MŠVVaŠ: Očkovanie ako cesta zvládnuť pandémiu. Žiaci a prevencia

· Čas čítania: 3 min.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vydalo príručku, v ktorej informuje deti o nutnosti očkovania proti COVID-19. Minister Gröhling oznámil, že už bolo úspešne zaočkovaných 35 526 učiteľov. Očkovanie sa rozšíri aj o ďalšie skupiny odborných a nepedagogických zamestnancov, a keď bude otestovaná vakcína aj pre deti, bude sa podľa príručky očkovanie presadzovať aj medzi žiakmi a študentami. Online publikácia uverejnená na stránke ministerstva odpovedá aj na nasledujúce otázky.

PREČO SA MÁM DAŤ OČKOVAŤ PROTI COVID-19?
Očkovaním si prechádzame už ako deti. Očkovanie poskytuje ochranu pred ochorením a môže zastaviť šírenie vírusu. Osýpky, záškrt, čierny kašeľ –
to sú choroby, ktorými dnes netrpíme vďaka očkovaniu. Očkovanie dokonca úplne vyhladilo vírus pravých kiahní. Ten mal na svedomí viac ako 1 miliardu ľudských životov. Pravé kiahne sa vďaka očkovaniu neobjavili už 40 rokov.

SOM ZDRAVÝ A MLADÝ ČLOVEK. PREČO BY SOM SA MAL DAŤ ZAOČKOVAŤ?
Dostatočné preočkovanie populácie chráni nielen nás, ale prispieva aj k ochrane ostatných, ktorí očkovaní byť nemôžu a spoliehajú sa na nás.
Poznáme tiež prípady, kedy COVID-19 vážne poškodil zdravie či dokonca spôsobil smrť aj mladých, zdravých ľudí.
Očkovanie predstavuje účinnú ochranu pred ochorením COVID-19 a má potenciál vrátiť naše životy späť do normálu.

PREČO MÁME VAKCÍNU PROTI COVID-19 A NIE LIEKY?
Pretože vakcíny predstavujú efektívnejšiu zbraň proti vírusom než lieky.

AKO FUNGUJE VAKCÍNA PROTI COVID-19?
Aktuálne dostupné vakcíny neobsahujú koronavírus. Vakcíny na báze mRNA alebo vektoru odovzdajú nášmu telu informáciu, aby vytvorilo takzvané
S-proteíny. To sú typické „chápadlá,“ ktoré nájdeme na povrchu koronavírusu. Následne si náš imunitný systém vytvorí protilátky na tieto S-proteíny.
Vakcína tak nevyvolá ochorenie, ale iba „naučí“ náš imunitný systém bojovať s koronavírusom. Preto ak v budúcnosti napadne zaočkovaného človeka koronavírus, jeho organizmus už bude vedieť, ako s vírusom bojovať a choroba tak neprepukne.

JE VAKCÍNA BEZPEČNÁ?
Áno. Bezpečnosť a účinnosť garantuje klinické testovanie. Výsledky následne vyhodnocujú nezávislé liekové agentúry. Bezpečnosť vakcíny už
potvrdila Európska lieková agentúra,  FDA (Americká lieková agentúra), kanadské, britské, slovenské a mnohé ďalšie úrady po celom svete.
Bezpečnosť vakcíny navyše potvrdzuje aj fakt, že k dnešnému dňu bolo úspešne očkovaných niekoľko miliónov ľudí na celom svete.

JE PRAVDA, ŽE VAKCÍNA MÔŽE ZMENIŤ NAŠU DNA?
Nie. Takéto niečo je nemožné. Vakcína na báze mRNA sa dostáva iba do cytoplazmy bunky a nie do jadra bunky, kde je DNA. Nestáva sa súčasťou bunky a po splnení funkcie je zničená. Žiadna z vakcín proti COVID-19 nie je schopná zmeniť našu DNA.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: www.minedu.sk

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár