Mladá vedkyňa odstránila slepé uhly v aute

· Čas čítania: 2 min.

Iba štrnásťročná Alaina Gassler, žiačka deviatej triedy vo West Grove v štáte Pensylvánia v USA, vyhrala vlani v novembri Samueli Foundation Prize v hodnote 25000 dolárov, čo je najvyššie ocenenie v Broadcom Masters Science (program pre vedu a verejnosť a národná vedecká súťaž pre študentov stredných škôl v USA) a inžinierskej súťaži pre študentov stredných škôl. Jej ocenený vynález je špeciálny systém, ktorý úplne eliminuje slepé uhly v aute, a vodič tak doslova vidí cez auto, akoby bolo priehľadné. Celé zlo spočíva v tom, že do interiéru automobilu nainštalujeme kameru snímajúcu objekty, ktoré inak z pozície vodiča nevidíme, a ďalej malý svetelný projektor, ktorý potom nahrané dáta naživo premieta na dané miesta v interiéri auta. Len čo sa systém spustí, projektor prejde zdanlivo neviditeľnými časťami konštrukcie automobilu, ktoré vodičovi zabraňujú plne vidieť jeho okolie. Alaina dostala tento nápad, keď videla, ako sa jej matka trápi pri šoférovaní práve s týmito slepými miestami vo svojom vlastnom aute, a teraz dúfa, že jej vynález v budúcnosti zamedzí dopravným zrážkam. „Je toľko dopravných nehôd, zranení a úmrtí, ktorým by sa dalo zabrániť tým, že tam nebude stĺp,povedala Alaina. „A pretože ho nemôžeme z auta vybrať, rozhodla som sa ho zbaviť bez toho, aby sme sa ho skutočne zbavili,dodala mladá vedkyňa.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár