MANUÁL BIELEHO DOMU NA VYVOLÁVANIE VOJEN

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív

História sa opakuje, ako sa vraví. Vo veku amerického impéria dokonca mnohokrát. Posledné polstoročie ukazuje dva spôsoby, akým sa Spojené štáty americké dostávali do stavu vojny. Prvým je provokácia na lživom základe. Druhým je neprijateľná ponuka pre protivníka, ktorú logicky odmietne, čo poslúži ako konečné zdôvodnenie vojenskej akcie.

Toto je súčasťou dlhoročného manuálu, ktorým sa Washington riadil naposledy v prípade Iránu a atentátu na generála Solejmáního – osobu na diplomatickej misii. Čo sa týka iniciačných provokácií, v roku 1964 došlo k neslávne známemu incidentu v Bacboskom zálive (vtedy Tonkinskom), ktorý vtedajšiemu prezidentovi Lyndonovi Johnsonovi poskytol zámienku na príchod USA do Vietnamu. Neskôr zverejnené dokumenty Pentagónu ukazovali údajné útoky severovietnamských hliadkových člnov na americké lode. Keď už bolo mŕtvych 58000 amerických a dva milióny vietnamských obetí, ukázalo sa, že incident bol podvod.

Potom tu bola vojna v Zálive v roku 1991. Provokácia, ku ktorej už horlivo prikladali ruky všetky „dôveryhodné“ médiá a spravodajstvo, sa opäť ukázala ako lož. Bushova administratíva tvrdila, že Irak vraždí bábätká v kuvajtských nemocniciach. K podvodu sa pridala aj členka kráľovskej rodiny, ktorá stála pred americkými kamerami a ukazovala svetu rozbité inkubátory. Washingtonské médiá ju vtedy údajne nespoznali a na začiatku ju dokonca identifikovali ako obyčajnú ženu z kuvajtského ľudu, ktorá bojuje proti úmrtiam predčasne narodených detí. Tlač, televízia a rádiá vytvorili emocionálne nabitým príbehom konečnú podporu následnej americkej invázie. Po vpáde armády do Kuvajtu a Iraku sa odhalila podvodná povaha tejto predtým s istotou podávanej skutočnosti.

Na začiatku tisícročia, bezprostredne po udalostiach z 11. septembra 2001, bolo ospravedlnením invázie do Afganistanu tvrdenie, že vtedajšia vláda Talibanu pomáhala Bin Ládinovi pri útokoch na New York a Washington. Neskôr vyšlo najavo, že Taliban nemá s plánovaním alebo začatím útokov na WTC nič spoločné. Ale len málo sa týždne po útokoch a pred americkou inváziou do Afganistanu hovorilo, že 18 z približne 20 predpokladaných útočníkov boli teroristi saudskoarabskej vahhábistickej sekty podporovanej saudskoarabskou vládou. Saudskoarabi zo Spojených štátov v čase útokov následne odleteli lietadlom, ktoré poskytol George W. Bush a jeho administratíva. Odlety boli totiž zakázané. Dodnes nie je verejne známe, kto bol na palube lietadla. Neprijateľnou ponukou USA pre Taliban bola v tom období požiadavka, aby sa otočil Bin Ládinovi chrbtom a zničil jeho priaznivcov v Afganistane, čo by nebolo možné bez vyvolania občianskej vojny vo vnútri krajiny.

Autor: Richard Strážan

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár