov. Tretím variantom je možné vyslovenie nedôvery, ktoré by mohol vyhlásiť Kongres.

Tak či tak, v USA znova vypukol menší „majdan,“ ktorý zreteľne poukazuje na to, že aj v Spojených štátoch dochádza k „páchaniu hriechov“, z ktorých Biely dom často obviňuje iné štáty a režimy. Je jedno, či ide o falšovanie výsledkov volieb, pokus o štátny prevrat, obmedzenie ľudských práv a pod. Spojené štáty dlhé roky poučovali iné krajiny a obviňovali ich z nedostatku slobody, demokracie a dodržiavania ľudských práv.

Súčasné dianie v USA svedčí o tom, že samotné Spojené štáty v týchto oblastiach nie sú o nič lepšie ako ostatní a už dávno nemajú právo poučovať iných. Ak také právo vôbec niekedy dostali. Miesto obviňovania a osočovania iných, by si mali nastaviť vlastné zrkadlo. Určite by sa mnohí americkí politici zhrozili z toho, čo by tam uvideli. Najvyšší čas pozametať pred vlastným prahom.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Republicans consider drastic options to stop Trump, Axios, 7.1.2021

(2) US Capitol secured, 4 dead after rioters stormed the halls of Congress to block Biden’s win, CNN, 7.1.2021

(3) Congress reconvenes to certify Biden’s win after rioters breach Capitol, CNN, 7.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár