Mocenské elity hrozia Trumpovi farebnou revolúciou

Add Comment

Hoci by bolo naivné predpokladať, že globálny mocenský systém a obzvlášt jeho finančné elity, neboli pripravené na triumf Donalda Turmpa v amerických prezidentských voľbách, nezdá sa, že majú nastupujúceho 45. prezidenta Spojených štátov úplne pod kontrolou. Podľa všetkého si nie sú úplne istí, že ho dostatočne ovládajú. A tak pre istotu vyrukovali proti nemu, ako proti každej prezidentskej marionetke, ktorou nemôžu od začiatku hladko ťahať na nitke, s jedným zo štandardných nástrojov predvádzania sily. Zamávali kyjakom farebnej revolúcie.

Majdan v USA?

Bašta modernej liberálnej demokracie, ktorá už rutinne šíri demokraciu do iných krajín cestou programovo riadených rebélií proti vládnucim režimom, zažíva zárodky farebnej revolúcie na vlastnej koži. Na pohľad spontánne pouličné protesty rozhorčených stúpencov porazenej Hillary Clintonovej, ktoré prepukli vo viacerých amerických veľkomestách bezprostredne po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta 8. novembra, neutíchajú ani po volebnom utorku. Tlačová agentúra Reuters, jedna z najmienkotvorejších na svete, ktorá zásobuje globálnu sieť partnerských informačných kancelárií, vyrukovala s týmto titulkom: „Anti-Trump protest leaders say preparing for long fight“. Voľne preložené, organizátori protestov proti Trumpovi sa pripravujú na dlhý zápas. „Protesty proti Trumpovi sa šíria po celej krajine,“ informoval 12. novembra všadeprítomný informačný server CNN.

Pokojné pouličné demonštrácie prerastajú v niektorých amerických lokalitách, ako sme to v minulosti videli v mnohých kútoch sveta, z kričania a mávania päsťami do fyzických zrážok s políciou, rozbíjania výkladov, rabovania, hádzania Molotovových koktailov, podpaľačstva, atď., atď. Polícia nasadzuje slzný plyn, podľa potreby povoláva ťažkoodencov, zadržiava násilníkov a snaží sa oddeľovať pokojných demonštrantov od provokatérov. V centre Seattlu akýsi útočník, ktorý vraj z miesta činu ušiel, postrelil päť osôb.

Alternatívne médiá spomínajú platených demonštrantov zvážaných napríklad do texaského mesta Austin konvojmi autobusov. Nič nového pod slnkom, všetko osvedčené metódy farebných revolúcií, vrátane predvlaňajšieho kyjevského Majdanu.

Cukor a bič

Hlavným poslaním tejto fázy podnecovania spoločenských nepokojov je ukázať Donaldovi Trumpovi, že nemá ešte vyhrané a jeho tvrdohlavosť mu nebude tolerovaná. Vládnuci režim v USA – znie to zvláštne, na pojem režim nie sme v kontexte USA navyknutí – žiada od 70-ročného búrliváka, aby si nechal nasadiť od politickej mašinérie Republikánskej strany uzdu a začal poslúchať na každé prásknutie bičom. Musí sa jednoznačne zriecť predvolebného hesla „Amerika je prvoradá“ (America First), ktorým bodoval u desiatok miliónov voličov patriacich k schudobnelej strednej triede. Tá konečne precitla a uvedomuje si, že ďalšie ustupovanie nadnárodnému kapitálu ju uvrhne do trvalej biedy a dlhového otroctva. Donald Trump sľúbil voličom uprednostniť záujmy pracujúcich a ich krajiny pred finančnými machináciami globálnej finančníckej extratriedy.

Tá sa pochopiteľne odmieta zrieknuť dobre rozbehnutého vysávania bohatstva národov planéty a kladie Trumpovi – neskrotnému realitnému magnátovi s majetkom v hodnote 4,5 miliardy dolárov ultimátum podložené rozpútaním pouličných nepokojov proti nemu. Ak neukončí pronárodnú a antiglobalistickú rétoriku do blížiacej sa inaugurácie (20. januára 2017), tak uvidí. Spolu s týmto bičom mu bezpochyby posúvajú pod nosom medový motúz s lukratívnymi zárobkovými príležitosťami pre podnikateľské impérium. Ako republikánsky prezidentský kandidát vyšiel americkým finančným kruhom vo svojom volebnom programe v ústrety záväzkom zníženia daňového zaťaženia a masívnych investícií z federálneho rozpočtu do modernizácie infraštruktúry. Ťažké miliardy majú natiecť aj do rozvoja ťažobného a energetického priemyslu.

Nadnárodné štruktúry však od neho žiadajú, aby sa vzdal samostatnej zahraničnej politiky a nepoľavil v tlaku na Rusko. Ten sa má uvoľniť až vtedy, keď ruský  prezident Vladimír Putin pristúpi na ich podmienky zapojenia svojej krajiny do Nového svetového poriadku a vzdá sa vlastných predstáv o budúcnosti svojej domoviny. Rovnako ako Trump.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis