Migranti neznášajú krv Európanov, Nemci zháňajú darcu medzi Afričanmi a Arabmi

Tagged With: , , , Add Comment

Chorí utečenci mávajú zdravotné ťažkosti po transfúzii krvi Európanov. Nemci preto hľadajú viac darcov medzi prisťahovalcami najmä z Afriky a Blízkeho východu. Projekt, ktorý zároveň skúma krv rôznych etník, podporila Európska únia.

Len od roku 2015 prišlo do Nemecka vyše milióna ľudí najmä z konfliktov sužovaného Blízkeho východu. Medzi darcami krvi v Nemecku sú však utečenci zastúpení iba minimálne. Imunitný systém migrantov pritom reaguje na krv Európanov často odmietavo. Nevhodná transfúzia môže skončiť vážnymi zdravotnými komplikáciami aj smrťou, uviedla nemecká stanica WDR.

Na problém upozornil aj príbeh Elizabeth Y. zo západonemeckého mesta Mettmann. Syn tejto ženy s africkými koreňmi má chorobu krvi, ktorá ohrozuje jeho život. Elizabeth prosí verejne o pomoc s nájdením vyhovujúceho darcu kmeňových buniek.

Mettmann  leží v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko (NRW). Tam tiež spustili v Nemecku jedinečný výskumný projekt BluStar.NRW, ktorý sa obracia na prisťahovalcov neeurópskeho pôvodu. Ľudia z najrôznejších kútov sveta sa majú nechať vyšetriť a prípadne darovať krv či kmeňové bunky.

Pomôžu tak iným imigrantom, ktorí ochorejú napríklad na leukémiu. Zároveň to uľahčí hlbší výskum rozdielnych vlastností krvi a buniek u odlišných etník. Na projekte, za ktorým stojí doktor Thomas Zeiler, spolupracujú univerzitné kliniky v mestách Düsseldorf a Essen, nemecký Červený kríž a charita.

„Iní ľudia, iné gény – rovné šance,“ hlása web BluStar.NRW, kde sa uvádza, že projekt získava neupresnenú podporu z Európskych fondov pre regionálny rozvoj.  BluStar.NRW propaguje reklamnú kampaň v niekoľkých jazykoch, ktorej súčasťou je obrázok kvapky krvi na pozadí zemegule s vlajkami rôznych štátov.

https://www.napalete.sk/migranti-neznasaju-krv-europanov-nemci-zhanaju-darcu-medzi-africanmi-a-arabmi/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Na palete
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis