Medzinárodná organizácia práce: Koronavírus spôsobil stratu 400 miliónov pracovných miest na plný úväzok

· Čas čítania: 2 min.
zdroj : © Getty Images / Bill Varie

Korornavírusová kríza stála svetové hospodárstvo až 400 miliónov plnouväzkových pracovných miest. Poukázala na to Medzinárodná organizácia práce Organizácie Spojených národov, ktorá načrtla tri rozvojové scenáre v druhej polovici tohto roka.

Podľa Medzinárodnej organizácie práce (ILO) sa očakáva, že globálne odpracované hodiny sa v druhom štvrťroku 2020 znížia o 14 percent v dôsledku koronavírusovej pandémie. Toto zníženie zodpovedá strate 400 miliónov pracovných miest na plný úväzok na celom svete v druhom štvrťroku, na základe 48 hodinového pracovného týždňa. MOP predtým predpokladala pokles počtu odpracovaných hodín o 10,7 percenta alebo stratu zamestnania pre 305 miliónov ľudí počas tohto obdobia. Podľa správy organizácie je Amerika najviac postihnutým regiónom s odhadovaným poklesom počtu odpracovaných hodín o 18,3% alebo 70 miliónov pracovných miest na plný úväzok.

Podľa správy tento globálny pokles spôsobuje niekoľko faktorov. Bola spomenutá kratšia pracovná doba, dočasná dovolenka alebo dovolenka, ako aj nezamestnanosť a nečinnosť.

Organizácia práce Organizácie Spojených národov načrtla tri rôzne scenáre oživenia trhu práce v druhej polovici roku 2020.

Vo svojom základnom modeli MOP predpovedá pokles pracovnej doby v porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2019 o 4,9 percenta alebo 140 miliónov pracovných miest. Podľa dostupných prognóz scenár predpokladal oživenie hospodárskej činnosti, zrušenie obmedzení zamestnania a oživenie spotreby a investícií.

Pesimistický scenár predpokladá pokles pracovnej doby o 11,9 percenta alebo stratu 340 miliónov pracovných miest. Je to založené na predpovedanej druhej koronavírusovej vlne, ktorá by viedla k návratu obmedzení pohybu a znamenala by „výrazne pomalé zotavenie“.

Na druhej strane optimistický model predpovedá pokles pracovnej doby len o 1,2 percenta alebo stratu 34 miliónov pracovných miest. Taký najlepší scenár by bol výsledkom rýchleho obnovenia práce, ktoré by „významne podporilo agregovaný dopyt a tvorbu pracovných miest“.

Guy Ryder, generálny riaditeľ MOP, uviedol:

Rozhodnutia, ktoré teraz prijímame, sa prejavia v nasledujúcich rokoch a po roku 2030. Ak sa chceme z tejto krízy dostať, musíme zdvojnásobiť naše úsilie.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

zdroj : Internationale Arbeitsorganisation: Corona kostet Weltwirtschaft 400 Millionen Vollzeitarbeitsplätze, deutsch.rt.com, 6.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár