Mandeliáda ako nekonečná telenovela

· Čas čítania: 5 min.

Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo v novembri 2009 18. júl za Medzinárodný deň Nelsona Mandelu pre jeho príspevok ku kultúre, mieru a slobode. Vyhlásenie VZ OSN o založení Medzinárodného dňa Nelsona Mandelu privítalo aj Ministerstvo zahraničných vecí USA v komuniké zo 16. novembra 2009. „Prezident Mandela je vzorom pre každého činiteľa a pre každý národ,“ uviedlo v tlačovom komuniké MZV USA. Rovnako v ňom ocenilo aj jeho prínos k zrušeniu apartheidu a zavedeniu demokracie v JAR, za čo si Mandela spolu s vtedajším prezidentom Frederikom W. de Klerkom v roku 1993 prevzal Nobelovu cenu za mier.

„Deň jeho narodenia, 18. júl, je v roku 2014 príležitosťou, aby sme si spomenuli, čo nám zanechal,“ uviedol v posolstve k tohtoročnému Medzinárodnému dňu Nelsona Mandelu generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun. Ďalej povedal, že Medzinárodný deň Nelsona Mandelu je výzvou do novej činnosti. „Každý človek môže osláviť tento deň tým, že bude bojovať vo vlastnom prostredí proti reálnym problémom. Spolu dáme hlboký zmysel tomuto dňu a otvoríme cestu pre lepšiu budúcnosť,“ uzavrel generálny tajomník Pan Ki-mun.

OSN sa pripájala k Nadácii Nelsona Mandelu a spolu s ňou vyzývala ľudí na svete, aby 18. júla, v deň narodenín bývalého juhoafrického prezidenta, venovali 67 minút svojho času na dobročinné aktivity. Tých 67 minút služby iným ľuďom má pripomenúť 67 rokov, ktoré Nelson Mandela obetoval službe pre ľudstvo, uviedla OSN na svojej stránke pri príležitosti Medzinárodného dňa Nelsona Mandelu.

Keď si otvoríte vyhľadávač Google, tak máte pred očami doodle – pravidelne pozmenené logo, ktoré používajú pri spomienke na rôzne historické udalosti a výročia. Je tam Nelson Mandela a nasledujú krásne myšlienky:  

Nikto sa nerodí s nenávisťou k druhému človeku pre jeho farbu pleti, pôvod alebo vyznanie.

Nenávidieť sa ľudia musia naučiť, a keď sa môžu naučiť nenávidieť, môžu sa naučiť ľúbiť, pretože láska má k ľudskému srdcu bližšie ako jej protiklad.

Treba si pripomenúť aj iného Nelsona Mandelu, ktorý so zovretou päsťou podporuje ľudí a ich výzvy na zabíjanie belochov v JAR. Kde je tá spomínaná láska k iným ako k svojim a kde sa berie nenávisť k Búrom v tak ospevovanom hrdinovi?

V našom mesačníku Zem a Vek sme v rubrike Bez masky ukázali aj odvrátenú tvár nositeľa Nobelovej ceny za mier. Opakovanie je  matka múdrosti, takže nezaškodí si pripomenúť aj iné fakty, nad ktorými tíško mlčí Pan Ki-mun a americké ministerstvo zahraničných vecí. 

Nelson Mandelav rámci Afrického národného Kongresu založil spolu so svojím poradcom, komunistom Joe Slovom (vlastným menom Yossel Mashel Slovo), vojenskú organizáciu Kopija národa s cieľom viesť ozbrojený boj proti režimu.
ANC so svojou ozbrojenou zložkou nezaháľal a výsledkom boli   teroristické útoky napríklad na jadrovú elektráreň Koeberg neďaleko Kapského mesta, bombové peklo na Church Street, pri ktorom zahynulo 19 ľudí, či odpálenie bomby v aute pri bare Magoo v Durbane, pri ktorom zahynuli traja ľudia a desiatky utrpeli zranenia. Po policajnej razii v centrále ANC skončil Mandela aj s ďalšími osobami vo väzení.
Na súde  čelili  obžalobe z 221 sabotáží, ktorých cieľom bolo zvrhnúť vládu a zo sprisahania na pomoc zahraničným vojenským jednotkám pri ich invázii do Juhoafrickej republiky. Nelson Mandela unikol trestu smrti a dostal doživotný trest.

Počas procesu vyšli najavo Mandelove dokumenty, v ktorých odporúčal nemilosrdné zúčtovanie so zradcami a informátormi napríklad odrezávaním ich nosov. Mandela nepoprel pravosť svojich rukopisov, ale tvrdil, že išlo iba o študijné poznámky. Je záhadné, čo možno študovať na odrezávaní nosov alebo odporúčaní používať takéto metódy. Násilie nie je nič výnimočné v činnosti ANC a pre ľudí blízkych Mandelovi. ANC má aj pesničky podnecujúce k násiliu, ako treba zabíjať bielych farmárov (na youtube možno nájsť pod názvom „Kill the Boer“), ktoré svorne spievali Mandela a jeho stranícky kolega z ANC, súčasný prezident JAR Jacob Zuma.

Nelson Mandela počas procesu v prípade vlastizrady poprel svoje členstvo v Juhoafrickej komunistickej strane. Aj potom to viackrát zopakoval. Stephen Ellis, pôsobil ako vedecký pracovník pri Amnesty International, objavil zápis z tajnej schôdze juhoafrických komunistov v roku 1982, na ktorej zaslúžilý stranícky vodca John Pule Motshabi informuje súdruhov, že Mandela je už dvadsať rokov tajným členom strany. Počas súdneho procesu s Mandelom v 60-tych rokoch medzi dôkazmi nechýbali dokumenty vlastnoručne písané Mandelom. Dnešný aristokrat – sir a nositeľ Nobelovej ceny za mier v jednom z nich pod názvom „Ako byť dobrým komunistom“ píše, že Južná Afrika sa pod komunistickou vládou stane krajinou mlieka a medu.

Nečudo, že podporil okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy a po uchopení moci v JAR Africkým národným kongresom odmietol ukončiť spojenectvo s komunistickou stranou.

Možno by sme si mali uctiť s rovnakou pietou aj bojovníkov z Írskej republikánskej armády (IRA), ktorí bojovali proti britskému kolonializmu na európskej pôde alebo palestínskych hrdinov, ktorí odmietli so zbraňou v ruke sionistický apartheid. No tí sú neprijateľní a nehodia sa do propagandistického arzenálu OSN, Bieleho domu, či Google.                

Zdroj: TASR, youtube, Zem a Vek

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár