Multikultúrna vojvodkyňa zo Sussexu Meghan Markle (*1981)

· Čas čítania: 6 min.
Meghan Markle je americká herečka druhej (až tretej) triedy vo výslužbe, ktorá sa po sobáši s princom Harrym stala súčasťou britskej kráľovskej rodiny. Presadenie miešaného etnického dedičstva do mainstreamu a mixovaný romantizmus si vyžadoval značnú propagandistickú masáž, aby nakoniec londýnskemu rytierovi s minimálnou šancou na trón podhodili neobvyklú nevestu, ktorá rozbíja akýkoľvek konzervativizmus monarchie.
Celým menom Rachel Meghan Markle sa narodila 4. augusta 1981 v kalifornskom Los Angeles. Matka Doria Ragland je bývalá sociálna pracovníčka a inštruktorka jogy v Kalifornii. Otec Thomas Markle, ktorý v súčasnosti žije v mexickom Rosarite, bol televízny režisér a osvetľovač, vďaka čomu jeho dcéra často navštevovala natáčanie sitkomu Ženatý so záväzkami. Opisujúc svoj pôvod v eseji pre magazín Elle (2015), Meghan vzorne (multikultúrne) uviedla: „Môj otec je beloch a mama Afroameričanka. Som napoly čierna a napoly biela. Kým moje zmiešané dedičstvo mohlo vytvoriť pri sebaidentifikácii šedú oblasť, stojac na oboch stranách plota, som to prijala. Aby som povedala kto a odkiaľ som, som hrdá na to, že som silná a sebavedomá zmiešaná žena.“ Meghan sa medzitým stihla vydať za producenta Trevora Engelsona, pričom niekoľko publikácií (The Sun, Forward, Vanity Fair, Elle UK, Tablet) písalo úvahy, že možno majú rovnaký pôvod. Po 18 mesiacoch sa rozviedli s vyhlásením, že nikto neurobil chybu, ale rozdeľujú ich neprekonateľné rozpory.
Ak sa niekomu doteraz zdalo zvláštne, že by si princ kráľovskej rodiny vzal pofidérnu herečku, nie je to tak. Rachel Meghan Markle pri multikultúrnych fanfárach akosi vždy zabúda podotknúť, že jej otec má anglosaských predkov s modrou krvou, ktorých priezvisko sa kedysi
písalo ako Merckel (Merkel). Jeden z nich, Heinrich Martin Merckel, emigroval z Lampertslochu do Spojených štátov, kde si po čase zmenil
priezvisko na Markle. Medzi vzdialenými príbuznými rodu sa vyskytuje napríklad anglický šľachtic Christopher Hussey, škótsky kráľ Robert I., anglický sir Philip Wentworth so ženou a Mary Cliffordová, dcéra baróna Johna Clifforda, potomka britského kráľa Eduarda III.
Zrodila sa hviezda
Na malú Rachel odmalička akoby svietila šťastná hviezda a vzdelanie získavala v súkromných školách, počnúc Hollywood Little Red Schoolhouse od jej dvoch rokov. Keď mala 11, objavila v sebe „nevídanú inteligenciu a moc“, keď identifikovala sexizmus v televíznej reklame korporácie Procter & Gamble, ktorú následne prinútila (za pomoci novinárky Lindy Ellerbee) stiahnuť šot z obehu. Navštevovala viacero škôl v Los Angeles, aby nakoniec na Severozápadnej univerzite v Illinois vyštudovala komunikáciu, divadelné štúdie, medzinárodné vzťahy a vstúpila do ženského lóžového spolku Kappa Kappa Gamma.
Prvým vystúpením Meghan Markle na obrazovke boli menšie úlohy v televíznych seriáloch a šou. Od roku 2010 sa objavila vo filmoch Dostaň ho tam, Nezabudni na mňa a Šéfovia na zabitie, prípadne v epizódach seriálov Knight Rider, Love Inc., Bez stopy, Liga snov a Castle, za čo zarábala slušné honoráre. Napriek tomu sa silná a sebavedomá mulatka nezabudla posťažovať na ťažké začiatky kvôli etnickej nejednoznačnosti a rasistickému či sexistickému prostrediu, v ktorom však podobní umelci zažívajú zlaté časy. Časopis Fortune odhadol, že pri natáčaní seriálu Suits dostala za jedinú epizódu 50 000 dolárov, čo ročne činí takmer pol milióna.
V roku 2014 založila súčasná vojvodkyňa webovú stránku o životnom štýle The Tig, ktorej témou bolo jedlo, móda, krása, cestovanie a profily úspešných žien. Ako sa platforma rozrastala, Markle prinášala rozhovory s odborníkmi na výživu, vizážistami a inštruktormi fitness či jogy. Odkaz sebalásky, pozitívnosti a (new age) spirituality priniesol tri milióny fanúšikov na Instagrame, 800 000 na Facebooku a 350 000 na Twitteri. Meghan uzavrela internetovú stránku v apríli 2017 a všetky účty na sociálnych sieťach v januári 2018. Sam Dangremond z magazínu Town&Country vypočítal, že Markle ako blogerka každoročne zarobila na podpore a sponzorskom 80 000 dolárov.
Markle bola politickým hlasom už pred iniciáciou do britskej kráľovskej dynastie. Podporovala Hillary Clintonovú počas amerických prezidentských volieb 2016 a Donalda Trumpa označila za mizogýna a rozvratníka. V tom istom roku, keď 52 % britských voličov hlasovalo v referende o členstve Spojeného kráľovstva v EÚ za odchod, vyjadrila sklamanie a šírila plagát, ktorý hovoril: „Ak ma EÚ opustíš, vezmeš zo mňa najväčší kus.“ Emine Saner z novín The Guardian ju kvôli jej politickému aktivizmu nazvala najľavicovejšou členkou kráľovskej rodiny.
Markle pracovala ako poradkyňa pre medzinárodnú charitu One Young World a v roku 2014 na samite v Dubline rečnila o gendrovej rovnosti. O dva roky cestovala do Indie, aby zvyšovala povedomie v otázkach feminizmu a spolupracovala s orgánmi OSN pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien. Vojvodkyňa je výrečná feministka, ako sa sama rada označuje, a chce pokračovať v podpore ženských práv a sociálnej spravodlivosti. Svoje prvé oficiálne verejné vystúpenie urobila pri spoločnej účasti s princom Harrym na Svetovom dni boja proti AIDS v Nottinghame v decembri 2017. V roku 2018 ho sprevádzala na viacerých udalostiach, vrátane výročia kráľovskej nadácie Making a Difference Together, Medzinárodného dňa žien v Birminghame a zámorskej cesty do štátov ako Austrália, Fidži, Tonga a Nový Zéland. Napriek nízkej podpore monarchie v Austrálii vytvorili mainstreamový ošiaľ z príchodu rozmanitého páru a tehotenstva Meghan, a tak ich nadšene vítala obzvlášť liberálna časť verejnosti. Za „správne postoje“ ju časopis Time minulý rok zahrnul do zoznamu sto najvplyvnejších ľudí na svete a umiestnil do užšieho rebríčka osobností roka. Vogue označil Meghan za jednu z najvplyvnejších žien vo Veľkej Británii.
Islamský škandál
V jednom z verejných prejavov Meghan Markle oslavovala orientálnu kuchársku knihu, s ktorej vydaním pomáhala, a spoluprácu s Hubb Community v západnom Londýne. Bolo prekvapením, keď sa v novinových titulkoch zanedlho spájali s touto udalosťou správy, že zbierala peniaze pre známu islamskú teroristickú organizáciu. Vec spôsobila nočnú moru pre public relations Buckinghamského paláca a dostatočne masívny škandál, lebo americká herečka, ktorá sa stala britskou vojvodkyňou, propagovala program spojený s notoricky známou mešitou Al-Manaar neďaleko známeho Hyde Parku a Kensingtonského paláca. Mešita mala vyprodukovať minimálne devätnásť teroristov, vrátane mudžahída Johna a jeho kolegov z Islamského štátu, ktorí dlhodobo sužovali sýrske územie.
Markle získala knižnou kampaňou pre Hubb Community, ktorá sídli práve v tejto mešite, viac ako 250 000 dolárov. Predpoklad, že výťažok pôjde pre tých, ktorí prežili požiar v Grenfell Tower, však zostal zahalený hmlou. Mad World News zanedlho hlásili, že Meghan Markle uskutočnila až štyri tajné návštevy mešity Al-Manaar v západnom Londýne, aby sa stretla s pozostalými a príbuznými obetí pekla. Uskutočnenie tajných návštev v mešitách, o ktorých sa vie, že podporili 19 teroristov, popravili Američanov a zabíjali britských občanov, nie je niečo, čo by reprezentant Spojeného kráľovstva mal robiť. Zdá sa byť pravdepodobná skutočnosť, že Meghan robí čokoľvek, čo považuje za potrebné, aby naleštila svoju značku a ukázala sa humánnou ako Diana, no v konečnom dôsledku je to katastrofa.
Kráľovský palác v snahe kontrolovať situáciu vydal februárové vyhlásenie: „Markle pravidelne uskutočňuje súkromné návštevy organizácií, ktoré pozná z charitatívneho sektora.“ Takisto mnohé médiá, ktoré v minulosti kričali o vyčíňaní britských mudžahídov a stínaní amerických a britských žurnalistov, sa pokúšali prikrášliť pochybné konanie Meghan. Niektoré kanály stroho podotkli, že uskutočnila neohlásenú návštevu notoricky známej mešity, iné sa snažili tvrdiť, že kuchársky projekt umiestnený v mešite je úplne nezávislý. Politický komentátor David Vance neskôr informoval, že aj odsúdení atentátnici z 21. júla 2005, ktorí sa pokúsili o sériu bombových útokov v Londýne len dva týždne po podobnej udalosti (s 52 nevinnými obeťami), navštevovali túto mešitu.
„Meghan dostane to, čo chce,“ zneli údajne Harryho slová pred svadbou, ktoré šíril najmä bulvár.
Autor: Richard Strážan
Mesačník Zem&Vek si môžete predplatiť na:
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár