Melinda Gatesová: Mocná manželka mocného Billa

· Čas čítania: 2 min.
Kresba: Tibor Eliot Rostas / Zem&Vek

Ani 62-miliardové konto nenapomohlo Bezosovej exmanželke k preniknutiu do prestížneho zoznamu sto najmocnejších žien sveta, čím to asi môže byť, že dlhoročná manželka iného multimiliardára v ňom je, a to riadne vysoko? Menovite Melinda Gatesová, ktorá sa pred viac ako štvrťstoročím vydala za už vtedy bohatého zakladateľa a šéfa Microsoftu Billa Gatesa. Forbes ju hodnotí ako šiestu najmocnejšiu ženu na svete a zaraďuje ju do hornej desiatky už pekných pár rokov.

Podľa všetkého preto, lebo už pred 20 rokmi sa podujala spolukormidlovať novozaloženú nadáciu predurčenú na navigovaniu ľudstva po vytýčenom plavebnom kurze. Bola to dnes už všadeprítomná nadácia Bill and Melinda Gates Foundation. Otázka, ktorá sa vtedy javila ako ľahko zodpovedateľná, znela, či jej meno svietilo v názve len na okrasu alebo odrážalo skutočnosť, že už v roku 2000 prevyšovala svojho neohrabaného manžela z hľadiska sociálnej inteligencie, t. j. schopnosti pôsobiť priaznivo na svoje okolie pri vystupovaní.

Do dlhodobých projektov postrkávania civilizačného vývoja želateľným technokratickým smerom sú zapojené všetky dámy z najvyššej desiatky Forbesovho zoznamu najmocnejších žien sveta. Na vplyv a moc globálneho dosahu nepotrebujú ani tak vlastniť impozantné osobné bohatstvo ako verne a vytrvalo napĺňať predstavy mocenských kruhov zo špičky mocenskej pyramídy. Tých, ktorí si berú do vlastníctva planétu so všetkými jej zdrojmi, disponujú vedeckými poznatkami a technológiami, aké na trh ešte len prídu, a o publicitu v masmédiách nestoja.

Melinda Gatesová stojí spolu s manželom na čele mamutej nadácie, ktorá po dvoch dekádach činnosti pod rúškom dobročinnosti v súčasnosti koordinuje postup pletenca inštitúcií OSN. Napríklad už 23. septembra 2010 rečnila na Valnom zhromaždení OSN o pokroku pri plnení úloh vytýčených v programe Rozvojové ciele tisícročia. Keby nadácia vtedy postavila pred mikrofón namiesto nej Billa, mnohí delegáti Valného zhromaždenia z Afriky a Ázie by sa nad jeho metrosexuálnym (málo mužným) zjavom a neverbálnou rečou tela v duchu rehotali. V tomto zmysle ostáva Melinda nenahraditeľnou osobnosťou nadačného tandemu Bill and Melinda Gates Foundation. Napriek snahám Billových tútorov a inštruktorov naučiť ho zahrať žoviálneho chlapíka ostáva efektívnejšia pri vystupovaní pred širokou verejnosťou Melinda. Bill i v druhej polovici roku 2020 uprednostňuje diskusné prostredie v užších kruhoch prominentov a technokratov.

Autor: Patrik Sloboda

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár