Matovič chce dať ľuďom hlasovať o úplnom zastavení života krajiny

· Čas čítania: 3 min.

Premiér Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii vysvetľoval úvahy o blackoute, ktorý je dnes podľa jeho slov na Slovensku na úrovni 70% a má sa rozšíriť na 90%. Tlačová konferencia, na ktorej vysvetľoval najmä opatrenia vo vybraných rómskych osadách, v ktorých sa začne testovať na prítomnosť koronavírusu, ponúkla opäť aj priestor na Matovičovu úvahu o blackoute. Matovič chce odstavením Slovenska dosiahnuť stav, ktorým sa ľahšie podarí zastaviť šírenie koronavírusu. Neraz spomenul čínsky príklad. Súčasťou čínskych opatrení bolo aj úplné zatvorenie Wuhanu.

Matovič kritizoval tých, ktorí si za pár minút vytvoria na všetko názor a tvrdil, že ten by mali tvoriť najmä epidemiológovia. Preto sa vyjadril, že názor podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý proti blackoutu protestuje, ho príliš nezaujíma. Matovič pripomenul, že ak neurobíme rázny krok, bude sa síce vírus dariť utlmovať, ale Slovensko má vďaka súčasnému stavu stratu na ekonomike 70 miliónov eur denne. Preto chce otvoriť verejnú diskusiu o možnosti urobiť „s vírusom krátky proces, ako to urobili v čínskom Wu-Chane, keď tam veľmi rýchlo, drastickými hygienickými opatreniami vírus eliminovali na minimum“. O tom, ktorou cestou sa vydať, má rozhodnúť národ. Takže vo „vzduchu visí“ možnosť ďalšieho internetového hlasovania. Matovič skritizoval šéfredaktora denníka N, ktorý napísal komentár proti jeho slovám o takmer úplnom odstavení Slovenska. Matúš Kostolný v komentári „Vypnutie krajiny alebo zatmenie u premiéra“ píše, že po ekonomickom zabití Slovenska by oživenie prísť nemuselo. „V podstate chce vyhlásiť stanné právo. Všetci nakazení by sa za ten čas vyliečili a ďalej by už nemal kto šíriť vírus,“ píše Kostolný s tým, že podľa Matoviča je to v záujme ekonomiky. Ale naznačuje, že reálne to môže mať opačný a ekonomicky katastrofálny dopad. Matovič naopak spomínal Albánsko, pričom naznačil, že ak neprijmeme blackout na 90 %, budeme sa s vírusom trápiť ešte o rok a škody budú podľa neho väčšie. Matovič tiež zdôraznil, že ak aj bude vyvinutá vakcína proti koronavírusu, resp. ochoreniu COVID-19, tak ju medzi prvými vykúpia krajiny ako USA či Izrael.

Matovič na záver vyzval novinárov, aby nestrašili verejnosť titulkami o obsadení rómskych osád armádou, pretože by potom dnes prijaté opatrenia v súvislosti s marginalizovanými rómskymi komunitami mohli vyvolať paniku a presťahovanie niektorých Rómov do iných osád.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár