Menej Covid hospitalizácií vďaka vitamínom

· Čas čítania: 3 min.

Marián Kotleba po prekonaní Covid-19 hovoril o užívaní vitamínu D3 a C. Všetci si však zapamätali len vodku a bromhexin. Potom jeho strana ohlásila, že za 100 000 eur rozdá ľuďom vitamínové balíčky. Poslanci Kotleba či Taraba radili, čo iní odborníci svetového formátu. Počúvali aj tých domácich ako MUDr. Igor Bukovský či MUDr. Juraj Mesík. Dnes ľudia vedia o vitamínovej liečbe a počet hospitalizácii klesá.

MZ SR oficiálne zaradilo vitamíny C, D3, zinok a selén do liečebného postupu pre Covid-19 pacientov. Síce to bolo odporúčané expertmi už pred rokom v jari, vtedy však Google aj Facebook cenzúrovali vitamínovú liečbu na Covid. Dnes sa však potvrdzuje tak v praxi ako aj v recenzovaných štúdiách. Počet hospitalizácií klesá, ako odborníci odporúčajúci vitamíny predpovedali. Vládni odborníci však stále tvrdia, že počet hospitalizácií klesá kvôli neustálemu testovanie a lockdownom, čo už ani nie je pravda, lebo tieto opatrenia dodržiava stále menej ľudí.

Ministerstvo zdravotníctva bolo treba dotlačiť, aby uznalo, že ide o efektívny prístup. Až v januári začalo o vitamínoch hovoriť, keď už krivka úmrtnosti vystrelila nahor a kritici poukazovali na zanedbanú včasnú liečbu. Ministra Krajčího to stálo kreslo, no napokon on bol ten, čo odborníkom nariadil to zapracovať. Jeho ministerskí úradníci a vládni úradníci to síce urobili, ale stále s ohromným predsudkom voči vitamínom typickým pre lekársku profesiu na Slovensku. Lenže pre udržanie ministerského kresla Krajčího ale aj záchranu tisícov obetí to bolo už neskoro. Teraz však vidíme efekt posilnenia imunity, keď počet hospitalizácií i úmrtí klesá.

Druhým faktom, ktorý znižuje počet hospitalizácii a následne aj počet úmrtí, je skutočnosť, že ľudia vzali liečbu do vlastných rúk a postupujú pri nej podľa efektívnych protokolov, ktoré sú dostupné na internete. Od začiatku ochorenia sa liečia invermektinom, acylpyrínom (alebo inými prostriedkami na riedenie krvi) a vitamínmi, lekári začali predpisovať antibiotika, aby nedochádzalo k zápalom a toto všetko dokopy spôsobilo, že počet hospitalizácií klesol. Teraz kondíciu obyvateľstva začalo zlepšovať aj slnečné počasie a prirodzená tvorba vitamínu D.

Bol odpor voči týmto liečebným postupom azda spôsobený ješitnosťou, lebo tieto návrhy najviac amplifikoval z politikov práve Marián Kotleba? Takto sa vyjadril na sociálnej sieti pred pár dňami: „Keď sme dávnejšie ako jednu z možností riešenia covid krízy radili hromadné nasadenie vitamínov pre rizikové skupiny ľudí, naši politickí protivníci nás vysmievali. Samozrejme sa k nim pridala liberálna kaviareň na čele s denníkmi, ktoré sa snahou urobiť z nás nekompetentných politikov rozhodli dokonca šíriť dezinformácie o tom, že vitamíny vôbec proti Covid-19 nezaberajú.“ A pripája odkaz na článok denníka Sme v sekcii Primár.

Dodáva: „Samozrejme, išlo o zúfalú snahu, viacero odborných štúdií totižto zaznamenalo pravý opak a to, že vitamíny C, D, zinok a selén pri liečbe covidových pacientov pomáhajú. V súčasnosti ministerstvo zdravotníctva pripravilo nový liečebný postup pre všeobecných lekárov, tzv. „cesta pacienta“, kde sa spomínané vitamíny zaradili do symptomatickej a podpornej liečbe covidových pacientov. Škody však už boli napáchané a zodpovednosť za to nesie nie len vláda, resp. minister zdravotníctva, ktorý dlho tieto postupy odmietal, ale aj liberálna kaviareň a korporátne média, ktoré zahmlievali a zavádzali verejnú mienku.“

Januárové štandardy liečby pre ambulancie ministerstvo prednedávnom aktualizovalo, sú tu odporúčané aj vitamíny a minerály, hoci len pre rizikových. Bolo by treba zdôrazniť, že aj nerizikoví pacienti majú prospech z vitamínovej liečby, ktorá urýchľuje liečbu a bolesť aj rýchlo odchádza. No zdá sa, že protokoly MZ SR nie sú veľmi konzistentné. Ten januárový totiž odporúčal vitamíny všeobecne.

Podobne 4. marca zverejnili odporúčania pre domácu liečbu bez ohľadu na rizikovosť pacienta, kde dokonca zaradili už aj dávkovanie jednotlivých vitamínov a minerálov. Je to chvályhodné, hoci medzinárodné protokoly odporúčajú vyššiu dávku vitamínu D3, keď už osoba má príznaky. Dokonca až dvojrázovú megadávku 50-60 000 IU a nielen 1000 IU denne. To je taká minimálna preventívne dávka. Počas ochorenia sa odporúča denne 4 000 IU podľa najúspešnejšieho I-MASK+ protokolu.

AUTOR: Ing. Jana Ray Tutková, M. A. je ekonómka s postgraduálom z európskej politiky, ktorá vedie Centrum pre bioetickú reformu

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár