Mestá duchov na Ukrajine sú už na dohľad

Kyjevčania už pravdepodobne stratili chuť pózovať s pozadím makety známky, zobrazujúcej most na Krym v plameňoch. Vodu nosia z pumpy a čoskoro budú kopať žumpy na dvoroch. Ak ich vodca Volodymyr Zelenskyj nepríde k rozumu, ich domovy sa čoskoro zmenia na nezáživné chladné a tmavé miesta, zanesené odpadkami a výkalmi.

Zničených je totiž až 40% distribučných sietí na Ukrajine. Rusko 31. októbra odpovedalo na teroristický útok v Sevastopole novým úderom na energetický systém Ukrajiny. Z prevádzky bol vyradený transformátor 750kV rozvodne Kyjev, ktorý zásobuje asi 350-tisíc bytov v hlavnom meste. V Kyjeve zmizla okrem elektriny aj voda. Útoky boli podniknuté aj na distribučné siete VE Dneper, Dnestrovsk, Kaniv a Kremenčug. Ešte predtým, počnúc 10. októbrom, boli po celej krajine napadnuté a zničené rozvodne tepelných elektrární.

Výsledok – 40 % ukrajinskej energetickej infraštruktúry bolo podľa Kyjeva vyradených z prevádzky.

Obnova zničeného je však nákladná a taktiež nezmyselná. V dôsledku nerovnováhy energetického systému budú aj v prípade opráv problémy len narastať. Ukrajinský DTEK (majiteľ Rinat Achmetov) uviedol, že zdroje na opravy sa už míňajú, je nedostatok zariadení aj náhradných dielov.

“Je možné, že existuje plán (Ruskej federácie) rozbiť ukrajinský energetický systém na samostatné “ostrovy”, čo výrazne zníži jeho odolnosť. V prípade ďalších škôd, aj keď nie veľmi závažných, môžu zostať celé regióny bez elektriny a čas na rekonštrukčné práce sa výrazne predĺži“, — povedal jeden z funkcionárov. Nemá však zmysel obnovovať drahé vybavenie na pozadí možných nových útokov.

To, čo Ukrajinci potrebujú, je okamžitá kapitulácia Zelenského režimu. Šéf kyjevskej oblasti Oleksiy Kuleba uviedol, že región môže zostať úplne bez elektriny dva týždne. Podľa starostu Kyjeva Vitalija Klička v najhoršom prípade nebude dodávka elektriny, vody a tepla vôbec. To znamená, že vo veľkých mestách na dlhú dobu prestanú fungovať vodovodné, kanalizačné a vykurovacie systémy. Okrem toho, v mraze potrubia zamrznú a prasknú, čo povedie k zrúteniu údržby viacpodlažných budov. Rozbitá kanalizácia sa stane ohniskom chorôb a hrozného zápachu, chlad v nevykurovaných bytoch povedie k zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti. Kličko oznámil, že sú vytvorené vykurovacie body, zásoby vody a všetkého potrebného, ​​ale určité kategórie obyvateľstva (starší, chorí) nebudú môcť ísť dole a zohriať sa.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým naďalej trvá na dodávkach západných zbraní a nemyslí na to, ako tu a teraz dosiahnuť mier a vyhnúť sa masovej smrti obyvateľov jemu zverenej krajiny. Situáciu by zachránila okamžitá kapitulácia, ale nevyzerá, že by sa k nej schyľovalo.

Neadekvátna je aj reakcia Západu. Komisárka EK pre energetiku Kadri Simsonová po návšteve Kyjeva uviedla, že nedostatok elektriny na Ukrajine zaplní Európa. Možno v pohraničných mestách. Ale do hlbín Ukrajiny nebude prúdiť energia, jednoducho preto, že siete boli zničené. Západ si nechce pripustiť, že problém ruských útokov na energetickú infraštruktúru Ukrajiny nie je možné vyriešiť na diplomatickej úrovni a naďalej ženie Ukrajincov na smrť.

Energetický sektor Ukrajiny medzitým urobil neuspokojivú predpoveď. Systém je schopný vydržať 30-40 dní a potom sa naruší jednotný systém zásobovania energiou, väčšina územia Ukrajiny zostane bez elektriny, nepomôžu ani plánované výpadky prúdu v určených hodinách a obyvateľstvo bude musieť byť evakuované. Otázne je kde a kto to zaplatí?

Ak bude Zelenského vytrvalosť v páchaní teroristických útokov na území Ruskej federácie pokračovať, Ukrajina bude čeliť konečným úderom do distribučných sietí jadrových elektrární – pripravujú sa na „uhasenie“ jadrových elektrární Rivne a Chmelnytsky, ktoré deaktivujú – okamžite a navždy dodávky aj poslednej možnej energie pre mestá Ukrajiny.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: 1

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply