„Módna prehliadka“ slovenských krojov a „Nedeľná škola Slavice“ na Slovanskom dvore v Alekšinciach

Foto: Eugen Rusnák

V sobotu bolo na Slovanskom dvore v Alekšinciach /okres Nitra/ rušno v priebehu celého dňa. Slovanský spolok Slavica tam usporiadal hneď dve zaujímavé podujatia pre všetky vekové kategórie. Na práve poludnie svoje brány otvorila tradičná „Nedeľná škola Slavice,“ určená predovšetkým pre rodiny s deťmi, a o 14. hodine začalo tvorivé popoludnie známej autorky krojov Eleny Sotákovej, ktoré sa sprevádzalo prezentáciou jej knihy „Východ v kroji,“ prednáškou, obliekaním sa do krojov, svojráznou „módnou prehliadkou“ v krojoch a fotením sa, výstavou krojov, diskusiou o ľudovej kultúre a kultúrnym programom, plným žiarivého temperamentného slovenského folklóru. 

Okrem tradične dobrého občerstvenia pre rodiny s deťmi bola pripravená aj tombola s atraktívnymi cenami. Medzi cenami, okrem iných, bol, napríklad, aj pobyt na chate pod Gýmešom. Po premenlivom, „aprílovom“ počasí v priebehu celého týždňa, tento raz sa príroda „umúdrila“ a deti a rodičia strávili príjemný deň v krásnom areáli Slovanského dvora v Alekšinciach. Hlavným bodom programu bolo však autorské popoludnie Eleny Sotákovej.

Je to známa tvorkyňa tradičného a moderného slovenského odevu, autorka knihy „Východ v kraji“, organizátorka folklórnych podujatí „Ples v krojoch“ a majiteľka čierno-bieleho obchodu „ELMIRA“ v Prešove.  Svoju tvorbu prezentuje na folklórnych podujatiach po celom Slovensku, predovšetkým, vo Východnej, Detve či Starej Ľubovni. Elena Sotáková bola aj účastníčkou projektu „Zachovať regióny Slovenska“ a krojovej výstavy „Kroje vo dvore, ako aj mnohých ďalších projektov“.

Jej tvorba je originálnou prezentáciu tradičných krojov šarišského regiónu a vôbec ako  slovenských, tak aj vo všeobecnosti slovanských krojov. Charakterizuje ju famózna znalosť slovenských a špeciálne východniarskych krojov, ľudových symbolov, návrhárska zručnosť a kreativita.  Prezentácia ľudových krojov z dielne slovenskej majsterky bola spojená s módnou prehliadkou, ktorá nakoniec vyústila do ukážky moderného obliekania s ľudovými a tradičnými prvkami tak pre dospelých, ako aj pre deti.

Celé podujatie tiež tradične otvoril predseda slovanského spolku „Slavica“ Miloš Zverina, ktorý v areáli Slovanského dvora privítal všetkých hostí. Následne moderátorka podujatia Marcela Stareková porozprávala o programe podujatia a predstavila hlavného účastníka –   tvorkyňu tradičného a moderného slovenského odevu Elenu Sotákovú, ktorá sa ujala slova a porozprávala o svojej tvorbe.

Počas zaujímavej prednášky Elena Sotáková poukázala na to, že ľudový kroj je svojráznym „živým pamätníkom“ slovenskej a vôbec slovanskej histórie, spôsobu života, práce, zvykov, osláv, obradov a má obrovskú výpovednú hodnotu o ľuďoch a národoch, ktoré ho nosili alebo stále nosia. Ľudový odev v sebe skrýva nielen kultúrny a spoločenský charakter, ale aj geografický rozmer, ktorý naznačoval spôsob života človeka a vyrovnávanie sa s prírodnými podmienkami v jeho životnom priestore. Slovensko je bohaté svojou krojovou rozmanitosťou a samotný Šariš je výrazným a pestrým spojením rusínskej a slovenskej ľudovej kultúry.

Návštevníci dvoch sobotňajších podujatí na Slovanskom dvore sa mohli oboznámiť aj s knihou  Eleny Sotákovej „Východ v kroji.“ Kniha prezentuje unikátny prehľad rozmanitosti a originálnosti krojov zo severovýchodného Slovenska. Je plná jedinečných fotografií – predstavuje krásu slovenských tradícií, poodhaľuje zabudnuté tajomstvá tvorby krojov a zároveň prináša odkaz pre ďalšie generácie, ako aj pre odbornú verejnosť.

Táto kniha vyšla v dvojjazyčnej verzii – slovenskej a rusínskej. Je obrazom nadšenia, svedomitosti, krásy, precíznosti, dobrej vôle a spolupráce. Zbierka krojov je zlomok krásy, ktorú nám severovýchodné Slovensko ponúka. Kroje pochádzajú zo súkromných zbierok, respektíve z vlastníctva múzeí, či folklórnych súborov. Výnimočnosť krojov zachytil vo svojich fotografiách Ján Štofa.

Elena Sotáková nie náhodou napísala túto knihu, veď celý svoj život zasvätila tvorbe a šitiu krojov. V minulosti ako krojárka pre folklórne súbory a v súčasnosti ako autorka a krajčírka krojov. Pre milovníkov slovenského folklóru, štýlu, ľudovej kultúry je táto kniha obrovským  prínosom, pohladením pre dušu, návratom do spomienok či prejavom slovenskej hrdosti a prezentácie Prešovského kraja. „Východ v kroji“ sa stala knihou roka Prešovského samosprávneho kraja v roku 2021.

Elena Sotáková počas krásnej „módnej prehliadky“ prezentovala rôzne slovenské „východniarske“ ľudové kroje zo svojej dielne. Úlohy „modelov a modeliek“ sa zhostili mladí muži a dievčatá, ktorí predstavili niekoľko desiatok východniarskych krojov – raslavické, ražňanské, krivianske, ružbachské, kalinovské, zemplínske, parkovanské a iné.

Peknou súčasťou prehliadky ľudových krojov bolo aj vystúpenie hostí tohto „festivalu krojov,“ keď manželský pár z obce Žitavany /okres Zlaté Moravce/ Oľga Homolová, ktorá tiež šije krásne ľudové kroje, a jej manžel Ľubomír predstavili čajkovské kroje. Pozoruhodnou bola skutočnosť, že nádherný kroj Oľgy Homolovej, vyšperkovaný rôznymi „perličkami“ vážil až 8 kilogramov.

Po prestávke nasledovala druhá časť „módnej prehliadky“, keď Elena Sotáková prezentovala svoje modely každodenného oblečenia, skrášlené rôznymi východniarskymi vzormi. „Prehliadka“ sa znova sprevádzala peknými slovenskými ľudovými pesničkami. Hostia sa dlho nerozchádzali ani po skončení oficiálnej časti programu. Rozprávali sa o ľudovom umení, krojoch, tradíciách a zvykoch v tej alebo inej lokalite Slovenska, spolu sa fotografovali. „Slavica“ usporiadala ďalšie pekné podujatie, na ktorom predstavila a spropagovala slovenskú a slovanskú kultúru, tvorbu a nádherné ľudové kroje.

Toto krásne folklórne popoludnie svojimi piesňami spríjemnila členka spolku „Ženy v sukni“ Brigit. Podujatia sa zúčastnili aj manželia Milan a Anzelma Hlôškoví, ktorí sú autormi mnohých kníh z oblasti slovenskej ľudovej kultúry.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár