Miloš Zeman: Boli sme v područí USA a EÚ

Add Comment

Trojdňová štátna návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Českej republike vyvolala vo svete nebývalú pozornosť ešte skôr, než začala. Postaral sa o to prezident Miloš Zeman v rozhovore, ktorý poskytol krátko pred príletom vzácneho hosťa spravodajkyni čínskej televízie CCTV. Nie recesistickým bonmotom, či dvojzmyselnou slovnou hračkou, ale jednoznačným výrokom, ktorým podráždil mocipánov vo Washingtone a v Bruseli.

„Založená na našich národných záujmoch“

Posúďme sami. Tu je prepis – a ponechajme ho i slovenským čitateľom v češtine – ako ho priniesla tlačová kancelária ČTK: „Tedy toto je restart. Protože panovaly velmi špatné vztahy mezi Čínou a bývalou vládou České republiky. Zdůrazňuji bývalou. Protože ta vláda byla velmi podřízená tlaku Spojených států a Evropské unie. Nyní jsme opět nezávislou zemí. Formulujeme svou vlastní zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech – národních zájmech. A nevměšujeme se do vnitřních záležitostí žádné jiné země. A to je moje vysvětlení restartu.“

Najvyšší ústavný činiteľ českého štátu odpovedal týmto dramatickým výrokom na otázku spravodajkyne CCTV, ako vníma zmeny v bilaterálnych vzťahoch oboch krajín po nástupe novej koaličnej vlády pod vedením premiéra Bohuslava Sobotku (v januári 2014). 71-ročný prezident ich porovnal s reštartom počítača. Interview prebiehalo v angličtine, prezident rozprával bez tlmočníka.

Premiér Sobotka do jamy levovej

Podľa analýz CIA sleduje vysielanie štátneho televízneho konglomerátu CCTV takmer pol miliardy divákov. Konštatovanie najvyššieho českého predstaviteľa pred miliónmi Číňanov, že Česko bolo „veľmi submisívne tlaku USA a EÚ“ i odvaha ČTK citovať jeho slová, svedčí o tom, že česká spoločnosť sa ponižujúcemu vazalskému postaveniu prinajmenej verbálne vzpiera. Mienkotvorné médiá, ktoré správu od ČTK prebrali, ju použili ako muníciu proti hlave štátu a podľa očakávania rozvírili novú vlnu osočovacej kampane proti nemu. Tie doterajšie sa však míňajú účinkom a podľa prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CCVM) dôverovalo v marci M. Zemanovi 62% opýtaných. Sú to podstatne vyššie preferencie, než aké má vláda (41%) alebo obe komory parlamentu (30% a 30%). Český prezident je priamo volený občanmi a poslanci môžu len ťažko podkopať jeho postavenie.

Sociálny demokrat Bohuslav Sobotka bol ako predseda koaličnej vlády v odpovediach na otázky CCTV opatrnejší. Vyhol sa objektívom kamier, nechal si predložiť otázky a písomne na ne odpovedal: „Minulé dva roky sme sa intenzívne zapodievali posilnením česko-čínskych vzťahov a toto úsilie začína prinášať plody“, citovala ho ČTK s odvolaním na CCTV. O podriadenosti voči EÚ a USA sa nezmieňoval. Určite aj preto, že deň po odlete čínskeho prezidenta z Prahy do Washingtonu na summit o jadrovej bezpečnosti sa tam tiež vybral, a to na pozvanie amerického prezidenta. Čaká ho tam slávnostná večera s Barackom Obamom a dusné rozhovory s vplyvnými politickými a finančnými kruhmi. Počas 5-dňového pobytu v USA mu riadne vypláchnu žalúdok a budú na neho tlačiť, aby sa zreteľne dištancoval od svojhlavého Zemana. Čínske firmy sa zaviazali investovať v Česku len tento rok 95 miliárd českých korún (4,13 miliárd eur) s výhľadom ďalšieho navyšovania. Z toho si Washington a Brusel ťažkú hlavu nerobia, veď zhruba toľko investuje u našich susedov neveľké Belgicko. Český prezident ale podpísal s čínskym hosťom vyhlásenie o nadviazaní strategického partnerstva a Spojeným štátom pôjde o to, aby ostalo čo najneobsažnejšie.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis