MUDr. Ivan David: Toxické obilie z Ukrajiny zaplavuje trh členských štátov EÚ

Foto: Shutterstock

MUDr. Ivan David je poslanec Európskeho parlamentu od roku 2019 za stranu Sloboda a priama demokracia (SPD). Je členom poslaneckej frakcie Identita a Demokracia a členom Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (AGRI), náhradníkom vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI). Je členom Delegácie EÚ – Čínska ľudová republika a Delegácie EÚ – Kazachstan, Kirgizsko, Uzbekistan, Tadžikistan, Turkménsko a Mongolsko a náhradníkom v Delegácii EÚ – Rusko.

Poslanec EP uverejnil na sociálnej sieti nasledujúci komentár, prinášame Vám ho preložený do Slovenčiny:

“Stalo sa presne to, pred čím som varoval v septembri 2020 v poľnohospodárskom výbore Európskeho parlamentu (AGRI) pri diskusii o návrhu rozhodnutia o “totožnosti” ukrajinských a EÚ plodín. Napriek výhradám odbornej verejnosti, ktoré som tlmočil na zasadnutí výboru, výbor a následne celý Európsky parlament spoza zeleného stola rozhodol, že obilniny z Ukrajiny sú ” rovnaké” ako obilniny od pestovateľov pôsobiacich v členských štátoch EÚ. Rozhodnutie europoslancov a ministrov pôdohospodárstva právne znamenalo zrušenie bezpečnostných kontrol pre obilniny dovážané z Ukrajiny.

Tento právny paškvil o rozhodnutí Európskeho parlamentu a Rady o rovnocennosti inšpekcií v teréne vykonávaných na Ukrajine pri množiteľnom poraste osiva obilnín a rovnosti osiva obilnín vyprodukovaných na Ukrajine, možno nájsť pod kódom KOM (2020) 137 ninal na webovej stránke Komisie a Európskeho parlamentu.

Po konzultácii s odborníkmi z Poľnohospodárskeho zväzu a Agrárnej komory, z ktorých sa niektorí osobne zúčastnili monitorovacej misie EÚ na Ukrajine, ktorá kontrolovala, či je ukrajinský právny poriadok v regulácii obilnín v súlade právom EÚ a či sa kontroly na poliach vykonávajú podľa rovnakých pravidiel, som varoval členov výboru, že tvrdenie Európskej komisie o “totožnosti” ukrajinských obilnín s plodinami pestovanými podľa pravidiel EÚ je klamstvo.

Citoval som zo správy, ktorá poukázala na to, že ukrajinská legislatíva nezakazuje pestovanie geneticky modifikovaných plodín (GMO) a že teda hrozí riziko dovozu plodín, ktoré nejde nazvať inak, ako nosič jedovatých látok na spoločný trh EÚ.

Počas rozsiahlej privatizácie väčšinu poľnohospodárskej pôdy na Ukrajine zabavili nadnárodné korporácie ako Bayer – Monsanto, ktoré vo vojnou testovanej krajine pestujú vo veľkom GMO plodiny vyvinuté tak, aby prežili desaťnásobok koncentračných limitov postreku, než sú limity stanovené kvôli bezpečnosti potravín v EÚ.

Na zasadnutí výboru AGRI pred 2 rokmi som citoval slová jedného z českých farmárov, ktorý sa zúčastnil monitorovacej misie EÚ. Pri konzultácii ma upozornil, že na Ukrajine dostávajú kontrolóri inšpekčných úradov platy s viac ako ročným oneskorením, a keďže ich rodiny musia z niečoho žiť, v krajine sa dá za malý úplatok dostať potvrdenie takmer o čomkoľvek. Pokojne aj na “bezpečnosť” rastlín pokosených v uzavretej zóne okolo havarovanej jadrovej elektrárne v Černobyle.

V tom čase sa na mňa vyrojili viacerí proúnijní novinári ako na “proruského trola” a argumentovali so správou Medzinárodného menového fondu o pokroku Ukrajiny pri realizácii reforiem. Poľnohospodársky a potravinársky inšpektori v Poľsku, Maďarsku a na Slovensku už dnes vidia, ako vyzerá tento pokrok v praxi.

Slovenská televízia RTVS zverejnila reportáž o zaplavení trhu východoeurópskych členských štátov EÚ, z Ukrajiny dovezenými obilninami obsahujúcimi toxické látky. V Maďarsku podľa denníka Trademagazin obsahujú obilniny zachytené inšpekciami také množstvo jedovatých látok, že kontrolným úradom nezostalo nič iné, len ich spáliť v peciach s fluidným spaľovaním.

Už začiatkom minulého roka bloger Daniel Sterzik, publikujúci pod pseudonymom “Vidlák na Vidlákových Kydech”, upozornil na masívny dovoz ukrajinskej pšenice a kukurice. Tona bola dovezená medzinárodnými obchodníkmi za tisíc korún (českých). Čo je menej ako štvrtina ceny, za ktorú môžete u nás vyprodukovať obilniny, v súlade s bezpečnostnými nariadeniami stanovenými zákonom EÚ.

Vidlák, ktorý pracuje v silách a je v kontakte s obchodníkmi s obilím aj kontrolórmi, vo svojom príspevku upozornil, že obilie, ktoré sa vo veľkom dováža z UA do EÚ, malo pôvodne smerovať do Afriky podľa dohody OSN o obilninách, a bolo podľa odborníka na meranie kvality obilia dlhodobo skladované v nevhodných podmienkach. Preto je často zamorené plesňami a toxínmi, ktoré z plesne pochádzajú.

V Poľsku musel z dôvodu aféry s dovozom veľkého množstva toxických obilnín odstúpiť minister pôdohospodárstva. Objem dovozu ukrajinských toxických obilnín predávaných pod cenou je taký veľký, že si vlády Maďarska a Poľska spolu s Bulharskom a Rumunskom vynútili na Európskej komisii schválenie mimoriadnych dotácií pre svojich pestovateľov postihnutých prepadom cien spôsobeným práve týmto dovozom.

Presne takto to dopadne, keď sa politici od zeleného stola – zrejme pre paralelné motivácie – rozhodujú bez reálnej znalosti problému. Nikto z členov výboru nešiel na Ukrajinu pred schválením rozhodnutia o “rovnosti európskych a ukrajinských obilnín”, aby videl reálny pomer. Analýzu porovnávajúcu právny poriadok členských štátov EÚ so zákonom Ukrajiny, ktorá poukázala na tieto riziká, ignorovala väčšina členov výboru AGRI a pléna EP. A zrejme rovnako to prebehlo aj v Rade ministrov poľnohospodárstva. Pred 2 rokmi si väčšina politikov vypočula slogan “Sláva Ukrajine, sláva herojam!” Bez ohľadu na riziká pre občanov členských štátov EÚ.

A teraz kontrolné úrady krajín, kde vlády nie sú úplne poháňané Bruselom, za veľké peniaze zo štátnych rozpočtov, sťahujú z trhu a likvidujú vo veľkom množstve, jedovaté dovezené obilniny a múku.”

Autor: MUDr. Ivan David / PREKLAD: ADAM WAGNER ZEM&VEK

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) facebook / MUDr. Ivan David, Toxické – podľa “rovnaké” EÚ – obilie z Ukrajiny zaplavuje trh členských štátov EÚ, 07.04.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply