Mínusové úroky z bežných účtov občanov zatiaľ nehrozia

· Čas čítania: 3 min.

Bývalý guvernér ECB a terajší predseda talianskej vlády Mario Draghi bude v análoch navždy zapísaný ako jej šéf, ktorý počas dvojnásobného funkčného obdobie nielen že nikdy nezvyšoval základné úrokové sadzby, ale ani nedosiahol jej inflačný cieľ. Jediné čo dosiahol bolo, že pre záchranu eura urobil všetko čo bolo treba a tak v rámci kvantitatívneho uvoľňovania sa nezdráhal nakúpiť štátne dlhopisy najviac zadlžených členských krajín eurozóny v objeme viac ako 2,5 miliardy eur.

Tento krok bol začiatkom, že dnes komerčné banky nielenže zvyšujú poplatky za bankové služby, ale aj sa pohrávajú s myšlienkou zaťažiť bežné účty domácnosti a firemné účty fyzických a právnických osôb zápornými úrokovými sadzbami. Keď sa k tomu pripočíta, že peniaze na týchto účtoch strácajú na svojej hodnote, lebo ich úročenie je nižšie ako inflácia, nemôžeme sa čudovať, že na banky nadáva celý svet.

Dávno sú preč časy, keď banky na vkladoch zarábali, dnes si ich môžu „zadovážiť“ od ECB lacnejšie, akoby ich museli úročiť za vklady od svojich klientov. Voľakedy si totiž vedeli „zarobiť“ aj tým, že z rozdielu úrokových sadzieb na vklady a úvermi dosahovali bankový zisk, ktorý dnes je veľmi malý. Keď chcú zarobiť viac, musia na trhu ponúkať čoraz vyššie objemy lacných úverov, čoho dôsledkom je vysoká zadlženosť domácnosti a firiem.

Vklady predstavuje náklad banky

So zápornými úrokovými sadzbami v eurozóne začala ako prvá ECB, ktorá si za úložky komerčných bank na účtoch v centrálnej banke účtuje záporné úroky. Z tohto dôvodu komerčné banky „nepotrebujú“ vklady od klientov, keď za časť z nich musia platiť ECB záporné úroky. Navyše musia platiť z objemu vkladov aj do Rezolučného fondu a Fondu ochrany vkladov. A tak sú pre banky sporiace a krátkodobé termínované účty nákladová položka z dôvodu, že banky nevedia tieto peniaze efektívne využiť pri úverovaní svojich klientov.

V súčasnosti si na Slovensku žiadna banka „nedovolila“ občanom účtovať mínusový úrok z ktoréhokoľvek ich vkladu. Zatiaľ stačí, že každý mesiac zvyšuje bankové poplatky predovšetkým pri manipulácii s hotovými peniazmi, ktoré sú nielen pre banku ale aj pre ich klienta drahé. Pokiaľ ide o firemné účty, tak Tatra banka a ČSOB už zaviedli mínusové úrokové sadzby v závislosti od objemu nadlimitných peňazí s rozdielnymi mínusovými úrokovými sadzbami. Niektoré banky namiesto mínusových úrokov si podľa sadzobníka účtujú za vedenie podnikateľského bežného pri jeho vyšších sumách dodatočné poplatky.

Banky sa síce snažia aj motivovať svojich klientov ponukou podielových fondov, ktorým ale bežný občan skôr nerozumie. Pred investovaním do podnikových dlhopisov nás ale odborníci varujú, s obavami čítajú články o špekulatívnom správaní sa hedžových fondov na finančných trhoch, ktoré neinvestujú do zhodnocovania akcií ale práve na ich pokles a či sa niekto rozhodne investovať do virtuálnych mien ako sa rozhodli tie najbohatšie svetové firmy, sa skôr pochybuje.

Čo si teda má občan myslieť, keď mu v banke ponúkajú na akýchkoľvek vkladoch aj mizerné úroky, že aj jeho práca za ktorú dostáva peniaze je mizerná? Alebo má byť ešte dnes spokojní, lebo sa môže stať, že o nejaký čas budú aj tie len záporné, si teda počkajme ? O tom, že mínusové úroky ECB sme mali aj pred koronavírusovou pandémiou, by sa generalita nemala vyhovárať a tvrdiť, že devastačnou menovou politikou zachraňuje starý kontinent. Nezachraňuje, len domácnostiam znehodnocuje úspory a napokon nás všetkých zadlžuje.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár