Mínusová cena peňazí znehodnocuje prácu

· Čas čítania: 2 min.
Zdroj: Shutterstock

Mínusové úroky ECB sme mali aj pred koronavírusovou pandémiou a preto nech sa jej generalita nevyhovára, že nimi práve teraz zachraňuje starý kontinent. Dôvodom, prečo sú úroky centrálnej banky v posledných rokoch nulové a záporné, je obrovská zadlženosť predovšetkým južných štátov eurozóny, ktoré by bez lacného financovania štátnych výdavkov už dávno museli vyhlásiť bankrot a to si veru nevie nikto z nás predstaviť. Doplácajú na to všetci, ktorí nejaké euro dokážu usporiť, keďže naše vklady sa každoročne znehodnocujú o rozdiel medzi mierou inflácie a výškou úročenia vkladov.

Čo si má sporiteľ vôbec myslieť, keď mu v banke povedia, že úroky ako cena peňazí budú mizerné, to potom aj naša práca za ktorú dostávame peniaze je mizerná a tak sa nám neoplatí pracovať? Preto si môžeme položiť oprávnenú otázku, čo sme vstupom do eurozóny vlastne získali. Najväčší šok zažili banky, ktoré sa nejaké obdobie pripravovali na zmenu bankového systému, čo ich stálo niekoľko desiatok miliónov eur, aby po jeho zavedení z noci na deň prišli o ďalších niekoľko miliónov eur vo výnosoch. A tak najväčší prínos zo spoločnej meny mali zahraniční investori, ktorých podnikanie dostalo väčšiu istotu. Podpísali sa pod tým, že slovenská ekonomika je najväčšia montážna dielňa na starom kontinente, so všetkými dôsledkami.

Z ekonomického hľadiska strát a tiež prínosov zo spoločnej meny môžeme povedať, že išlo o politické stanovisko a rozhodnutie rýchlejšie sa integrovať do Európskej únie. V tejto súvislosti však treba priznať, že národné ekonomiky bez eura sú v rámci EÚ úspešnejšie. Na terajšej devastačnej menovej politike ECB si prilepšili krajiny s obrovskými dlhmi a tiež developeri stále drahších nehnuteľností. Treba však objektívne priznať, že nielen nízke úroky z hypoték, ale aj rast stavebných nákladov a poplatkov za rozvoj, a samozrejme vyšší dopyt ako je ponuka nehnuteľností sú príčinou, že terajšie ich ceny sa stávajú pre mladé rodiny čoraz menej dostupné. Na nižších úrokoch síce domácnosti zarobili ale viac prerobili na výrazne narastajúcich cenách kupovaných bytov. Pokiaľ potrvá terajšia koronavírusová epidémia, sa žiadne úroky nebudú zvyšovať. Práve naopak, ECB bude viac peňazí tlačiť pre potreby vykupovania aktív a tým znižovať náklady na obsluhu dlhov zadlžených štátov eurozóny. Ak navyše nedôjde k hospodárskemu rastu, ostatnú úroky na úvery, ale aj na vklady nízke, čo určite nepoteší sporiteľov, ale len dlžníkov.

Autor je ekonóm.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár