Možnosti investovania dočasne voľných peňazí domácností

Vlaňajšie výrazné zvyšovanie príjmov domácnosti a dôchodcov pri tohtoročnom poklese inflácie znamená, že spomínaným účastníkom trhu sa reálne zvýšil čistý príjem a teda aj ich kúpna sila. Rast domácej spotreby sa tak najviac podieľal na raste HDP, čo je dobrá správa pre oba rozpočtové deficitné ukazovatele, keďže rozdiel medzi príjmami a výdavkami vo verejných rozpočtoch sa vždy počíta k spomínanému makroekonomickému ukazovateli v percentách. Keď je vyšší ako spomínaný rozdiel, deficit verejných financií a verejného rozpočtu je nižší. O tom, že sa domácnostiam darí svedčia aj plné nákupné vozíky v obchodných centrách, stále vyššie objemy úspor na bežných ale aj termínovaných účtoch, či neočakávaná ponuka od vlády investovať dočasne voľné peniaze domácností aj do kúpy štátnych dlhopisov.

Hypotekárny dlžník znižuje úverové bremeno

Domácnosti majú viacero možnosti do ktorých môžu nasmerovať „prevyšujúce“ hotovostné peniaze nad ich obvyklými dennými výdavkami a síce dlhodobejším šetrením a investovaním do cenných papierov, investičným podnikaním do kúpy bytu a najnovšie podľa informácii z banky aj za účelom mimoriadneho splácania ich dlhov. Od septembra minulého roka sa mení splácanie zostatku nesplateného hypotekárneho úveru v tom, že namiesto pätiny je možné splatiť až 30 percent kedykoľvek v roku bez poplatku a nie ako predtým len vo výročný deň pôžičky, čo je deň konca fixácie. Dokonca majú aj možnosť po skončení fixácie s nízkou úrokovou sadzbou vyplatiť celý úver. Pre hypotekárneho dlžníka s dostatočným objemom hotovosti je to významná pomoc, keďže z dôvodu zvyšovania úrokov zo strany ECB sa „výrazne“ zvyšovali úroky na hypotéky po skončení fixácie. Komerčné banky po zmene podmienok predčasného splácania menej „zarobili“ a či „stratu“ premietli aj do iných hypotekárnych úverov, nebudeme špekulovať. Hypotekárni dlžníci možnosť skoršieho splácania zostatku hypotekárneho úveru obyčajne využívajú po skončení predchádzajúcej fixácie s nízkym úrokom, čo sa pokladá za ich správne rozhodnutie. O zvyšovaní hotovosti svedčí aj informácia od developerov, že čoraz väčší počet záujemcov o kúpu bytu platí v hotovosti až do výšky 50 percent z ceny nehnuteľnosti. Dôvodom je zhoršená dostupnosť po získaní hypotéky, ako aj terajšie úrokové sadzby, ktoré v prípade fixácie do päť rokov sú na úrovni 4,1 percent, pri fixácii na viac ako 10 rokov až 5,8 percenta. Pri žiadateľovi o hypotéku nad 41 rokov sa úročenie zvyšuje ešte viac preto aby sa hypotéka splatila najneskôr do 65 rokov veku žiadateľa. Realitní finanční poradcovia ale upozorňujú, aby hypotekárni dlžníci pristupovali k predčasnému splateniu ich zostatku istiny hypotéky až vtedy, keď na účte zostane dostatok peňažnej rezervy na financovanie nepredvídateľných výdavkov. Inou možnosťou je tiež „prehodnotiť“, či dočasne voľné peniaze by nebolo lepšie investovať do takých bankových produktov, na ktorých sa dá zarobiť viac, ako sa získa úspora z nižšej hypotekárnej mesačnej splátky, k čomu by sa najlepšie vedeli vyjadriť aj finanční poradcovia hypotekárneho dlžníka.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár