Miliardový účet pandémie zaplatíme všetci

· Čas čítania: 3 min.
foto: archív

 

Po finančnej kríze v roku 2008, dlhovej kríze 2011, nás zasiahla v tomto roku koronavírusová kríza. Zhoršuje život domácnosti nielen tým, že sa zvyšuje nezamestnanosť, ale vyprázdňuje aj ich peňaženky a účty podnikateľov, čoho dôsledkom je pokles makroekonomických ukazovateľov a nárast deficitu verejných financií. Slovenská ekonomika dopláca nielen na veľkú zadĺženosť svojich domácnosti, ktorá je v EÚ na špici, ale aj na otvorenosť a závislosť od zahraničného dopytu, čo sa predovšetkým dotýka výrobného sektora.

Ponukovo-dopytový šok

Koronavírus je pre ekonomiku zlý predovšetkým tým, že súčasne spôsobuje problémy na strane ponuky, keďže klesá ponuka tovarov a služieb a pritom zároveň klesá dopyt po surovinách až tak, že ropa sa ponúkala niektoré dni zadarmo. Aký bude dopad terajšej pandémie na všetko okolo nás, závisí od dĺžky a rozsahu karantény a od schopnosti v našom prípade EÚ a ECB nám všetkým poskytnúť nenávratnú finančnú pomoc. Európski politici najprv podcenili prvé vírusové hrozby, čoho dôkazom bolo neschválenie rozpočtu na roky 2021 až 2027, ako aj nesúhlas s emitovaním spoločného európskeho dlhopisy ktorým by sa na vzniknutých dlhoch podieľali všetky členské štáty eurozóny rovnako. Či sa napokon podarí na úrovni vrcholových politikov členských krajín EÚ dohodnúť na emitovaní dlhopisov Európskej komisie, si musíme ešte počkať.

Inflácia pomáha dlžníkom

Terajšie nulové a záporné úrokové sadzby ECB nie sú liekom na vyliečenie choroby COVID-19 a tak na zmiernenie negatívnych dopadov môže na účty podriadených komerčných bank ponúkať obrovské objemy lacných peňazí za mínusový úrok, vykupovať štátne a podpníkové dlhopisy, ale aj znižovať povinné objemy minimálnych rezerv. A tak si kladieme oprávnené otázku čo to urobí so všade prítomnou infláciou? Budú vyššie úroky na úvery a ako to ovplyvní úroky na vklady, aký to bude mať dopad na realitný trh predovšetkým v hlavnom meste, kde sa ceny každoročne zvyšovali o viac ako 7 percent, bude zo strany zamestnancov tlak na zvyšovanie miezd, keď ceny tovarov a služieb sa výrazne zvýšia? A takto by sme mohli pokračovať.

A tak jediným prínosom z narastajúcej inflácie podľa všetkého bude vyššie umorovanie dlhu z dôvodu poklesu kúpnej sily eura. Či sa ECB rozhodne pre priamu devalváciu spoločnej meny voči ostatným svetových rezervným menám, by bola už príliš veľká špekulácia.

Autor je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

VyhlásenieNázory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár