Matovič je dôvodne podozrivý z ťažkých podvodov

· Čas čítania: 5 min.

Bývalý zamestnanec Matovičovej firmy Pavel Vandák vydal Slovensku posolstvo o tom, ako sa správal súčasný šéf OĽANO. Podľa Vandáka Matovič zmanipuloval predaj firmy a podviedol ho. Malo sa tak udiať ešte v roku 2008. Vandák vyzval Matoviča, aby absolvoval aj detektor lži, o ktorom Matovič tak rád rozpráva. „Bývalý pracovník vydavateľstva a neskôr živnostník pracujúci preň vysvetlil, že na žiadosť svojho šéfa opakovane podpisoval dokumenty bez toho, aby vedel, o čo ide,“ napísali Hospodárske noviny s tým, že citovali aj Vandáka, ktorý pre TASR povedal: „Preto si myslím, že to bolo všetko zmanipulované. Igor mi dával podpisovať papiere, ktoré mal prekryté rukou a hovoril len podpisuj, podpisuj, podpisuj,“ povedal Vandák s tým, že si spomenul aj na situáciu v banke, kam ho Matovič zobral takým spôsobom, aby boli v časovej tiesni. Blížila sa totiž „záverečná“, a teda koniec stránkových hodín. „Prikázal mi, aby som sa najprv pozeral na tabuľu s kurzami a potom mi povedal, že už môžem podpisovať, tak som podpisoval,“ uviedol Vandák. Ten mal za pomoc Matovičovi dostávať odmenu – vraj doživotnú rentu vo výške 1500 eur. Vandák však tvrdí, že sa tak nikdy nestalo a odmenu nikdy nedostal. Vandák tvrdí, že nerozumel ani papierom na kúpu Matovičovej firmy. „Na daňovom úrade potom klamal podľa inštrukcií, ktoré vraj dostal od Matoviča. Mal hovoriť, že dal účtovníctvo RegionPress-u do zberu, lebo ho nemal kde skladovať,“ uviedli Hospodárske noviny. Matovič podľa Vandáka nechal účtovníctvo naložiť do auta, ktoré odviezli do obce Borová. Nasledujúci deň malo auto spred Vandákovho domu zmiznúť. A Vandák netuší kam. Vandákovi boli podozrivé aj ďalšie operácie, ktoré na Matovičov príkaz vykonával. Mal podpísať výdavkové doklady na 345.000 korún a 5000 eur. „Pýtal som sa ho: Ja som ti dal 345.000 korún? Povedal mi: To nerieš. Takisto to prebiehalo aj so sumou 5000 eur,“ doplnil Vandák. Podľa expremiéra Roberta Fica sa Matovič takto vyhol daňovej kontrole. Firmu s názvom „Igor Matovič – RegionPress“ podľa Fica Matovič previedol na bieleho koňa, zničil jej celé účtovníctvo a prepral 122 miliónov Sk. Matovič tieto obvinenia odmietol a dodal, že predaj bol riadne zdanený viac ako 15 miliónmi Sk. Matovič tvrdí, že nezničil ani účtovníctvo, ale si ho vzal od Vandáka po tom, ako mu povedal, že nemá dosť skladovacích priestorov. „Prevzal som účtovníctvo za roky 1997 až 2001, tam už ani nebola povinnosť uchovávať tieto údaje, a za roky 2003 a 2005 až 2008 v aute Mercedes Vito. Toto účtovníctvo som ja osobne riadne uskladnil a niekoľko rokov toto auto parkovalo na dvore mojej starej mamy v obci Borová,“ dodal Matovič, ktorý sa vyhováral aj na to, že ide o objednávku Smeru. Líder OĽANO v minulosti čelil aj podozreniu, že oklamal štát pri nákupe rotačky. Preto absolvoval vyšetrenie na detektore lži. „Jedna z otázok bola, či som podviedol štát pri dovoze rotačky a prešiel som,“ tvrdí Matovič.
Poslanci Smeru vyzvali Matoviča, aby sa vzhľadom k medializovaným informáciám o jeho podvodoch vzdal postu poslanca Národnej rady SR. „Igor Matovič naozaj spáchal daňové podvody, okradol štát a jeho podnikateľská minulosť ho definitívne dobieha. Informácie, ktoré sa objavili v médiách, sú závažné,“ povedal Richard Raši a pripomenul, že Matovičovo protiprávne konanie sa týka rokov 2002 až 2004. Pripomenul tiež kúpu tlačiarenského stroja na súčiastky a neodvedenie DPH. „Polícia potvrdila, že spáchal trestný čin,“ povedal Raši s tým, že Matovič mal stroj kúpiť s cieľom predaja, no medzitým ho používal. Matovič podľa Rašiho počíta s premlčanosťou skutkov, a teda s nemožnosťou odsúdenia, hoci sa skutok stal. Vtedajší šéf mandátového výboru Národnej rady SR poukázal aj na to, že Matovič mal na iný podvod použiť svoju matku, o čom informoval denník Plus jeden deň, ktorý „s odvolaním sa na vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) informoval, že Matovič zneužil svoju matku Máriu, aby si znížil základ dane“. Ide o spomínanú jazdu autom, ktorú Matovičovi zvyknú oponenti často pripomínať. „Predseda OĽaNO-NOVA si v roku 2004 vyúčtoval výdavky za používanie auta v hodnote takmer 63.000 eur. Podľa uznesenia však daňový úrad Matovičovej firme výdavky neuznal, keďže nepredložil žiadne podklady. Líder OĽaNO-NOVA to dôvodil tým, že doklady o nákupe pohonných hmôt nemôže predložiť, lebo auto používala jeho matka a tá mu účty nedala. Matovič podľa denníka dodatočne doplnil potvrdenie, že auto mala používať jeho matka, šoféroval on a matka bola spolujazdcom.“ Nebolo by na tom nič zvláštne, keby nešlo o 600 kilometrov denne, čo je taká vzdialenosť, akú každodenne absolvujú možno len profesionálni vodiči kamiónov. Raši pripomenul, že za celý rok 2004 takto podľa papierov najazdil obrovský počet kilometrov, ktoré niektoré autá najazdia za desiatky rokov. „Čerešničkou na torte je, že v roku 2004 najazdil 220.000 kilometrov, ale v roku 2008 mal tachometer tohto auta iba 128.000 kilometrov. A v roku 2014, keď bolo auto predávané, malo najazdených len niečo vyše 200.000 kilometrov. Buď spáchal trestný čin daňového podvodu alebo stočil kilometre,“ objasnil Raši jedno z dvoch možných vysvetlení stavu kilometrov.

Zdroje:
https://slovensko.hnonline.sk/949636-matovic-zmanipuloval-predaj-svojej-firmy-a-podviedol-ma-tvrdi-jeho-byvaly-zamestnanec?fbclid=IwAR2ugyT4nNDbbPY_Ur_Y7c3-phNvxVY3BpRfcVoC-WKLdgv3V_xCGHzIm1E
https://slovensko.hnonline.sk/947182-poslanci-smeru-matovic-spachal-danove-podvody

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár