MUDr. Piják: Tvrdenie o znížení úmrtnosti očkovaním o 43% je zavádzaním

· Čas čítania: 2 min.

Známy slovenský lekár Michal Piják označil za bohapusté zavádzanie vyjadrenie doktora Petra Visolajského o tom, že očkovaním ľudí nad 80 rokov je možné znížiť úmrtnosť o 43%. Dr. Visolajský buď zámerne alebo z nevedomosti neuviedol, že táto informácia je založená výlučne na výsledkoch matematického modelovania, a preto s ňou treba aj takto zaobchádzať,“ hovorí Piják.

Upozorňuje, že po prečítaní dokument EÚ/EHP, z ktorého pochádza Visolajského informácia vytrhnutá z kontextu, nie je možné s istotou tvrdiť, že prednostne by sa mali očkovať seniori a zdravotnícki pracovníci a že každá vakcína, ktorá sa dnes podá mladému človeku, je minutá zbytočne.

„V uvedenom dokumente je totiž uvedené, že ak by sa zahrnuli mladší dospelí s predisponujúcimi rizikovými faktormi, podiel úmrtí, ktorým by sa dalo zabrániť očkovaním by bol 97% úmrtí. Je tam tiež uvedené, že stratégia očkovania dospelých vo veku 60 rokov a viac a mladších dospelých s komorbiditami je skutočne na 98% rovnako účinná pri prevencii úmrtnosti ako očkovanie všetkých dospelých,“ upozorňuje Piják.

Podľa lekára z dokumentu tiež vyplýva, že keď je nedostatok vakcín, je diskutabilné, či sa majú očkovať zdravotnícki pracovníci v mladšom veku, ktorí nemajú žiadne komorbidity.

„Odporúčania, aby sa prioritne očkovali staršie vekové skupiny, ktoré sa opierajú o výsledky matematického modelovania by boli opodstatnené, ak by sme mali dostatočné množstvo informácii o účinnosti vakcín u tejto vekovej skupiny. Dokonca aj v dokumente EÚ, z ktorého táto informácia pochádza, sa uvádza, že v súčasnosti sú k dispozícii iba obmedzené údaje o bezpečnosti a účinnosti očkovacej látky u dospievajúcich vo veku 12 – 18 rokov, u ľudí s určitými predisponujúcimi faktormi horšieho priebehu a u krehkých jedincov. Uvádza sa tam tiež, že v súčasnosti tiež nie sú k dispozícii žiadne informácie o bezpečnosti a účinnosti očkovacej látky u tehotných a dojčiacich žien, ktoré sú pravdepodobne vystavené zvýšenému riziku horšieho priebehu ochorenia COVID-19, u detí mladších ako 12 rokov a u ľudí s rizikovými faktormi,“ uzatvára Piják.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Doktor Piják sfúkol Visolajského: Tvrdenie o znížení úmrtnosti očkovaním o 43 percent je zavádzaním, HD, 19.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár