Marek Baláž: Komplexný plán na riešenie (nielen rómskej) chudoby

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Archív Zem&Vek

V rámci rómskej samosprávy som dávno vypracoval návrh komplexného riešenia rómskej otázky. Tento dokument čiastočne inšpiroval doterajších splnomocnencov, inšpirovali sa ním napríklad projekty terénnych sociálnych pracovníkov alebo rómskych asistentov učiteľa. Lenže tak, ako sa zrealizovali, absolútne neplnia svoj účel. Veril som, že ak predložím komplexnú analýzu, a zároveň riešenie problémov Rómov, ktoré by sa stalo modelom pre celú Európu, uskutoční sa to. Na Slovensku sú najlepšie podmienky na to, aby sa to zrealizovalo.

V prvom rade treba povedať, že môj návrh je určený nielen na riešenie situácie Rómov v osadách, ale aj chudobných bielych. Inak by sme ním len zvyšovali rasové napätie. Do roku 2020 bolo na riešenie rómskej otázky vyčlenených 650 miliónov eur. Na realizáciu môjho projektu by stačila tretina tejto sumy.

Nehovorím do vetra, v lokálnych podmienkach a v malom som si to už overil a odskúšal. Projekt sa pod mojím vedením realizoval 15 rokov. Od roku 1995 do roku 2008 som takýmto spôsobom zamestnával bezdomovcov aj Rómov, vôbec som medzi nimi nerobil žiadne rozdiely. Mal som zamestnaných rómskych vajdov, valašských Rómov, rumunge Rómov, sinti Rómov, ungro Rómov. Mal som šéfa veliaceho bezdomovcom, ktorých som zamestnával. A mal som vybratých aj vzdelaných ľudí, inžinierov, ktorí skrachovali, povyhadzovali ich z podnikov, boli nezamestnaní. Spravil som z nich vedúcich. A zamestnával som kňazov z katolíckej cirkvi od adventistov siedmeho dňa a iných kresťanských cirkví a denominácií, ktorí koordinovali pracovnú činnosť, ale aj prevychovávali ľudí.

V roku 2004 som vypracoval nadväzujúci projekt, ktorý dotovala Európska únia. V rámci neho sme presne vyššie popísaným spôsobom už začínali aj farmárčiť, stavať domy, obhospodarovať namiesto technických služieb takmer celú Prievidzu. Žiaľ, mafia, ktorá tu funguje od vlády až po regióny, zistila, že nemôže rozkrádať z mestskej kasy peniaze, lebo Baláž so svojou tisícčlennou kompániou tie práce jednoducho urobí za eurofondy. Nemohli robiť podobné činnosti, pri ktorých by sa nabaľovali, lebo by to boli duplicitné práce. Tak mi projekt jednoducho zrušili a zo mňa urobili do slova a do písmena bezdomovca, z jedného dňa na druhý.

Autor: Marek Baláž

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: https://www.zemavek-eshop.sk/

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár