Menová politika ECB vadí zadlženým v eurozóne

ECB bojuje proti inflácii všetkým možným, čo nie je nič iné ako zvyšovať úrokové sadzby a vypnúť tlačenie lacných bezduchých peňazí, ktorých cenu nevie trh oceniť. Doterajšie opakované zvyšovanie úrokov vníma negatívne predovšetkým južné krídlo eurozóny, ktoré svoje dlhy má problém splácať pri devastačne nízkych úrokových sadzbách a ako ich bude splácať teraz sa radšej nebudeme vyjadrovať. Taliansky viceprezident M. Salvini povedal, že správanie ECB je neuveriteľné a mätúce a minister obrany G. Crosetto, ako zisk pomoci Rusku podkopať západnú solidaritu s Ukrajinou. Čo pod tým sa myslelo vieme, keďže aj vysoko zadlžená talianska ekonomika sa podieľa na pomoci Ukrajine. Ďalšou hrozbou pre európsku ekonomiku je americký zákon o „znižovaní inflácie“, ktorý je však hrozbou pre európske firmy z dôvodu, že sa podľa neho počíta s presunom západných spoločností na americký kontinent podľa schémy IRA. O príčinách inflácie sa už písalo dosť, dôležité bude vedieť na tieto faktory efektívne reagovať, čo sa doteraz nepodarilo. Všetky vlády na starom kontinente prijímajú opatrenia poklesu inflácie, ktoré sa financujú zo štátneho rozpočtu a preto sa však nemôžeme ani čudovať, že sa ich rozpočtové deficity vrátane nášho, výrazne zvyšujú.

Rozpočtový deficit zvyšuje dlh na osobu

Podľa vyjadrenia P. Kažimíra, guvernéra Národnej banky Slovenska, sa úrokové sadzby ECB budú musieť zvyšovať a preto nás neprekvapuje, že 2 % inflačný cieľ sa nám nepodarí dosiahnuť skôr ako v roku 2025 a to si ešte musíme uvedomiť, že terajšie vykazovanie 15 % inflácie má zásadnú štatistickú nepresnosť v tom, že nie sú v nej započítame cenové stropy, ktoré by infláciu zvýšili o nejaké percento. Čim bude inflácia vyššia, tým budú vyššie aj úroky, ale na druhej strane sa zvýši aj príjmová stránka štátneho rozpočtu, keďže z vyšších cien tovarov a služieb sa bude odvádzať vyššia daň z pridanej hodnoty a spotrebná daň a tiež z vyšších miezd vyššia daň, čo napokon platí aj pre vyššiu daň z vyšších ziskov zamestnávateľov. Keď už hovoríme o deficite štátneho rozpočtu, tak tento vzniká obyčajne z politických sľubov a priorít koaličnej vlády, ktoré nie sú financované príjmami, čoho dôsledkom máme štátny dlh. Na tento rok počítame so štátnym dlhom na úrovni 64,4 miliardy eur, čo na osobu predstavuje takmer 12 tisíc eur, pritom vlani bol na osobu dlh pod 9 tisíce eur.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply