Marián Vitkovič: Ak bude zle, elity nahradia Matoviča Pellegrinim

· Čas čítania: 5 min.
Foto: Matúš Plecho / Zem&Vek

Asi málokto na Slovensku dokáže pomenúvať veci otvorene, bez servítok, ako ekonóm Marián Vítkovič. Už v roku 2013 v rozhovore pre Zem&Vek povedal: „Ešte stále nejakou zotrvačnosťou fungujeme, ale ako som povedal, ten zlom už nastal. Rómovia a ľudia bez kvalifikácie, pre tých už práca nie je. A o prácu sa už boja bankoví úradníci, novinári, vzdelaní ľudia. Okrem tej maličkej skupinky oligarchov a ich politických pajácov všetci na tom môžeme byť zajtra omnoho horšie ako dnes a skončiť úplne na dne. Jasné, že je výhodné pre mocných ukazovať, že to tá rómska spodina ťahá spoločnosť dole, ale veď my sme tu už pomaly všetci spodina. A 90 percent ľudí, čo sú pod úrovňou priemernej mzdy, živí túto oligarchiu. A vôbec si to neuvedomuje. Ak tomu aj uveria, tak s tým nič nespravia, lebo nevidia nádej. Tu sa popreli všetky princípy ľavicovej a pravicovej politiky. To čo nám vládne, nie je ľavica ani pravica, to je chaos.“

Aj prijatie eura podľa jeho slov slúžilo predovšetkým slovenskej oligarchii: „Prijatie eura nemalo žiadnu ekonomickú logiku. U nás v zrýchlenom konaní prebehli veci, ktoré mali trvať roky. V Čechách alebo povedzme Poľsku sa o eure diskutuje, píšu sa štúdie, robia sa modely. Tu sa malo argumentovať konkrétnymi číslami, prečo by pre nás euro malo byť výhodné. A nie prijímať ho preto, že to povedali politici.
Lenže euro z pohľadu slovenskej oligarchie zavŕšilo jej zlodejské snahy. Oni všetko to, čo za tie roky nahrabali, mali v slovenských korunách. A vo vhodnom momente zorganizovali „odrb“ nazvaný prijatie eura a v ešte výhodnejšom kurze, aký si kedy kto vedel predstaviť, zamenili všetko za eurá. Proti takému výmennému kurzu hovorí elementárna ekonomická logika, ten vôbec nezohľadňoval vtedajšiu konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky.“

Svoje názory nezmenil ani po rokoch a ďalší vývoj mu dáva za pravdu. V nedávnom rozhovore pre Extra Plus ekonóm poukázal na moc skupiny J&T, ktorá má podľa neho v porovnaní so skupinou Penta desaťnásobne väčší vplyv.

Jeden Peter Korbačka (finančník zo skupiny J&T – poznámka redakcie) zožerie celú Pentu na raňajky. Penta môže byť podhodená na obetovanie, keď by bola situácia mimoriadne zlá, tak možno obetujú Haščáka. A tomu to môže byť úplne jedno, pretože už dnes nik nevie, kde je. Poznám tých chlapcov, nemám ich rád, ale toto nie je najväčší problém Slovenska. Ak by bolo fakt strašne zle, že by museli obetovať Pentu a Haščáka, tak môže prísť aj iný moment. Elity z pozadia vyvolajú nové voľby, ktoré si zasa pripravia podľa toho, ako im to bude vyhovovať. Penta zamestnáva približne 50-tisíc ľudí, a to už nie je málo, to by bolo veľké sústo. Trúfať by si na to mohli, ale elity radšej zvolia dať dole Matoviča a opäť dať na trh upokojujúceho Pellegriniho,“ povedal.

Vitkovič taktiež vyjadril presvedčenie, že „voľby neriešia nič“, nakoľko sú „vždy zmanipulované a sfalšované“. Podľa neho: „Svet riadi niekoľko tisíc najbohatších ľudí, štáty niekoľkostočlenné tradičné alebo menej tradičné oligarchicko-mafistické skupiny“, pričom práve tie tvoria politickú ponuku. Voľby preto podľa uznávaného odborníka na ekonómiu „…nie sú o výbere, sú o tom, ako nakombinovať ponuku, aby to dopadlo tak, ako potrebujete.“

Za nešťastie nášho volebného systému považuje Vitkovič aj päťpercentnú hranicu vstupu do parlamentu, kvôli ktorej miznú protestné hlasy. Zároveň uviedol, že hlasy, ktoré dali voliči Matovičovi „nie sú protestné, to sú hlasy naivnej, nasrdenej, zdeklasovanej pseudostrednej vrstvy Západu.“ Matovičovi a jeho strane Vitkovič nedôveruje aj preto, lebo premiéra považuje za „ľudového rozprávača“, ktorý „zavádza národ rôznymi populistickými vyhláseniami“.

Taktiež navrhuje znížiť hranicu vstupu do parlamentu na 3 percentá a zabezpečiť iný systém sčítavania hlasov pomocou zástupcov jednotlivých strán, ktorí by zabránili potenciálnemu falšovaniu hlasov. Na inom mieste vyjadruje pochybnosti ohľadom budúcnosti vládnej koalície, ktorá podľa neho nevydrží pri moci celé volebné obdobie a navrhuje prestavať ekonomiku, hospodárstvo, sociálnu sféru a spoločnosť ako takú na iný model.

Pesimisticky vníma aj súčasnú situáciu vo vzťahu ku koronavírusu. „Vírus však už z globálneho hľadiska nezmizne, bude to dlhodobý proces, ktorý zásadne zmení celý svet. Chápe dnes vôbec niekto, že celý cestovný ruch môžete odpísať? Chápe niekto, že môžete odpísať klasické reštaurácie, pohostinstvá, kultúrne akcie? To sa už nevráti v pôvodnej podobe. Aj Nemci si myslia, že pôjdu v starom móde, ale to tak nebude. Nebudú tam cestovať naši ľudia zbierať sezónne ovocie, zeleninu a utierať zadky nemeckému obyvateľstvu. Vnútorné štruktúry každého štátu sa dramaticky zmenia. Mnoho ľudí sa vrátilo späť do pôvodných krajín, budú tam musieť ostať, budú si hľadať prácu, ktorej nebude dostatok,“ uviedol na margo pandémie.

Kriticky sa vyjadril aj o nesplnených očakávaniach vo vzťahu k raste platov po vstupe Slovenska do EÚ a vyslovil presvedčenie, že svet sa kvôli kombinácii globálnej krízy a koronavírusu, ktorá spôsobí dlhodobé problémy, bude musieť zmeniť. Vo vzťahu k EÚ taktiež prezentoval túto znepokojujúcu prognózu: „Krajiny z pôvodnej EÚ budú vystavené vnútropolitickým tlakom vlastných občanov, podobným, ako zažila Merkelová pri migračnej vlne. Tento tlak nastane vo Francúzsku, Nemecku, Holandsku alebo Belgicku, v oporách EÚ, ktoré najviac ťažia z rozšírenia EÚ. Ich vlastní obyvatelia ich dotlačia k selekcii a k nepriateľstvu voči ostatným krajinám EÚ, pretože nebudú mať dostatok miest pre vlastné obyvateľstvo. A toto bude impulzom na rozpad únie cez národný egoizmus pôvodných krajín EÚ, pretože inak neprežijú korporátni politici, pretože v tej chvíli vystrelia iné politické strany ako AfD alebo Die Linke.“

Napokon poukázal na potrebu nastolenia „reálneho socializmu“, v ktorom nachádza jedinú záchranu pred ekonomickou a spoločenskou krízou, ktorá nastala v súvislosti s pandémiou koronavírusu a v budúcnosti sa môže ešte viac prehĺbiť.

Zdroje: Zem&Vek, Extra Plus

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár