Ministerstvo zdravotníctva SR šíri hoaxy

zdroj : Shutterstock

Podľa FB stránky MZ SR je hoaxom článok Zem&Vek, ktorý prebrali aj iné weby: „Európska patologická asociácia: Neexistuje jediný dôkaz, že niekto zomrel na koronavírus“ https://zemavek.sk/europska-patologicka-organizacia-neexistuje-jediny-dokaz-ze-niekto-zomrel-na-koronavirus/

MZ SR odôvodňuje označenie tohto článku za hoax nasledovne:
https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/662200991315347

Pár poznámok k jeho „zdôvôdneniu“:

ad: „Celosvetovo 50-97% pacientov na umelej pľúcnej ventilácii zomiera.“
Už bolo viackrát odborníkmi konštatované, že umelá pľúcna ventilácia pacientov s koronavírusom skôr zabíja, než by im pomáhala. Miesto toho majú dostať len kyslíkovú masku, prinajmenšom veľká väčšina z nich, viď napr.:
https://heavy.com/…/ventilators-may-make-most-covid-19-pat…/

A to vidíme aj u dôležitých ľudí, ako napr. britský predseda vlády Boris Johnson, ktorý dostal práve kyslíkovú masku, nie umelú pľúcnu ventiláciu:
https://www.politicshome.com/…/boris-johnson-says-he-needed…

Takže tento fakt (údajne proti „vyvrátenému“ článku) hovorí skôr o tom, že pacienti s koronavírusom sú zle liečení (a to ich zabije), než o tom, že ich skutočným „vrahom“ je koronavírus.

Ad: „Z vyššie napísaného teda vyplýva, že pľúcna forma COVID-19 je v prípade úmrtia jednoznačná príčina smrti (základná choroba) pacient na ňu zomiera“
Nie, to z toho naozaj nevyplýva. Vyplýva z toho, že dávať ľudí s koronou na umelé dýchanie je pre väčšinu z nich smrtonostné.

Ad: „Na Slovensku k 21.8.2020 evidujeme 33 úmrtí s histologicky a virologicky verifikovanou pľúcnou formou COVID-19. Táto choroba priamo viedla k smrti, pacienti nemali iné bezprostredne život ohrozujúce choroby.“
Keďže väčšina bola nad 70 rokov, tak by ma ozaj zaujímalo, koľko z nich malo cukrovku, vysoký tlak, Alzheimera, Parkinsona, bypassy a iné veci.
A že to neohrozuje život bezprostredne? No možno nie tak veľmi ako autonehoda či gilotína, ale rozhodne im to život značne skracuje a potom často stačí aj neškodná virózka a sú v háji. Ale doteraz sme kvôli tým virózkam nelikvidovali ekonomiku, nezatvárali školy a nenariaďovali ľuďom nosiť všade možne náhubky. Aj keď možno značná časť týchto chronicky chorých ľudí mala nejakú respiračnú chorobu ako posledný klinec do rakvy. Prečo by sme teda mali robiť podobné hlúposti teraz?

Ad: „Dovolím si tiež poznamenať, že názov Európska „patologická asociácia” vo mne nebudí pocit dôveryhodnosti. Patológovia majú zväčša SPOLOČNOSTI PATOLÓGOV – nie „patologické spoločnosti“, ako je napr. Európska spoločnosť patológov (European Society of Pathology), akadémie združujúce patológov (INTERNATIONAL ACADEMY OF PATHOLOGY), poprípade kráľovské kolégia patológov (The Royal College of Pathologists).”
Ide len o (ani nie tak veľmi) nepresný preklad. Dr. Stoyan Alexov je uvedený ako člen poradného výboru European Society of Pathology na jej stránke:
https://www.esp-pathology.org/…/structu…/advisory-board.html

A je aj predsedom Bulharského zväzu patológov:
https://bpa-pathology.com/contacts/

Takže Dr. Stoyan Alexov je skutočný a má tie funkcie, ktoré mu článok pripisuje.

Ďalej: povedal naozaj to, čo sa v článku tvrdí? Áno, povedal. Asi málokto z čitateľov vie po bulharsky, ale aj znalosť ruštiny môže postačiť na to, aby človek aspoň čiastočne (a dostatočne) porozumel rozhovoru s Dr. Alexovom, kde tvrdí práve to, čo sa píše v (údajne hoaxovom) článku:
https://www.youtube.com/watch?v=9IBB8qxjfBU

Prípadne sa ho môžete sami opýtať na adrese, ktorú má zverejnenú na vyššie odkazovanej stránke Bulharského zväzu patológov: [email protected]

Iná otázka je, či má Dr. Alexov pravdu. Osobne si myslím, že áno, ale to je otázka vedeckých dôkazov z pitiev, ktoré ja (keďže nie som patológom) nemám, ale usudzujem tak na základe iných správ z Česka či Nemecka:
„Problém je v tom, že u nás vlastně žádný pacient nezemřel pouze kvůli onemocnění covid-19. …
Všichni pacienti sice měli původně pozitivní testy na covid-19 a s touto diagnózou byli v nemocnici i hospitalizovaní, v době úmrtí ale už byli zaléčení a příčina smrti byla nakonec jiná.“
https://www.novinky.cz/…/zeny-z-pitevny-a-jejich-zkusenosti…

„Keiner der Toten war ausschließlich an COVID-19 erkrankt, sondern alle hatten Herz-Kreislauf-Probleme, Bluthochdruck, Arteriosklerose, Diabetes, Krebs, Lungen- oder Nierenversagen oder Leberzirrhose.“ („Žiaden z chorých nemal iba CoViD-19, ale všetci mali problémy s krvným obehom, vysoký krvný tlak, arteriosklerózu, cukrovku, rakovinu, cirhózu pečene a/alebo zlyhávajúce pľúca či obličky.“)
https://www.dw.com/…/coronavirus-was-die-toten-%…/a-53287713

Záver MZ SR je už potom naozaj úsmevný:

Ad: „Ak uvidíte vašich známych na sociálnych sieťach šíriť podobné nepravdivé alebo manipulatívne informácie, pokúste sa ich nasmerovať na dôveryhodné zdroje – napríklad na oficiálnu FB stránku ministerstva zdravotníctva, kde oslovujeme špičkových odborníkov z lekárskej praxe, nie internetových šarlatánov.“
Huh, Dr. Stoyan Alexov, predseda Bulharského zväzu patológov a člen poradného výboru European Society of Pathology, je podľa MZ SR „internetový šarlatán“? Aj tie dve české patologičky? Aj Klaus Püschel, riaditeľ Ústavu súdnej medicíny v Hamburgu?
A aká je asi tak dôveryhodná oficiálna FB stránka MZ SR, keď za hoax označí správu, na ktorej nie je hoaxom absolútne nič?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár