Mládež do politiky, starých je vraj dosť

Tagged With: , , Add Comment

V parlamente bol prijatý zákon o mládeži, ktorého cieľom je, aby sa mládež vo väčšej miere zúčastňovala politiky. Mládež je povzbudzovaná k tomu, aby si zakladala mládežnícke parlamenty a zapájala sa do verejného života cez renomované mládežnícke organizácie

 
Článok pokračuje pod reklamou.


V priestoroch Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR sa konal tlačový brífing ministerky Martiny Lubyovej (SNS) a predsedu Rady mládeže Slovenska Juraja Lizáka, ktorí informovali o novele zákona o mládeži. Tá bola krátko predtým schválená v Národnej rade SR, keď za ňu hlasovali prakticky všetci poslanci okrem poslancov za SaS, ktorí sa zdržali (vrátane odídencov, teda za povšimnutie stojí, že „demokratické jadro“ hlasovalo rovnako ako „nedemokratická periféria“ SaS) a proti hlasovali iba poslanci ĽSNS a nezávislý poslanec Mora.

Zákon podporuje vznik mládežníckych parlamentov na úrovni miestnych samospráv a ministerka samosprávam odporúča, aby si takéto mládežnícke parlamenty zriadili. Z novely tiež vyplýva zavedenie nového inštitútu značky kvality Moderné centrum mládeže. Značku kvality bude udeľovať minister školstva na základe žiadostí hodnotených Akreditačnou komisiou.

Dôvodová správa k návrhu zákona hovorí, že chce „podporiť rozvoj participácie a angažovanosti mládeže pri správe vecí verejných na všetkých úrovniach“. Čo to znamená v praxi? A prečo by malo čím viac mládeže vstupovať do politiky a získavať tak väčší politický vplyv? To ministerka vo svojom vystúpení nespomenula, skúsme na to teda prísť sami.

Dôvodom by mohlo byť napríklad to, že mladí boli už vzdelávaní v modernom, progresívnom demokratickom školstve, kým mnohí z tých starších chodili ešte do socialistických škôl, kde sa mnohé veci učili nesprávne. Aj preto má dnes veľa starších ľudí nevhodné, často extrémistické názory, lebo im to v škole nemal kto správne vysvetliť. Ich vystriedanie pri moci mladými, s tým správnym vzdelaním a svetonázorom, je potrebné, ak chceme budovať naozaj progresívnu a modernú multikultúrnu spoločnosť.

zdroj: hsp

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis