Merkelová obviňuje Rusko z hackerských aktivít, voči odpočúvaniu zo strany USA bola benevolentnejšia

· Čas čítania: 5 min.
zdroj : www.globallookpress.com © imago stock&people

Po dlhom mlčaní komentuje Angela Merkelová obvinenia proti ruským hackerom. Počas útoku hackerov v roku 2015 sa údajne odcudzili údaje z e-mailových schránok poslancov. Niektorí odborníci sú prekvapení dlhými vyšetrovaniami a časom na predloženie výsledkov.

Hackerský útok v Bundestagu v máji 2015 úplne paralyzoval IT infraštruktúru. Aby sa to zastavilo, celé dni musela byť elektronická komunikácia celého parlamentu vypnutá. Podľa správ z médií, po rokoch vyšetrovania, generálny prokurátor minulý týždeň vydal medzinárodný zatykač na mladého ruského hackera Dimitria Badina. Je obvinený z toho, že konal ako tajný agent a tajne získaval údaje. Hovorí sa, že konal v mene ruskej vojenskej spravodajskej služby, GRU.

Počas hodiny otázok, ktorá sa v stredu konala v parlamente, kancelárka Merkelová voči poslancom zaujala stanovisko k incidentu. Pokiaľ ide o výsledky vyšetrovania generálnej prokuratúry, hovorila o „tvrdých dôkazoch“ o účasti Ruska. Bolo pre ňu „nepríjemné“, pretože sa snažila udržiavať dobré vzťahy s Ruskom. „Bolí ma to,“ dodala. Konanie Ruska označila za hybridný spôsob boja. Na otázku o možných dôsledkoch voči Rusku kancelárka povedala:

Samozrejme si vždy vyhradzujeme právo prijať opatrenia, a to aj proti Rusku.

Médiá potom napísali: „Merkelová hrozí Rusku“. Ďalšia citácia, ktorá je s potešením zverejňovaná je, že Merkelová považuje tento proces za „poburujúci“. Tieto slová boli však doslova vložené do úst kanclelárky, keď sa jeden z poslancov dôrazne pýtal, či bol škandál „poburujúci“.

Príliš dlhé vyšetrovanie a nerozhodnosť kancelárky, ktorá sa prvýkrát k incidentu vyjadrila – a to iba na požiadanie – viedli niektorých spravodajských odborníkov v tejto záležitosti k podozreniu z politického pozadia. Tak vyjadril v rozhovore pre Sputnik dlhoročný NDR špión v sídle NATO Rainer Rupp po analýze médií USA a think tankov svoju nespokojnosť s miernou odpoveďou americkej vlády na Čínu a Rusko.

Zrejme tu niečo pridali. Mám podozrenie, že v zákulisí boli predvádzané aj Nemecku – no, pravdepodobne aj kancelárky, ako by povedala inkvizícia, boli ukázané mučiace nástroje.

V zásade vidíme „nové kľačanie kancelárky pred americkým tlakom“. Merkelová nemohla a nechcela sa tak ďaleko zrušiť spoluprácu s Čínou alebo Ruskom. To, čo povedala v Bundestagu o „hybridnej vojne“, však bola cesta, ako ukázať, že je na rovnakej politickej línii ako Spojené štáty.

Poukazuje na to tiež dlhé trvanie vyšetrovania. „Ak je to tak, potom je to osvedčenie o chudobe – taká vec nemôže existovať,“ povedal Rupp. Musíte sa dôkladne pozrieť, aký silný je tento údajný dôkaz. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v online rozhovore pre RBK uviedol, že Nemescko doteraz neposkytlo Moskve dôkazy o účasti Ruska na vyhlásenom útoku. Hovoril o novom príklade z rady veľmi pravdepodobne.

V Bundestagu sa náhle vyhlásilo, že nemecké tajné služby zistili, že pred piatimi rokmi, ako súčasť vyšetrovania, došlo k hackerskému útoku na Bundestag, na e-mailovú schránku kancelárky (Angely) Merkelovej osobne, že to bolo škandalózne a že to urobili Rusi. Uplynulo päť rokov. Nebol predložený žiadny konkrétny fakt, “uviedol ruský minister zahraničných vecí.

Aj hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov opakovane odmietol obvinenia ako neopodstatnené. Najmä v prípade Badinovho prípadu Peskow uviedol, že „bohužiaľ alebo našťastie nemá čo komentovať“.

Neviem, kto Nemecku dodal požadovaný zoznam, o ktorých hackeroch sa hovorí a prečo by mal byť tento hacker prepojený s GRU.

Rupp tiež zdôrazňuje, ako rôzne Merkelová hodnotí špionážne aktivity Ruska a USA:

Ako reagovala kancelárka na preukázateľný dohľad CIA na svoje osobné telefonáty? – S „To sa medzi priateľmi nerobí“ – a to bolo všetko. A potom boli všetci znova priateľmi. Toto je čisto politická show. Jedine samozrejme otravuje atmosféru a je súčasťou propagandy, ktorá privádza nemeckú verejnosť proti Rusku. Z môjho pohľadu to však nie je moc úspešné.

Nemalo by sa zabúdať na ďalší aspekt – schopnosť tajných služieb USA zanechávať falošné stopy pomocou určitého softvéru. „CIA a NSA sa pýšia tým, že majú k dispozícii nejakú knižnicu, to znamená databázu, od všetkých spravodajských služieb po celom svete a zo všetkých krajín, aby zanechali falošné stopy,“ tvrdí 74-ročný špión.

Süddeutsche Zeitung vyhodnotila 50-stranový zatykač na Badina : Je „neobvykle ostrý“. Noviny s odkazom na sudcu napísali, že GRU si obstaralo materiál pre „dezinformáciu“. Ďalší článok cituje spravodajské agentúry USA, ktoré vidia za útokom túžbu Vladimíra Putina na zvrhnutie kancelárky Angely Merkelovej.

Bývalý šéf KGB a neskôr FSB pre antiterorizmus Vladimír Luženko pochybuje o dôležitosti hacknutých údajov. „Čo tam malo bať ukradnuté?“ pýta sa 72-ročný veterán v rozhovore so Sputnikom .

Týka sa to približne asi 16 GB dát, ako napríklad e-maily od poslancov. Naozaj si myslíte, že kvôli tejto hrsti zbytočných údajov by Putin ohrozil vzťahy s takou vážnou mocou ako Nemecko? No, to jednoducho nie je možné brať vážne. Čo sa dá zistiť z poštových schránok kancelárie poslancov? Nič. O šesť mesiacov neskôr je to odpad, zastaralé informácie.

Luženko sa pozerá späť na mnohoročnú spoluprácu medzi nemeckými bezpečnostnými službami a ruskými partnermi v boji proti terorizmu. Preto predpokladá, že by mali poznať štruktúru ruského bezpečnostného systému.

GRU je teraz trený pod nos, „hovorí.“ Ale čo je to GRU? Podľa zákona je to nástroj vojenského prieskumu – v priamom zmysle. Čo s tým má Bundestag do činenia? Nie je úlohou peších vojakov sa zaoberať sa politickými detailami. Môžete napríklad povedať, že ukradnete obrnené koleso alebo vysvetlíte vývoj vojenskej technológie súpera.

V nemeckých médiách v súčasnosti špekulujú, či sa Berlín odváži po zatýkakacom príkaze pre Badina uskutočniť aj ďalšie rozšírené diplomatické kroky proti Rusku. Takýto tvrdšií postup sa doteraz považoval za nepravdepodobný.

zdroj : RT

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár