Masový výpredaj na Ukrajine: 60-percentná zľava na štátny majetok!

· Čas čítania: 2 min.

Kyjev informoval o obrovských zľavách z predajných cien štátneho majetku, pre ktorý sa dosiaľ nepodarilo nájsť zahraničných kupcov. Štátny Fond národného majetku Ukrajiny tvrdí, že napriek tomu, že všetky aktíva ponúkli na predaj viac ako 10-krát, žiadny záujemca o ich kúpu sa nenašiel.

Výsledkom je, že 22 z 34 štátnych aktív je momentálne na predaj až so 60-percentnou zľavou, 9 so zľavou 50 percent, a 3 sú v aukcii za zníženú vyvolávaciu cenu. Medzi spoločnosťami ponúkanými na predaj je 9,6-percentný podiel v Čiernomorskej lodenici, 37,6 percent v banskej spoločnosti v Ľvove a v Černigovskom radio závode.

„Minulý týždeň sa majetok ponúkal na predaj so zľavou 50, respektíve 30 percent, aukcie sa však nekonajú pre nedostatok kupcov,“ informoval Štátny Fond národného majetku, ktorý plánuje privatizovať 450 štátnych firiem, z toho 20 veľkých, 50 stredných a ostávajúcich 380 je súčasťou malej privatizácie.

Guvernérka Národnej banky Ukrajiny Valeria Gontareva povedala, že predaj štátneho majetku môže priniesť Ukrajine až 1 miliardu dolárov. Podľa nej, ak by bol Kyjev schopný uskutočniť potrebné reformy a privatizáciu štátneho majetku, Ukrajina by v priebehu troch rokov mohla dosiahnuť stabilnú úroveň rezerv. V súčasnosti predstavujú rezervy krajiny 13,5 miliardy dolárov.

Zdroj: https://www.rt.com/business/335632-ukraine-state-assets-sale/

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár