Metaštúdia WHO vyčíslila úmrtnosť COVID-19 na 0,23%

Foto: Berlin Institute

Stanfordský profesor vyhodnotil 61 štúdií o Covid-19 z celého sveta. John Ioannidis, je jeden z momentálne najcitovanejších autorov vo vedeckom svete. Pôsobí ako profesor medicíny a epidemiológie na Stanfordskej univerzite. Štúdie, ktoré vyhodnocoval, vychádzali zo vzoriek na testovanie protilátok a vyjadrovali skutočnú mieru infikovaných v príslušnej populácii. Skúmali aj počet neohlásených prípadov koronavírusu. Ioannidis podrobil výsledky štatistickým korekciám a porovnal ich s oficiálnymi úmrtiami na Covid-19 v skúmaných oblastiach.

Štúdia: Miera úmrtnosti infekcie COVID-19
Autor: John P. A Ioannidis
Miesto: Výskumné centrum na Stanfordskej univerzite, Kalifornia, USA
Prijaté: 15. septembra 2020, publikované: 14. októbra 2020
Cieľ: odhadnúť mieru úmrtnosti na koronavírusovej infekcie Disease 2019 (COVID-19) z údajov o séroprevalencii.
Odhady séroprevalencie. Odhadovaná miera úmrtnosti na infekciu podľa vydelenia počtu úmrtí, počtom ľudí infikovaných COVID-19 v každom regióne. Opravená: o počet testovaných na protilátky (Imunoglobín, IgG, IgM, IgA).
Výsledky: Zahŕňali 61 štúdií a osem predbežných národných odhadov.
Odhady séroprevalencie sa pohybovali od 0,02% do 53,40%.
Miera úmrtnosti pri infekciách sa pohybovala od 0,00% do 1,63%, opravené hodnoty od 0,00% do 1,54%.
Na 51 miestach; Infekcia COVID-19 so strednou mierou úmrtnosti bola 0,27% (korigovaná o 0,23%). U ľudí mladších ako 70 rokov bola miera úmrtnosti na infekciu COVID-19 od 0,00% do 0,31% .

Záver: Miera úmrtnosti infekcie sa môže v rámci COVID-19 podstatne líšiť. Môže to odrážať rozdiely vo vekovej štruktúre populácie infikovaných a zosnulých pacientov a ďalšie faktory. Autor vidí hlavný prínos štúdie v zdôrazňovaní regionálnych rozdielov. Najvyššia miera infikovaných na úrovni 58 percent bola v slume v Bombaji, kde bola úmrtnosť podpriemerná. Úmrtnosť na Covid-19 sa zdá byť nižšia, ako sa pôvodne predpokladalo. Ioannidis porovnal svoje čísla, s mierou úmrtnosti 3,4 % vyčíslenou v Číne, na začiatku pandémie. V tom čase sa verilo, že sotva existujú neobjavené prípady, so slabými príznakmi a teda, že nie je vysoký počet neohlásených prípadov. Dokonca aj o niečo neskôr vypočítané úmrtnosti okolo jedného percenta celosvetovo, neboli dosiahnuté. 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: https://www.who.int/bulletin/online_first/BLT.20.265892.pdf

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply