Morálka ukrajinských vojakov je na minime

Odvolanie vrchného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného a vymenovanie generálplukovníka Oleksandra Sýrskeho jeho nástupcom dopomohli k poklesu morálky tamojšej armády na doterajšie minimum. Vo svojej analýze to píše britský denník The Sunday Times. Neveselý obraz prináša aj spravodajca denníka Bild, podľa ktorého ukrajinská armáda zažíva najväčšiu krízu od začiatku vojny.

Podľa analýzy britského denníka, z ktorej cituje ukrajinská agentúra UNIAN, v ukrajinskej armáde postupne ubúda nádej, a naopak rastú obavy z pozičnej vojny, ktorá sa môže preklopiť v „mlynček na mäso“.

Situáciu mala významne zhoršiť výmena vo velení armády z tohto týždňa, keď doterajšieho vrchného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného nahradil generálplukovník Oleksandr Syrskyj, z ktorého majú niektorí v armáde obavy.

„Výmena na pozíciu vrchného veliteľa je v súčasnosti v ukrajinskej armáde vnímaná so zmätkom. Niektorí súčasného šéfa armády Sýrskeho prezývajú hanlivo ‚generál kanónenfuter’ (z nemeckého slova Kanonenfutter – potrava pre delá) po tom, čo pod jeho velením utŕžila ukrajinská armáda výrazné straty pri obrane Bachmutu,“ píše denník.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ako jeden z dôvodov výmeny uviedol najmä snahu zvýšiť technologické schopnosti armády. Naopak sa nestotožňoval s predchádzajúcimi výzvami Zalužného navýšiť počet odvedených do armády o ďalšieho pol milióna brancov.

“Prvotné kúzlo ľahkomyseľnej obrany už vyprchalo, Zelenskyj si musí uvedomiť, že na porážku Ruska, ako poznamenal Zalužnyj pred odvolaním, sú vojaci potrební,” píše server. Uvádza tiež, že Ukrajina potrebuje pomoc viac ako kedykoľvek predtým.

Ešte tvrdšie zhodnotenie stavu v ukrajinskej armáde priniesol spravodajca nemeckého denníka Bild na Ukrajine Paul Ronzheimer, ktorý navštívil východný front neďaleko Bachmutu. Podľa neho sa ukrajinská armáda pravdepodobne ocitla v najväčšej kríze od jari 2022.

„Výrazne je v týchto chladných zimných dňoch cítiť neistota a sklamanie. Ako spravodajca na Ukrajine som podobnú náladu nezaznamenal od začiatku roku 2022. Otázkou je, či všetko toto chápu vo Washingtone, Berlíne a Paríži,“ cituje svojho spravodajcu ruskojazyčná mutácia denníka Bild na sieti Telegram.

Podľa Ronzheimera si Zalužnyj už dlho uvedomoval, že cieľ prezidenta Zelenského znovudobyť všetky oblasti obsadené Rusmi je v súčasných podmienkach „nemožný a treba to hovoriť verejne“. Ukrajine na dosiahnutie tohto cieľa chýbajú zbrane, vojaci, technológie a najmä, čo je podľa nemeckého reportéra najdôležitejšie, pevná podpora zo strany Spojených štátov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) My Ukrainian front line heroes are at their lowest ebb, thetimes.co.uk, 11.2.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply