Mazurek odsúdený za slová o „cigánskom terore“

· Čas čítania: 1 min.
Milan Mazurek. Foto: Youtube

V redakcii Zem&Vek nie sme prívržencami žiadnej politickej strany, ale vždy budeme solidárni s ľuďmi, ktorí sú prenasledovaní len preto, že otvorene vyjadrili svoj názor a spolu s nimi sa budeme zasadzovať za zachovanie slobody slova.

Poslanec za ĽSNS Milan Mazurek bol včera odsúdený Špecializovaným trestným súdom v Banskej Bystrici len preto, že v rozhovore pre rádio Frontinus hovoril o „cigánskom terore na východe Slovenska“. Ako uviedol v rámci obhajoby, to neznamená, že všetkých cigánov považuje za kriminálnikov, pozná aj kopec slušných Rómov, jeden z nich dokonca prišiel na pojednávanie vypovedať v jeho prospech. Mazurek vypovedal, že poukazoval na vysokú kriminalitu v rómskych osadách. V spomínanom rozhovore rovnako hovoril o zneužívaní sociálneho systému asociálnymi obyvateľmi osád.

Ak niekto poukazuje na problémy, ktoré spôsobujú príslušníci určitého etnika (a je nad slnko jasnejšie, že nie všetci), mal by to byť podnet na diskusiu a polemiku, nie na kriminalizovanie pôvodcu týchto slov. Napriek tomu bol Mazurek za hanobenie rasy odsúdený na pokutu 5000 eur, ak ju nezaplatí, hrozí mu polročné väzenie. Poslanec sa proti rozsudku odvolal, odvolal sa aj špeciálny prokurátor, ktorý zase trest považuje za príliš mierny. Požadoval podmienečný trest odňatia slobody, pričom počas podmienky by Mazurek musel absolvovať povinné školenie o rómskom holokauste.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár