Firma spoluzodpovedná za dodávku testov dlhuje tisíce eur poisťovni

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Shutterstock

Premiér Matovič  na tlačovej konferencii s témou „priznanie“ oznámil: „Nastal čas, aby som ľuďom na Slovensku povedal, aby som sa priznal, posledné 3 týždne sme chystali potichu najväčšiu operáciu – celoplošné pretestovanie všetkých obyvateľov Slovenska, nielen raz, ale 2 víkendy po sebe! Boli by sme prvá krajina na svete, ktorá pretestuje všetkých obyvateľov a takýmto veľmi rýchlym spôsobom sa pokúsime zastaviť šírenie ochorenia Covid-19.“ Spomenul, že sa tým prezentoval aj v Bruseli, kancelárke Merkelovej.

Ak bude testovanie povinné, bude sa musieť upraviť zákon

Špajza už asi nie je prázdna. Štát objednal 13 miliónov kusov v hodnote 52,3 milióna eur. Je to podľa slov premiéra investícia, ktorá sa vráti za jeden deň. „Tí, ktorí koronavírusu neveria, žijú si v tom svojom omyle, myslia si, že je to len soplík alebo chripôčka, toto sú tí najnebezpečnejší ľudia medzi nami! Keď si taký človek kýchne, všetci ľahnú popolom! Ten, kto na test nepríde, nebude požívať sociálne dávky alebo výhody zo znížených daní a odvodov v budúcnosti,“ povedal.

Jeho koaličný partner Richard Sulík (SAS) to označil za správny krok: „Testy sú kúpené, na Dušičky pretestujeme všetkých obyvateľov a budeme vedieť, kto je a kto nie je nakazený. Potom je to na zodpovednosti infikovaných, aby dodržali karanténu. Prosím veľmi pekne všetkých, aby sa testovania zúčastnili. P.S.: test je antigénový, štát stojí 4€ (testovanie bude zadarmo), výsledok je do 20 minút a testovať sa bude vo volebných miestnostiach.“

Firma spoluzodpovedná za dodávku testov dlhuje tisíce Eur poisťovni

Poslanec NR SR Tomáš Taraba na svojom facebooku informuje: „Priatelia dnes nám Igor Matovič oznámil, že celé Slovensko dá pretestovať dvakrát na koronu. Viete kto bude profitovať z plošného testovania obyvateľstva a vyhral zákazku Štátnych hmotných rezerv na dodávku 13 miliónov testov? Nuž, ak by ste očakávali, že to bude renomovaná svetoznáma farmaceutická firma, musím Vás sklamať. Zákazku dostala firmička z Trnavy – Eurolab Lambda a.s.. A čo je ešte čerešnička na torte, táto firmička podľa Finstatu z dnešného dňa, má v kolonke dlhy a nedoplatky napísané – ÁNO.“

Nemýli sa. Podľa Finstatu má táto firma k 12.10.2020 dlh na sociálnom poistení 17 285,46 €. Vzniká podozrenie na porušenie zákona o verejnom obstarávaní. Ten neumožňuje zúčastňovať sa súťaží o štátne zákazky neplatičom. V Dozornej rade Eurolab Lambda, a.s. bol MUDr. Ivan Juráš, ten MUDr. Ivan Juráš, ktorý v r. 2010 zakladal spolu so Sulíkom, Drobom, Mistríkom, Galkom atď… Liberálny dom s. r. o., kde je teraz jediným spoločníkom Sloboda a Solidarita. Eurolab Lambda a.s. má sídlo v Trnave, na T. Milkina 2.

Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) uzavrela kúpne zmluvy na skríningové testy s troma firmami. Dodať majú spolu 13 miliónov kusov testov dokopy za 52,3 milióna eur bez DPH. Vyplýva to zo zverejnených zmlúv v Centrálnom registri zmlúv. Najviac testov, a to desať miliónov, má dodať spoločnosť Eurolab Lambda, a. s., SŠHR za ne zaplatí 39,5 milióna eur bez DPH. Podľa zmluvy so SŠHR má prvých, minimálne 5,6 milióna kusov testov spoločnosť dodať do 23. októbra. Ďalších minimálne 2,8 milióna kusov do 30. októbra a zvyšok do 6. novembra. Zo zmluvy vyplýva, že testy majú byť dodané do závodov SŠHR v Slovenskej Ľupči, Vígľaši, Čachticiach a Kysuckom Novom Meste.

Dva milióny testov má dodať spoločnosť Abbott Laboratories Slovakia, s. r. o. do 18 kalendárnych dní od účinnosti zmluvy. Celková hodnota zákazky je 8,9 milióna eur bez DPH. Testy pôjdu do závodu SŠHR v Kysuckom Novom Meste. SŠHR uzavrela zmluvu aj so spoločnosťou Juhapharm, s. r. o., na milión testov za 3,9 milióna eur bez DPH. Testy majú byť doručené najneskôr do 30. októbra, smerovať budú do závodu SŠHR v Čachticiach. Matovič najskôr podmienil realizáciu celoplošného testovania svojou demisiou, ale potom v TV Markíza vysvetlil, ako to s ňou myslel. Demisia pravdepodobne nehrozí, pretože všetky koaličné strany podporili celoplošné testovanie. Igor Matovič chce na svoju stranu získať aj prezidentku a opozíciu.
Trnavská firma profitujúca na testovaní sídli v rodinnom dome svojho majiteľa Ing. Krajčoviča. Ten je jedným zo spoločníkov súkromnej anglicko – slovenskej bilingválnej školy BESST, s.r.o.. Chodia do nej deti Igora Matoviča?

Foto: sídlo firmy v Trnave

Ako bude testovanie prebiehať 

Priebeh bude mať na starosti armáda. Podľa Matoviča máme 5997 volebných miestností, ktoré sa pretransformujú na testovacie – odberové miesta. Na každom bude 7 osôb – príslušník armády a polície, príslušník samosprávy a zdravotníci. Testovanie by prebiehalo podľa abecedy rozložené pravidelne v čase. Malo by prebehnúť už na budúci víkend v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov. Hlavné testovanie pre všetkých, by sa malo uskutočniť o dva týždne. Testovať sa bude pomocou výteru, antigénovými testami, ktoré sú menej presné ako PCR testy.

RTVS odvysielala informáciu, že antigénové testy sú vhodné len pre pacientov s príznakmi, počas 3-5 dní od prepuknutia ochorenia. Výter sa robí z nosohltanu sondou dlhou asi 12-15 cm, ktorá sa do nosa zavádza celá.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

/1/ Chystáme najväčšiu operáciu v histórii Slovenska, oznámil Matovič. Pretestujú všetkých obyvateľov, Hospodárske noviny, 17.10.2020

/2/ Ak nebude celoplošné testovanie, Matovič podá demisiu, Pravda, 17.10.2020

Video TK, Hospodárske noviny, YT.17.10., ORSR, Finstat, facebook Sulík, Taraba, a iní

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár