„Malý Napoleonik“ Macron poskytol Kyjevu stíhačky Mirage a povolil ostreľovať územie Ruska

Na frontoch Donbasu dennodenne dochádza, aj keď k malým, ale predsa zmenám. Ruské jednotky postupujú krok po kroku. Najnovšie dobyli dedinu Ivanovka. Uviedol to  ukrajinský vojenský telegramový kanál Deep State. „Informácie čiastočne potvrdzuje americký Inštitút pre štúdium vojny. Podľa neho, ruské jednotky postupovali na severozápad od Ivanovky. Obec sa nachádza juhovýchodne od Kupjansku v blízkosti diaľnice, ktorá vedie do mesta. „Ruskí vojenskí blogeri tvrdia, že ruské jednotky obsadili aj niekoľko ukrajinských pozícií asi 1,5 km južne od obce Oľšany (severovýchodne od Kupjanska),“ citovali správy amerického  Inštitútu pre štúdium vojny ukrajinské médiá.

Poukázali na to, že velenie Ozbrojených síl Ukrajiny pomenovalo prioritný cieľ ruskej ofenzívy na Donbase. „Prioritným cieľom Rusov na Donbase je diaľnica z Pokrovska do Konstantinovky. Uviedol to tlačový tajomník Operačnej a strategickej skupiny Ozbrojených síl Ukrajiny „Chortica“ Nazar Vološin. Podľa neho, zostáva Pokrovský smer najhorúcejší na celej prednej línii. „Samozrejme, po Očeretine sa len ponáhľajú na diaľnicu Pokrovsk-Konstantinovka. Možno majú taký cieľ – dobyť Pokrovsk a životne dôležitú diaľnicu práve do Konstantinovky,“ citovali Vološina domáci novinári.

„Malý Napoleonik“ Macron „žiaril“ v ukrajinských médiách už od samotného včerajšieho rána. A nie kvôli správam o slávnostiach vo Francúzsku, ale kvôli „darčekom“, ktoré Macron štedro rozdával banderovskému vedeniu „Nezáležnej.“ „Francúzsky prezident Emmanuel Macron potvrdil povolenie na útoky francúzskymi raketami na ruské územie. Uviedol to v spoločnom rozhovore pre BFMTV a TF1. Na otázku o svojich predchádzajúcich komentároch o možnosti, že Ukrajina môže zaútočiť na Rusov na svojom území francúzskymi zbraňami, Macron uviedol, že nejde o útoky na civilistov. „Limit je stanovený tým, čo robia Rusi,“ povedal. BBC s odvolaním sa na anonymného vojenského leteckého dôstojníka uviedla, že Francúzsko dalo Ukrajine povolenie používať svoje rakety Storm Shadows/Scalps s dlhým doletom na útok na letiská v Kurskej a Belgorodskej oblastiach,“ uviedli ukrajinské médiá.

Dodali, že Macron oznámil dodávky stíhačiek Mirage na Ukrajinu. „Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že je za mier, ale mier, podľa neho, nemôže znamenať kapituláciu Ukrajiny. Podľa Macrona, je zároveň potrebné dosiahnuť mier prostredníctvom rokovaní, ktorých čas ešte nenastal, pretože Rusko naďalej napreduje. Macron tiež uviedol, že Paríž dodáva stíhačky Mirage-2000 do Kyjeva a bude cvičiť ukrajinských pilotov. Okrem toho, podľa neho, má Francúzsko v úmysle pripraviť ukrajinskú brigádu o počte 4 500 ľudí, vycvičiť ju a vyzbrojiť. „O prítomnosť francúzskych vojakov na Ukrajine sa však zatiaľ nejde,“ ubezpečil Macron,“ podčiarkli ukrajinskí politológovia.

A do tretice „milovník učiteliek…“ Ukrajinské médiá oznámili, že Macron navrhol Bidenovi posielanie západných inštruktorov na Ukrajinu, ale jeho návrh bol odmietnutý. „Pred včerajším stretnutím v Normandii francúzsky prezident Emmanuel Macron v telefonickom rozhovore navrhol šéfovi Bieleho domu Joeovi Bidenovi vyslať západných inštruktorov na Ukrajinu, americký prezident ho však nepodporil. Biden vyjadril znepokojenie nad tým, že by mohli podrobení útoku, čo by viedlo k eskalácii. Hovor sa skončil bez akéhokoľvek rozhodnutia. Biely dom považuje Macrona za „akúsi divokú kartu“, ale on a Biden si „navzájom úžasne dôverujú“ a ich manželky spolu dobre vychádzajú. Majú rovnaký vek (71 a 73 rokov),“ podčiarkli ukrajinskí politológovia.

Informovali, že Zelenský pokračuje vo svojich výletoch a spolu so sebou „vláči“ po Európe aj viacerých úradníkov. Domáce médiá síce „medzi riadkami“, ale ľudia na sociálnych sieťach celkom otvorene kladú otázky: prečo je prezident s niektorí ministri sú stále v zahraničí a kto v tom čase vládne v krajine… „Prezident Zelenský odcestuje budúci týždeň do Nemecka a vystúpi v Bundestagu. Volodymyr Zelenský pricestuje v utorok, 11.júna, do nemeckého Berlína, kde prednesie prejav v Bundestagu. Zároveň sa v utorok a stredu uskutoční konferencia o obnove Ukrajiny v Berlíne. Aj keď to nebude Zelenského prvá návšteva Berlína po vypuknutí rozsiahlej vojny, bude to jeho prvý osobný prejav v parlamente. Predtým, 17. marca 2022, sa prezident obrátil na Bundestag prostredníctvom odkazu na video,“ pripomenuli domáci politológovia.

Prezentovali reakciu Moskvy na povolenie, aby Kyjev mohol ostreľovať územie Ruska západnými zbraňami. „Západ prostredníctvom lží a pokrytectva dúfa, že sa vyhne zodpovednosti za útoky na ruskom území,“ uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová. Zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia zdôraznila, že už dlho nie je tajomstvom, že Západ sa podieľa nielen na zničení ukrajinskej štátnosti, ale aj na priamych nepriateľských akciách proti mierovému civilnému obyvateľstvu Donbasu. Dospela k záveru, že Západ bude sklamaný: nebude sa môcť vyhnúť zodpovednosti,“ citovali Mariu Zacharovovú ukrajinské médiá.

Niektoré z nich upozornili na to, že ukrajinská armáda pokračuje útočiť na civilné ciele ako na územiach, kontrolovaných ruskou armádou, tak aj na samotné územie Ruska. „V Luhansku sa v dôsledku ostreľovania zrútil vchod do päťpodlažnej budovy. Desiatky ľudí boli zranení, vrátane dieťaťa. Po prílete rakety sa zrútil vchod do päťpodlažnej budovy. V „Luhanskej ľudovej republike“ tvrdia, že ukrajinská armáda zasiahla mesto šiestimi raketami ATACMS a väčšina z nich bola zostrelených. „Úrady republiky“ informujú aj o 22 zranených v dôsledku raketových útokov ATACMS, vrátane 8-ročného chlapca a 16-ročného chlapca. Na miesto útoku dorazilo niekoľko posádok sanitiek. Všetky nájdené zranení už boli hospitalizovaní. Pod troskami sú však stále ľudia, záchranári robia všetko pre to, aby ich zachránili, dodali úrady,citovali správy luhanských úradov ukrajinskí novinári.

Poukázali na to, že sa Zelenský určite zabral do hry, pokračujúc vo svojej filmovej úlohe prezidenta spred niekoľkých rokov, a absolútne stratil pojem o realite. Znova vyhlásil, že Kyjev je proti rokovaní o mieri s Ruskom a chce pokračovať vo vojne. „Ukrajina je proti zastaveniu bojových akcií. Uviedol to Volodymyr Zelenský počas prejavu pred Národným zhromaždením Francúzska. „Môže tento konflikt skončiť na líniách, ktoré existujú v súčasnosti? Nie. Ak sa niekto pokúsi nakresliť časové čiary, poskytne to len pauzu pred novou bitkou,“ povedal Zelenský. Jeho prejav bol naživo vysielaný na YouTube kanáli kancelárie prezidenta Ukrajiny. Zelenský prezentoval rovnakú pozíciu, ako v januári. Vtedy tiež podotýkal, že Ukrajina nepodpíše dočasné prímerie s Ruskom,“ pripomenuli ukrajinskí vojenskí analytici.

Na druhej strane, maďarský premiér avizoval vytvorenie západnej transatlantickej mierovej koalície na zastavenie konfliktu na Ukrajine. „Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že ak vojna v Európe neprepukne skôr ako v novembri a Donald Trump vyhrá prezidentské voľby v USA, potom môže vzniknúť transatlantická koalícia podporovateľov mieru na celom Západe. Politik považuje takýto scenár za účinný na ukončenie vojny na Ukrajine. Maďarský premiér sa domnieva, že vznik koalície je možný nielen v prípade Trumpovho víťazstva, ale aj úspešných volieb v Európe. Ide o voľby do Európskeho parlamentu a komunálne voľby v krajinách EÚ, ktoré vyhrajú odporcovia vojenskej pomoci Ukrajine. Je presvedčený, že súčasné úrady EÚ nakoniec pošlú svoje jednotky na Ukrajinu,“ citovali Orbána ukrajinskí politológovia.

Večer informovali, že vo Francúzsku sa Biden stretol so Zelenským a oznámil nový balík vojenskej pomoci. „Americký prezident Joe Biden sa stretol s Volodymyrom Zelenským vo Francúzsku, kde sa obaja zúčastňujú oficiálneho medzinárodného ceremoniálu pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii. Šéf Bieleho domu oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 225 miliónov dolárov. Podľa AP, balík obsahuje muníciu pre HIMARS, delostrelecké granáty, rakety pre systémy protivzdušnej obrany HAWK, protilietadlové rakety Stinger, protitankové systémy Javelin a AT-4, 155 mm húfnice, obrnené vozidlá, prívesy, hliadkové člny a ďalšie vybavenie,“ podrobne informovali ukrajinskí vojenskí analytici.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

  1. 835-й день войны в Украине. Что происходит 7 июня. Обновляется, Страна, 7.6.2024
  2. В ВСУ назвали приоритетную цель наступления россиян на Донбассе, Страна, 7.6.2024
  3. Макрон объявил о передаче Украине истребителей Mirage, Страна, 7.6.2024
  4. Дозвіл на удари по РФ американською зброєю: Остін висловився про користь для українців, UNIAN, 7.6.2024
  5. У ЗСУ розповіли хороші новини з Харківського напрямку, UNIAN, 7.6.2024
  6. Обстріли Донецької області: росіяни вбили людину та ще чотирьох — поранили, ZN.UA, 7.6.2024
  7. На Херсонщині внаслідок обстрілів РФ поранені четверо людей та пошкоджені будинки, ZN.UA, 7.6.2024
  8. Сили ППО збили всі ворожі ракети та більшість БпЛА під час нічної атаки, Kyiv Post, 7.6.2024
  9. Росія вдарила по Запорізькій області майже 440 разів за добу, Kyiv Post, 7.6.2024
  10. Франція передасть Україні літаки Mirage 2000, Апостроф, 7.6.2024
  11. „США, НАТО і понад 50 країн стоять поряд“: Байден у Франції пообіцяв підтримку Україні, Апостроф, 7.6.2024
  12. У Парижі відбулася церемонія офіційної зустрічі Президента України, Ukrinform, 7.6.2024
  13. Російські війська за добу 24 рази обстріляли прикордоння Сумщини та Чернігівщини, Ukrinform, 7.6.2024
  14. Франція відправить в Україну Mirage 2000-5, у ФРН схвалили постачання Києву 155-мм снарядів. 835 день війни. Онлайн , Суспільне, 7.6.2024
  15. Атака на Київщину, візит Зеленського в Німеччину та рух на польському кордоні: головні новини ранку 7 червня, Суспільне, 7.6.2024
  16. Масована атака РФ: сили ППО знищили усі 5 ракет і 48 дронів, Espreso.TV, 7.6.2024
  17. Україна у питанні з літаками Mirage-2000 може потрапити в технологічну пастку, – Згурець, Espreso.TV, 7.6.2024
  18. На Київщині внаслідок ворожої атаки виникла пожежа на промисловому об’єкті, Obozrevatel, 7.6.2024
  19. Сили ППО знищили всі п’ять ракет і 48 із 53 дронів, якими Росія атакувала Україну, Obozrevatel, 7.6.2024
  20. Під удар потрапила військова частина. У Криму дрони пошкодили дві російські РЛС — ЗМІ, New voice.ua, 7.6.2024
  21. Україна готова до переговорів щодо вступу в ЄС, їх запропонують розпочати у червні – Financial Times, New voice.ua, 7.6.2024
  22. ВМС ЗСУ провели навчання у Чорному морі – відео, Слово і Діло, 7.6.2024
  23. Зеленський наступного тижня поїде до Німеччини та виступить у Бундестазі – ЗМІ, Слово і Діло, 7.6.2024
  24. Макрон пропонував США відправити в Україну інструкторів, Байден не захотів, – Politico, РБК-Україна, 7.6.2024
  25. Десантники ВМС провели масштабні навчання на узбережжі Чорного моря, РБК-Україна, 7.6.2024
  26. Під час нічної атаки 7 червня енергооб’єкти не постраждали – Міненерго, ФАКТИ ICTV, 7.6.2024
  27. Партизани Атеш зафіксували розвантаження ракет Калібр у порту Новоросійська, ФАКТИ ICTV, 7.6.2024
  28. „Ростєх“ виправдав неконкурентну дальність САУ „Мальва“ розробкою модернізованої версії, Діфенс Експрес, 7.6.2024
  29. Понад 4 тисячі за 155-мм снаряд: німці оголосили масштабні закупівлі, в тому числі й для України, Діфенс Експрес, 7.6.2024
  30. ЄК схвалить початок переговорів з Україною – ЗМІ, Корреспондент.net, 7.6.2024
  31. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 7.6.2024
  32. Росіяни атакували Нікополь дронами і артилерією: у місті пожежі, є постраждалі, Українська правда, 7.6.2024
  33. Окупанти атакували критичну інфраструктуру: Повітряні сили збили 48 „Шахедів“ та 5 крилатих ракет, Українська правда, 7.6.2024
  34. Росіяни за добу 15 разів обстріляли Донеччину: одна людина загинула, ще троє поранені, Інтерфакс-Україна, 7.6.2024
  35. У межах Хмельницької області ліквідовано 11 ворожих цілей, Інтерфакс-Україна, 7.6.2024
  36. РФ вночі атакувала крилатими ракетами та „Шахедами“. Сили ППО назвали збиті цілі, Українські Новини, 7.6.2024
  37. США передадуть Україні новий пакет допомоги. Що до нього увійде, Українські Новини, 7.6.2024
  38. ЗМІ: Берлін „дратує“ союзників у НАТО суперечками щодо назви програми підтримки України, Європейська правда, 7.6.2024
  39. AP: Байден на зустрічі із Зеленським оголосить про військову допомогу Україні на $225 млн, Європейська правда, 7.6.2024
  40. Вовчанськ, Часів Яр, Кринки: окупанти за добу просунулися на кількох напрямках – карти боїв ISW, Інформатор Україна, 7.6.2024
  41. Після російського обстрілу на Київщині палає завод, його гасять десятки пожежних машин та пожежний потяг – фото, Інформатор Україна, 7.6.2024
  42. У Криму під час нічної атаки пошкоджено 2 РЛС загарбників – росЗМІ, UNN, 7.6.2024
  43. Донеччину росіяни обстріляли 1647 разів, вдарили ракетою по Краматорську, UNN, 7.6.2024
  44. ЗСУ контратакували та відбили в росіян населений пункт поблизу Часового Яру, — BILD, Focus, 7.6.2024
  45. Мінус бліндажі і техніка: Сили оборони з HIMARS „накрили“ базу ЗС РФ, Focus, 7.6.2024
  46. ЗС РФ масовано вдарили по Україні: всі деталі атаки, TSN.ua, 7.6.2024
  47. Зеленський назвав наступні мішені Путіна, TSN.ua, 7.6.2024
  48. Зеленський про російські погрози Франції: Це ще один аргумент на користь нашої сміливості, Liga.net, 7.6.2024
  49. Глава Пентагону про дозвіл США завдавати ударів по Росії: Це принесе Україні багато користі, Liga.net, 7.6.2024
  50. Імовірно, росіяни просунулись на Харківщині й окупували Іванівку: карта бойових дій 7 червня, 24 канал, 7.6.2024
  51. Вибухи у Старокостянтинові, робота ППО на Київщині: хронологія 835 дня війни, 24 канал, 7.6.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár